Ստեփանակերտում կկազմակերպվի Խաչերթ
Մայիսի 8-ին՝ ժամը 17:00-ին, Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում կայանալիք ժամերգությունից հետո, տեղի կունենա Խաչերթ:
Ստեփանակերտում    կկազմակերպվի   Խաչերթ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Արցախի թեմի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Ներսես քահանա Ասրյանը՝ նշելով, որ Արցախում կազմակերպվում են տարբեր երթեր, սակայն առաջին անգամն է, որ Խաչերթ է լինելու:
Նրա խոսքով՝ այն կմեկնարկի Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցուց՝ հայոց բանակի պահապան Աշոտ Երկաթ թագավորի Սուրբ Խաչի և ՊԲ հովանավոր Սուրբ Գրիգորիսի Խաչվառի առաջնորդությամբ դեպի քաղաքային հուշահամալիր:
«Աշոտ Երկաթ թագավորի Սուրբ Խաչի կենտրոնում ամփոփված է Քրիստոսի խաչափայտի մասունքը: 2012 թվականի հունվարի 28-ին՝ բանակի օրվա առթիվ, Ամենայն հայոց Հայարապետի տ օրհնությամբ Աշոտ Երկաթ թագավորի խաչը հռչակվել է՝ որպես բանակի պահապան և հովանավոր: Նույն թվականին, երբ Ստեփանակերտում անց է կացվել զորահանդես, այդ խաչն առաջնորդել է այն։ Քաղաքային հուշահամալիր ում կիրականացվի հոգեհանգստյան կարգ՝ աղոթք բոլոր նահատակների համար: Իսկ մայիսի 9-ին Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածածին մայր տաճարում պատարագ կմատուցվի, որից անմիջապես հետո կլինի հանրապետական աղոթք: Խնդրում և հորդորում ենք, որ բոլորս մասնակցենք հոգևոր միջոցառումներին: Որպես քրիստոնյա ՝ մենք հավատում ենք հոգիների անմահությանը, մենք հավատում ենք, որ մեր բոլոր նահատակները Սուրբ նահատակներ են, երկնային բանակի զինվորներ են»,- տեղեկացրել է Տեր Ներսես քահանա Ասրյանը:

В Степанакерте пройдет Крестный ход
СТЕПАНАКЕРТ, 7 мая, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", об этом  на сегодняшней пресс-конференции заявил директор информационной системы Арцахской епархии отец Нерсес Асрян.
По его словам, он начнется от церкви Св. Богоматери в Степанакерте под руководством Святого Креста хранителя армянской армии царя Ашота Ерката (Железного) и покровителя Армии Обороны Святого Григориса Хачвара к городскому мемориалу.
В центре Святого Креста царя Ашота Ерката находится реликвия креста Христова. 28 января 2012 года, по случаю Дня армии, с благословения Армянского Патриарха всех армян крест царя Ашота Ерката был провозглашен хранителем и покровителем армии. В том же году, когда в Степанакерте проходил военный парад, его возглавил этот крест. У городского мемориала состоится панихида по молитве за всех мучеников. А 9 мая в Степанакерте в Кафедральном соборе Св. Богоматери будет отслужена литургия, после чего состоится республиканский молебен. Просим и призываем, чтобы все приняли участие в мероприятии. Как христиане, мы верим в бессмертие душ, мы верим, что все наши мученики - Святые мученики, воины небесной армии», - сообщил священник  Отец Нерсес Асрян.