ԱրՊՀ-ում Արիության դաս է կազմակերպվել
Արցախի պետական համալսարանում այսօր՝ մայիսի 7-ին, կազմակերպվել է Արիության դաս՝ նվիրված մայիսյան եռատոնին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել ԱրՊՀ ռեկտոր Արմեն Սարգսյանը: Նրա խոսքով՝ մայիսի 9-ի նախաշեմին շատ կարևոր և անհրաժեշտ է նման հանդիպումների կայացումը: Ա. Սարգսյանը նշել է, որ, չնայած Արցախյան երրորդ պատերազմից հետո այս տարի մայիսի 9-ն այլ կերպ է ընկալվում, սակայն պետք է հաղթահարել բոլոր դժվարությունները և կրկին հաղթանակներ տոնել: «Արցախյան երրորդ պատերազմի ընթացքում Արցախի մայր բուհը տվել է 24 զոհ , ունի 2 անհայտ կորած: Բուհում ստեղծել ենք հուշատախտակ և այս պահին աշխատում ենք «Անկախության նվիրյալները» գրքի հրատարակման ուղղությամբ: Ինչպես նախորդ պատերազմներում, այս անգամ ևս բուհի ուսանողները ակտիվ մասնակցություն ունեցան հայրենիքի պաշտպանության գործում»,- մասնավորապես ասել է Ա. Սարգսյանը:
Միջոցառման ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են Արցախյան պատերազմների ընթացքում անմահացած հերոսների հիշատակը: Արցախի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Լուսինե Ղարախանյանը նշեց, որ հայ ժողովուրդն ապրում է պատմական ծանր ու դժվար ժամանակներ, սակայն բոլոր կորուստներով ու տառապանքներով հանդերձ հայը պարտավոր է ապրել:
«Համազգային ու պետական գործունեության վերճշտման ժամանակներն ենք ապրում, և այդ վերճշտումներով ու հեռահար ծրագրերով մենք հասնելու ենք նոր վերածննդի: Սա է մեզ պատգամում մեր փառավոր մայիսը: Ես չեմ հրաժարվում մայիսի 9-ից և չեմ ուզում որևէ մեկը հրաժարվի: Մենք ունեցանք մայիսի 9-ը, որովհետև ունեցանք հայ ժողովրդի ուժերի լարում,որն այս անգամ չկար: Հայրենիքի փրկության միահամուռ գիտակցված կամքը կար, կյանքի ու կռվի պատերազմում էլ կար: Մայիսի 9-ին հաղթել ենք, որովհետև ազգովի բանակ էինք դարձել. այն ժամանակ էլ անդառնալի կորուստներ ենք ունեցել , բայց մեզ սփոփել ենք, որովհետև կարողացել ենք պահպանել մեր ինքնությունը և պատմական հայրենիքը: Հիմա էլ կան մարդկային և տարածքային մեծ կորուստներ, բայց մենք պետք է զսպենք այդ կորստի ցավը մեր մեջ և առաջ գնանք: Հայ միտքն ու ոգին՝ կորստի ու պարտության ցավը զսպած , պիտի գնան անձնական և ազգային ինքնահաղթահարման: Պետք է դուրս գանք «ես»-ի մասնավորի նկրտումների սահմաններից և գնանք «մենք»-ի, որը կլինի մեր փրկության միակ ճանապարհը: Մենք դատապարտված ենք ապրելու բարբարոս կեցվածք ունեցող, մեկդարյա պատմություն ունեցող, բայց քաղաքակրթական արժեքները ոչնչացնող և նենգափոխող ադրբեջանցիների կողքին: Արցախի մոտ 2000 հուշարձաններ գտնվում են թշնամու կողմից օկուպացված տարածքներում, ինչպես նաև 20.000 թանգարանային նմուշներ: Մենք պետք է դիմակայենք թշնամու հակահայկական և հակաքրիստոնեական պատերազմին»,- մասնավորապես ասել է Լ. Ղարախանյանը:
ԱՀ պաշտպանության բանակի հրամանատարի տեղակալ Նորայր Մկրտչյանն իր ելույթում անդրադարձել է Հայրենական պատերազմում հայ ժողովրդի մասնակցությանը, դերին, նշանակությանը, Շուշիի ազատագրմանը և հայկական բանակի ստեղծմանը:
Անդրադառնալով այս տարվա մայիսի 9-ին՝ Ն. Մկրտչյանն ասել է. «Այս տարի Եռատոնը նշում ենք 44-օրյա պատերազմից հետո ձևավորված նոր իրողությունների պայմաններում: Մայիսի 9-ը շարունակում է մնալ Եռատոն, քանի որ Ադրբեջանի ժամանակավոր վերահսկողությունը Շուշիի նկատմամբ չի նսեմացնում 1992 և 2021 թվականներին պաշտպանության բանակի մարտիկների կատարածի արժեքը: 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ԱՀ ՊԲ-ն մարտնչել է, որ ոչ միայն Ադրբեջանի, այլև Թուրքիայի, Պակիստանի և միջազգային ահաբեկչական դաշինքի դեմ, որոնց ռազմատեխնիկական աջակցություն են ցուցաբերել Իսրայելը, Ուկրաինան, Բելառուսիան, Հարավաֆրիկյան հանրապետությունը և այլք: Բոլոր հաշվարկների համաձայն՝ հակառակորդի ռազմատեխնիկական առավելությունն այնքան մեծ էր, որ պատերազմի 5-րդ օրը պետք է կատարած լինեին իրենց խնդիրը: Սակայն նշված ժամանակահատվածում թշնամուն չի հաջողվել արձանագրել նշանակալի հաջողություն: Պատերազմական գործողություններին ներգրավվել են թուրքական բանակի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները: Այս պայմաններում թշնամին կրել է այնքան մեծաթիվ կորուստներ, որ ստիպված է եղել համաձայնվել կրակի դադարեցման ռուսական առաջարկին: Նրա կենդանի ուժի  կորուստը համեստ հաշվարկներով գերազանցում է 20.000-ը: Ինչպես մեր հերոսական նախնիները, այնպես էլ մերօրյա մարտիկնեը դիմակայել են թշնամու՝ մինչև ատամները զինված հրոսակախմբերին: Ծավալվել են արյունահեղ մարտեր ամեն մի թիզ հողի համար: Թշնամին չէր մտածել, որ մեր մարտիկները կպայքարեն մինչև վերջ»։

В АрГУ был организован урок мужества и отваги
Сегодня, 7 мая, в Арцахском государственном университете прошел урок мужества и отваги, посвященный майскому тройному празднику.
