Արցախում մեկնարկել են «Sputnik V»-ի պատվաստումները. գործընթացը ներկայացնում են մասնագետները
Արցախի հանրապետական բժշկական կենտրոնի պոլիկլինիկական բաժանմունքում ընթանում է նոր կորոնավիրուսային (COVID-19)-ի դեմ վարակը կանխարգելող ռուսական «Sputnik V»-ի պատվաստանյութով պատվաստման գործընթացը։
Արցախում   մեկնարկել  են   «Sputnik V»-ի  պատվաստումները. գործընթացը ներկայացնում են մասնագետները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ին թղթակցի հետ զրույցում ԱՀ առողջապահության նախարարության աշխատակազմի պետական հիգիենիկ և հակահամաճարակային տեսչության պետ Օֆելյա Հարությունյանն ասել է, որ ռուս խաղաղապահներն  Արցախին   տրամադրել   են  15000 դեղաչափ պատվաստանյութ, որով    կպատվաստվեն  7500   քաղաքացի:
Նրա խոսքով՝ իմունականխարգելման աշխատանքները մեծ դեր են խաղում բնակչության առողջության պահպանման գործում:
«Պատվաստումների  իրականացման   արդյունքում կունենանք կորոնավիրուսի հետևանքով ծանր  հիվանդների  նվազում  և  մահացության  դեպքերի  բացառում:  Առաջին փուլում ընդգրկված են 65 տարեկան  և  բարձր  տարիքի, 16-64 տարեկան խրոնիկ հիվանդություններ  ունեցող  անձինք, սոցիալական  պաշտպանության հաստատությունների  բնակիչները  և  աշխատակիցները, բուժաշխատողները, իսկ երկրորդ փուլում՝ ուսուցիչները, ոստիկանության և այլ պետական համակարգերի աշխատակիցներ: Ցանկացողները նախապես պետք է գրանցվեն Ստեփանակերտի պոլիկլինիկական բաժանմունքում, մանկական հիվանդանոցում»,- մասնավորապես ասել է Օ. Հարությունյանը՝  տեղեկացնելով, որ   ապրիլ  ամսվա  ընթացքում     պատվաստում  է  ստացել   15  քաղաքացի, իսկ   մայիսի   4-ի  դրությամբ՝  74:
Նա նշել է, որ, ելնելով իրավիճակից, հետագայում պատվաստումը կարող է պարտադիր դառնալ:
Օ. Հարությունյանը նշել  է նաև, որ կորոնավիրուսի   պատճառով  ներկա պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 21 հիվանդ: Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսի հետևանքով հանրապետությունում գրացվել է 30 մահվան դեպք:
Հանրապետական բժշկական կենտրոնի գործադիր տնօրեն Մհեր Մուսայելյանի տեղեկացմամբ՝ այսօր արդեն 10 քաղաքացի պատվաստվել է «Sputnik V» պատվաստանյութով:
«Պատվաստումից հետո քաղաքացիները 30 րոպե մնում են հիվանդանոցում, այդ ընթացքում մենք հետևում ենք, որպեսզի նրանց մոտ ի հայտ չգան ալերգիկ ռեակցիա, ջերմություն, ճնշման տատանումներ, որից հետո կարող են հանգիստ տուն գնալ: Որևէ բողոք կամ խնդիր մինչ այժմ չի եղել:
Պատվաստումները կամավոր հիմքով են իրականացվում, բայց քաղաքացիները պետք է իրազեկված լինեն, որ կորոնավիրուսի կանխարգելման դեմ սա լուրջ պատվաստանյութ է: Այն անձինք, ովքեր վարակվել են կորոնավիրուսով պատվաստում կարող են ստանալ միայն 3 ամիս անց: Ի դեպ, պատվաստում կատարելու համար նախապես 3 օր քաղաքացին չպետք է ալկոհոլ օգտագործի: Պատվաստումը կատարվում է երկու դեղաչափով, առաջինը ստանալուց հետո երկրորդը ստանում է 21 օր անց: Այնուհետև քաղաքացիներին տրվում է նոր կորոնավիրուսային վարակի դեմ կանխարգելիչ պատվաստումների հավաստագիր, որում նշվում են «Sputnik V» պատվաստանյութի առաջին և երկրորդ չափաբաժինների ներարկման ժամկետները և անձնական տվյալներ»,- մանրամասնել է Մ. Մուսայելյանը:
Համաճարակաբան Զոյա Մաղաքելյանի խոսքով՝ Արցախի բնակչության գրեթե մեծ  մասը վարակվել է կորոնավիրուսով, և այս պատվաստումն այն միջոցն է, որով կկանխարգելվի այդ հիվանդության տարածումը:
«Պատվաստումից 42 օր անց քաղաքացին նոր իմունիտետ է ձեռք բերում, որը մեկ տարի շարունակ չի թողնում վարակվել այդ հիվանդությամբ: Խորհուրդ եմ տալիս բոլորին, որպեսզի պատվաստվեն և չվարակվեն «COVID-19»-ով»,- ավելացրել է Զ. Մաղաքելյանը:
63֊ամյա Ելիզավետա Գերոյանը, ով այսօր պատվաստվել է «Sputnik V» պատվաստանյութով, մեզ հետ զրույցում ասել է, որ նա վարակվել էր կորոնավիրուսով:
Քաղաքացին խորը ուսումնասիրություն է կատարել պատվաստանյութերի վերաբերյալ և որոշել է պատվաստվել «Sputnik V» պատվաստանյութով՝ խուսափելով հիվանդության կրկնումից:

В Арцахе началась вакцинация «Sputnik V»: Процесс представлен специалистами
В поликлинике Арцахского республиканского медицинского центра проводится вакцинация российской вакциной «Sputnik V» от нового коронавируса (COVID-19).
СТЕПАНАКЕРТ, 4 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» начальник Государственной гигиенической и противоэпидемической инспекции Министерства здравоохранения Республики Арцах Офелия Арутюнян сообщила, что российские миротворцы предоставили Арцаху 15 тысяч доз вакцины, которая позволит вакцинировать 7500 граждан.
По ее словам, работы по иммунизации играют большую роль в сохранении здоровья населения.
«В результате вакцинации мы снизим количество тяжелых случаев коронавируса и исключим летальные исходы. В первый этап включены люди в возрасте 65 ле и  старше, 16-64 лет с хроническими заболеваниями, резиденты  и сотрудники учреждений социальной защиты, медицинские работники, а на втором этапе учителя, сотрудники полиции и других государственных систем.
Желающим необходимо заранее записаться в Степанакертское отделение поликлиники, детскую больницу »,- в частности, сказала О. Арутюнян и сообщила, что в апреле вакцинацию сделали 15 граждан, а по состоянию на 4 мая - 74.
Она отметила, что в связи с ситуацией в будущем вакцинация может стать обязательной.
О. Арутюнян отметила, что от коронавирусной болезни на данный момент стационарное лечение получают 21 пациентов. Всего в стране зарегистрировано 30 смертей от коронавируса.
По словам исполнительного директора Республиканского медицинского центра Мгера Мусаеляна, на сегодняшний день вакциной «Спутник V» вакцинированы 10 граждан.
«После вакцинации граждане остаются в больнице 30 минут, в течение которых мы остаемся, чтобы у них не было аллергической реакции, повышения температуры тела, колебаний артериального давления, после чего они могут спокойно отправиться домой. Пока никаких жалоб и проблем не было.
Прививки делаются на добровольной основе, но граждане должны знать, что это серьезная вакцина против профилактики коронавируса. Люди, заразившиеся коронавирусом, могут получить вакцину только через 3 месяца. Кстати, перед вакцинацией гражданин не должен употреблять алкоголь в течение 3 дней. Вакцина вводится двумя дозами, вторая - через 21 день после получения первой. «Затем гражданам выдается справка о профилактической вакцинации от новой коронавирусной инфекции, в которой указаны даты первой и второй доз вакцины Sputnik V и личные данные», - подробно изложил М. Мусаелян.
По словам эпидемиолога Зои Магакелян, большинство населения Арцаха инфицирована коронавирусом, и эта вакцина - способ предотвратить распространение болезни.
«Через 42 дня после вакцинации гражданин приобретает новый иммунитет, который не позволяет ему заразиться болезнью в течение года. Всем советую сделать прививку чтобы не заразиться COVID-19», - добавила З. Магакелян.
63-летняя Елизавета Героян, которой сегодня сделали прививку вакциной «Спутник В», рассказала, что была заражена коронавирусом.
Гражданка провела углубленное изучение вакцин и решил сделать прививку вакциной «Спутник V», чтобы избежать рецидива болезни.