Որքան շատ հայ ապրի Արցախում, այնքան ավելի երաշխավորված կլինեն մեր անվտանգությունն ու ապագան. Արտակ Բեգլարյան
Արցախի պետական համալսարանում այսօր՝ մայիսի 6-ին, "Արցախի ներկան ու ապագան" խորագրով հանդիպումների շրջանակում ԱՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանը հանդիպել է բուհի ուսանողների և դասախոսների հետ։
Որքան   շատ   հայ   ապրի   Արցախում, այնքան  ավելի  երաշխավորված  կլինեն  մեր  անվտանգությունն  ու ապագան. Արտակ Բեգլարյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»֊ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ հանդիպմանն ԱրՊՀ ռեկտոր Արմեն Սարգսյանը բուհի գործունեության 50-ամյակի առթիվ մեդալ է հանձնել Ա. Բեգլարյանին և ընդգծել, որ Ա. Բեգլարյանը մեծ ներդրում է ունեցել բուհի զարգացման գործում։ Նրա ջանքերով բուհում բացվել է իրավաբանական կլինիկա։
Այնուհետև բանախոսը ներկայացրել է Արցախի ներկա իրավիճակը՝ նշելով, որ Արցախի երկարաժամկետ՝ կայուն զարգացմանը միտված և անվտանգ ապագա ունենալը լուրջ և առաջնահերթ խնդիր է։
«Նոյեմբեր և դեկտեմբեր ամիսներին շատերը վախենում էին գալ Արցախ, ինչն այսօր այլ կերպ է ընկալվում։ Պատերազմից հետո ընտանիքս առաջիններից էր, որ վերադարձավ Արցախ, քանի Արցախի ապագան պայմանավորված է այստեղ ապրելով։ Որքան շատ հայ ապրի Արցախում, այնքան ավելի երաշխավորված կլինի մեր ապագան և անվտանգությունը։ Մենք ունենք երկարաժամկետ անվտանգային անորոշություն։Խաղաղությոյնն ապահովող հիմնական գործոնը ՌԴ խաղաղապահ ուժերն են, որոնք բավականին կենսունակ են։ Եղել են փոքր միջադեպեր, որոնք սպասելի էին՝ հաշվի առնելով երկու հասարակությունների միջև անվստահության մակարդակը, ինչպես նաև Ադրբեջանի հայատյացությունը։ Իմ կարծիքով՝ այս շրջանում լարվածությունը նվազել է։ Ես՝ որպես փորձագետ, այն կարծիքին եմ, որ առաջիկա մի քանի տարվա կտրվածքով կարծես թե տարածաշրջանում սպասելի չէ խոշոր չափով պատերազմ։ Բոլորիս հուզում է այն հարցը, թե 5 տարի հետո ՌԴ խաղաղապահները կլինեն այստեղ, թե ոչ. վերջնականորեն չենք կարող ասել։ Նույնիսկ Ադրբեջանի ցանկությանը հակառակ, կարծում եմ, հաշվի առնելով մի շարք հանգամանքներ, ռուս խաղաղապահները մնալու են Արցախում։ Մեզ համար շատ կարևոր է կայուն և երկարաժամկետ անվտանգության ապահովումը, որպեսզի կարողանանք հասնել մեր համազգային նպատակներին։ Եթե խելացի մտածենք, ապա տասնամյակներ հետո կարողանալու ենք վերականգնել մեր կորսված հայրենիքի մեծ մասը», - մասնավորապես ավելացրել է Ա. Բեգլարյանը։
Նրա խոսքով՝ առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում պետք է կարգավորել երկրի զարգացման հիմքերի, մարդկանց եկամուտի աղբյուր գտնելու, ինստիտուցիոնալ կարիքների մասին հոգալու, բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու հարցերը։Այդ համատեքստում շատ կարևոր է նաև տնտեսության զարգացումը։
Ըստ Ա.Բեգլարյանի՝ պետական կառավարման համակարգում պատրաստ և գիտելիքներով զինված մասնագետներ են անհրաժեշտ։ Հարցի լուծման առումով փորձելու են նաև դրսից ներգրավել տարբեր ոլորտների համապատասխան մասնագետների։

Чем больше армян будет проживать в Арцахе, тем больше будет гарантирована наша безопасность и будущее: Артак Бегларян
Сегодня, 6 мая, в рамках встреч на тему «Настоящее и будущее Арцаха» в Арцахском государственном университете руководитель аппарата президента Республики Арцах Артак Бегларян встретился со студентами и преподавателями университета.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 мая, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс" , в ходе встречи ректор АрГУ Армен Саргсян вручил  медаль А. Бегларяну по случаю 50-летней деятельности  университета и подчеркнул, что А. Бегларян внес большой вклад в деле развития университета. Его усилиями при университете открыта юридическая клиника.
Затем А. Саргсян представил текущую ситуацию в Арцахе, отметив, что долгосрочное, безопасное будущее Арцаха, нацеленное на устойчивое развитие, является серьезным приоритетным вопросом.
«В ноябре-декабре многие боялись приезжать в Арцах, что сегодня воспринимается иначе. После войны моя семья одна из первых вернулась в Арцах, потому что будущее Арцаха зависит от проживания здесь. Чем больше армян будет проживать в Арцахе, тем больше будет обеспечена наша безопасность в будущем. У нас долговременная неопределенность в сфере безопасности. Главный фактор обеспечения мира - это российские миротворческие силы, которые вполне жизнеспособны.
Были ожидаемые небольшие инциденты, учитывая уровень недоверия между двумя обществами, а также ненависть Азербайджана к армянам. На мой взгляд, напряжение чуть снизилось. Как эксперт, я думаю, что в ближайшие несколько лет не стоит ожидать крупномасштабной войны в регионе.
Нас всех волнует вопрос, будут ли российские миротворцы здесь через 5 лет или нет: окончательно сказать не можем. Думаю, даже вопреки воле Азербайджана, учитывая ряд обстоятельств, российские миротворцы останутся в Арцахе. Для нас очень важно обеспечить стабильную, долгосрочную безопасность для достижения наших национальных целей. Если мы будем думать разумно, то через десятилетия сможем восстановить большую часть нашей утраченной родины»,- в частности добавил А. Бегларян.
По его словам, в течение ближайшего года должны быть решены вопросы основ развития страны, поиска источника доходов населения, удовлетворения институциональных потребностей, создания благоприятных условий. В этом контексте очень важно развитие экономики.
По мнению А. Бегларяна, в системе государственного управления страны нужны готовые специалисты, обладающие знаниями. Что касается решения вопроса, они постараются привлечь из-за рубежа соответствующих специалистов из разных сфер.