В АрГУ был организован  урок мужества и отваги
СТЕПАНАКЕРТ, 7 мая, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", со вступительной речью на мероприятии выступил ректор АрГУ Армен Саркисян. По его словам, накануне 9 мая такие встречи очень необходимы. А. Саркисян отметил, что, хотя 9 мая этого года после третьей Арцахской войны воспринимается иначе, все трудности необходимо преодолеть и снова праздновать победы. «Во время третьей Арцахской войны из Арцахского государственного университета погибли 24 человека, двое пропали без вести. Мы создали мемориальную доску в университете. Как и в предыдущие войны, и на этой войне студенты этого вуза приняли активное участие в защите Родины», - сказал А. Саркисян.
Присутствующие на мероприятии почтили минутой молчания память героев, погибших в Арцахских войнах. Министр образования, науки, культуры и спорта Арцаха Лусине Караханян отметила, что армянский народ переживает тяжелые исторические времена, но, несмотря на все потери и страдания, армяне обязаны жить.
«Мы живем во время пересмотра национальной и государственной деятельности, и с этими пересмотрами и далеко идущими программами мы добьемся нового возрождения. Об этом предвещает нам наш славный май. Я не отказываюсь с 9 мая, и не хочу, чтобы кто-либо отказался. У нас было 9 мая, потому что у нас была нагрузка на силы армянского народа,  на этот раз, к сожалению, не было. Было единодушное сознательное желание спасти Родину, была борьба жизни и войны. Мы победили 9 мая, потому что сплотились всей нацией и стали армией: и тогда у нас были невосполнимые потери, но нас утешало то, что мы смогли сохранить свою идентичность, нашу историческую родину. И сейчас имеем много человеческих и территориальных потерь, но мы должны сдерживать в себе боль от этих потерь и двигаться дальше. Мы должны выйти за пределы личных устремлений «я» к «мы», что будет единственным путем к нашему спасению.Мы обречены жить рядом с азербайджанцами, которые имеют варварский настрой, вековую историю, но своим коварством разрушают цивилизованные ценности. Около 2000 памятников Арцаха находятся на оккупированных врагом территориях, а также 20 000 музейных экспонатов. Мы должны противостоять вражеской антиармянской, антихристианской войне»,- в частности сказала Л. Караханян.
В своем выступлении заместитель командующего Армией обороны Республики Арцах Норайр Мкртчян упомянул об участии, роли и значении армянского народа в Отечественной войне, освобождении Шуши и создании Армянской армии.
«В этом году мы отмечаем Тройной праздник в условиях новых реалий, созданных после 44-дневной войны. 9 мая по-прежнему является тройным праздником, поскольку временный контроль Азербайджана над Шуши не умаляет значения того, что сделала Армия обороны в 1992-2021 годах. Во время 44-дневной войны Армия Обороны Республики Арцах воевала не только против Азербайджана, но и против Турции, Пакистана, международного террористического альянса, которым оказывали военно-техническую помощь Израиль, Украина, Беларусь, ЮАР и другие страны. По всем расчетам, военно-техническое преимущество противника было настолько велико, что он должен был выполнить поставленную задачу уже на 5-й день войны. Однако в указанный период противнику не удалось добиться значительных успехов. В боевых действиях были задействованы специальные подразделения турецкой армии. В этих условиях враг понес такие большие потери, что ему пришлось согласиться на предложение России о прекращении огня. Его численность, по скромным оценкам, превышает 20 000 человек.  И наши героические предки, и сегодняшние воины оказали сопротивление вооруженной до зубов вражеской банде. Кровавые бои велись за каждый дюйм земли. Враг не думал, что наши бойцы будут сражаться до конца »-  сказал Н. Мкртчян по поводу 9 мая этого года.