ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենին նամակ է հղել Ադրբեջանի կողմից Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցում իրականացվող գործողությունների հարցով
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանը նամակ է հղել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենին՝ մտահոգություն հայտնելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց մայր տաճարում իրականացվող գործողությունների վերաբերյալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից:
Նամակում նշվում է, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի դեմ սանձազերծած լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի ընթացքում, ի թիվս այլ ռազմական հանցագործությունների, Ադրբեջանը դիտավորյալ թիրախավորել է Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց մայր տաճարը, ինչի արդյունքում ոչնչացվել է տաճարի երկու գմբեթներից մեկը՝ խախտելով «Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954 թ. Հաագայի կոնվենցիայի երկրորդ արձանագրությունը: Ավելին, համացանցում շրջանառվող բազմաթիվ լուսանկարներ և տեսանյութեր ապացուցում են, որ ռազմական գործողությունների դադարեցումից հետո տաճարը վանդալիզմի է ենթարկվել, և ադրբեջանական ուժերի կողմից վնասվել է երկրորդ գմբեթը:
Վերջերս Ադրբեջանը «շինարարական աշխատանքների» պատրվակով հանել է տաճարի գմբեթը` փորձելով փոխել հուշարձանի պատմական և ճարտարապետական ամբողջականությունը և աղավաղել դրա հայկական ինքնությունը:
Վահրամ Դումանյանը շեշտել է, որ բազում հիմքեր կան հավատալու, որ Ադրբեջանը կանխամտածված արգելափակում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագետների մուտքը հայկական մշակութային ժառանգության վայրեր` իր կատարած ռազմական հանցագործությունները թաքցնելու համար: Ընդ որում՝ Ադրբեջանն ակտիվորեն իրականացնում է պատմական փաստերի կեղծման քաղաքականություն` Արցախում հայկական մշակութային ժառանգության վայրերն անվանելով «կովկասյան ալբանական»:
Բարձր գնահատելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կարևոր դերը մշակութային ժառանգության պաշտպանության գործում՝ ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատարը գլխավոր տնօրենին կոչ է արել դատապարտել հայկական մշակութային ժառանգության վայրերը ոչնչացնելու և յուրացնելու փորձերը:

Думанян призывает гендиректора ЮНЕСКО осудить попытки уничтожения и присвоения объектов армянского культурного наследия
Исполняющий обязанности министра образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян направил генеральному директору ЮНЕСКО письмо, в котором выразил озабоченность действиями, предпринятыми Азербайджаном в соборе Святого Христа Всеспасителя.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 мая, АРЦАХПРЕСС- В письме, которое распространила пресс-служба ведомства, говорится, что во время широкомасштабной военной агрессии, развязанной против Арцаха 27 сентября 2020 года, в числе других военных преступлений Азербайджан умышленно нанес удар по собору, в результате чего один из двух куполов храма был уничтожен, нарушив тем самым второй протокол Гаагской конвенции 1954 года «О защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта».
Более того, многочисленные фото и видео, циркулирующие в интернете, доказывают, что храм был разгромлен после прекращения боевых действий, а второй купол был поврежден азербайджанскими войсками. Недавно в Азербайджане под предлогом «строительных работ» сняли купол храма, пытаясь изменить его историко-архитектурную целостность и исказить его армянскую идентичность, отметил и.о. министра.
Ваграм Думанян подчеркнул, что есть много причин полагать, что Азербайджан намеренно блокирует доступ экспертов ЮНЕСКО к объектам армянского культурного наследия, чтобы скрыть свои военные преступления. В то же время, Азербайджан активно проводит политику фальсификации исторических фактов, приписывая армянское культурное наследие в Арцахе кавказским албанцам. Высоко оценив важную роль ЮНЕСКО в защите культурного наследия, и.о. министра призвал генерального директора ЮНЕСКО осудить попытки уничтожения и присвоения объектов армянского культурного наследия.