Արցախում գյուղատնտեսության զարգացման նոր հայեցակարգ կմշակվի
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 6-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն  գյուղատնտեսության ոլորտի պատասխանատուների ու շրջանային վարչակազմերի ղեկավարների մասնակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Քննարկվել են Արցախի գյուղատնտեսական առկա ներուժի հնարավորինս արդյունավետ օգտագործմանն առնչվող հարցեր:
Նախագահ Հարությունյանի խոսքով՝ անցած տարվա սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքով ստեղծված իրավիճակում անհրաժեշտ է փոխել մոտեցումները գյուղատնտեսական ոլորտի խնդիրների լուծման  նկատմամբ և մշակել զարգացման նոր ռազմավարություն:
Երկրի ղեկավարի հանձնարարությամբ առաջիկա ամիսներին կմշակվի գյուղատնտեսության զարգացման նոր հայեցակարգորի հիմքում կլինեն 35 հազար հեկտար գյուղատնտեսական նշանակության հողերի նպատակային և ռացիոնալ օգտագործումը, տեղական գյուղարտադրանքով ներքին պահանջարկի բավարարումը և արտահանման հնարավորությունների ստեղծումը:

A new concept of agricultural development will be processed
On May 6 President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan convened a working consultation with agricultural officials and heads of regional administrations, the Presidential Office stated.
STEPANAKERT, MAY 6, ARTSAKHPRESS: Issues on the most effective use of the existing agricultural potential of Artsakh were discussed at the meeting.
According to President Harutyunyan, taking into account the situation on the ground created by the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh in September last year, it is necessary to change the approaches of solving the problems of the agricultural sector and to develop a new development strategy.
The head of state instructed to process a new concept of agricultural development in the coming months, which will be based on the targeted rational use of 35,000 hectares of agricultural lands, satisfying domestic demand with local agricultural products, and creating export opportunities.