Հայ կրթական հիմնարկությունն Արցախում վերսկսում է դպրոցաշինության ծրագիրը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հայ կրթական հիմնարկության հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արմինե Հարոյանը:
Նա նշել է, որ իրենց կառույցն Արցախում գործունեություն է ծավալում՝ սկսած 2000 թվականից: «Առայսօր Հայաստանում, Արցախում և Ջավախքում մենք կառուցել ենք 201 դպրոց, ընդ որում՝ 59֊ը միայն Արցախում: Ցավոք սրտի, Արցախյան երրորդ պատերազմի հետևանքով 31 կրթօջախ մնացել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո: Այս պահին քննարկումներ են իրականացվում Մարտունու շրջանի Կաղարծի գյուղի դպրոցի հարցով: Արցախում նաև օժանդակել ենք մոտ 10 «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների բացմանը, որոնցից, սակայն, հինգն է մնացել մեր վերահսկողության տարածքում»,- ավելացրել է Ա. Հարոյանը՝ ընդգծելով, որ ամեն ինչ արվում է Արցախում կրթական մակարդակը բարձր պահելու համար:

Армянское образовательное учреждение возобновляет программу строительства школ в Арцахе
При поддержке Армянского образовательного учреждения в Арцахе возобновляется программа строительства школ.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс"  заявила директор армянского филиала Армянского образовательного учреждения Армине Ароян.
Она отметила, что их организация действует в Арцахе с 2000 года.
«До сегодняшнего дня мы построили 201 школу в Армении, Арцахе и Джавахке, причем 59 из них только в Арцахе. К сожалению, в результате третьей Арцахской войны 31 школы остались под контролем Азербайджана.
В настоящее время обсуждается вопрос школы в селе Кагарци Мартунинского района.
В Арцахе мы также содействовали открытию около 10 инженерных лабораторий «Армат», из которых, однако, только пять остаются в нашей зоне контроля »,- добавила А. Ароян, подчеркнув, что делается все, чтобы уровень образования в Арцахе оставался высоким.