Հայ կրթական հիմնարկությունն Արցախում վերսկսում է դպրոցաշինության ծրագիրը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հայ կրթական հիմնարկության հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արմինե Հարոյանը:
Նա նշել է, որ իրենց կառույցն Արցախում գործունեություն է ծավալում՝ սկսած 2000 թվականից: «Առայսօր Հայաստանում, Արցախում և Ջավախքում մենք կառուցել ենք 201 դպրոց, ընդ որում՝ 59֊ը միայն Արցախում: Ցավոք սրտի, Արցախյան երրորդ պատերազմի հետևանքով 31 կրթօջախ մնացել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո: Այս պահին քննարկումներ են իրականացվում Մարտունու շրջանի Կաղարծի գյուղի դպրոցի հարցով: Արցախում նաև օժանդակել ենք մոտ 10 «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների բացմանը, որոնցից, սակայն, հինգն է մնացել մեր վերահսկողության տարածքում»,- ավելացրել է Ա. Հարոյանը՝ ընդգծելով, որ ամեն ինչ արվում է Արցախում կրթական մակարդակը բարձր պահելու համար:

Armenian Educational Foundation resumes the school building program in Artsakh
With the support of the Armenian Educational Foundation, the school construction program has been resumed in Artsakh.
STEPANAKERT, MAY 10, ARTSAKHPRESS: The director of the Armenian branch of the Armenian Educational Foundation, Armine Haroyan told “Artsakhpress”.
Armine Haroyan noted that their organization has been operating in Artsakh since 2000. "To date, we have built 201 schools in Armenia, Artsakh and Javakhk; 59 we have built only in Artsakh. Unfortunately, after the Third Artsakh War, 31 schools have remained under the control of Azerbaijan.
In Artsakh, we assisted the opening of about 10" Armath"engineering laboratories, but only  five of them have remained in the territories controlled by us," she added.