Արցախում գյուղատնտեսության զարգացման նոր հայեցակարգ կմշակվի
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 6-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն  գյուղատնտեսության ոլորտի պատասխանատուների ու շրջանային վարչակազմերի ղեկավարների մասնակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Քննարկվել են Արցախի գյուղատնտեսական առկա ներուժի հնարավորինս արդյունավետ օգտագործմանն առնչվող հարցեր:
Նախագահ Հարությունյանի խոսքով՝ անցած տարվա սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքով ստեղծված իրավիճակում անհրաժեշտ է փոխել մոտեցումները գյուղատնտեսական ոլորտի խնդիրների լուծման  նկատմամբ և մշակել զարգացման նոր ռազմավարություն:
Երկրի ղեկավարի հանձնարարությամբ առաջիկա ամիսներին կմշակվի գյուղատնտեսության զարգացման նոր հայեցակարգորի հիմքում կլինեն 35 հազար հեկտար գյուղատնտեսական նշանակության հողերի նպատակային և ռացիոնալ օգտագործումը, տեղական գյուղարտադրանքով ներքին պահանջարկի բավարարումը և արտահանման հնարավորությունների ստեղծումը:

В Арцахе будет разработана новая концепция развития сельского хозяйства
6 мая президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел рабочее совещание с участием ответственных лиц сферы сельского хозяйства и руководителей районных администраций.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает Главное информационное управление аппарата президента Республики Арцах.
Были обсуждены вопросы, касающиеся эффективного использования существующего сельскохозяйственного потенциала республики.
По словам президента Арутюняна, в ситуации, создавшейся вследствие войны, развязанной против Арцаха в сентябре прошлого года со стороны Азербайджана, необходимо изменить подходы к решению проблем в сфере сельского хозяйства и разработать новую стратегию развития.
По поручению главы государства в ближайшие месяцы будет разработана новая концепция развития сферы, в основе которой будут целевое и рациональное использование 35 000 гектаров земель сельскохозяйственного значения, обеспечение внутреннего спроса и создание возможностей для экспорта местной сельхозпродукции.