Արցախի հանրակրթական դպրոցներում այս տարի «Վերջին զանգ»-ի արարողություն չի լինելու
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի փոխնախարար Միքայել Համբարձումյանը:
Նրա խոսքով՝ հաշվի առնելով Արցախյան երրորդ պատերազմի հետևանքները՝ բնականաբար, այս տարի տոնական որևէ միջոցառում չի իրականացվելու կրթական հաստատություններում։
«Հանրակրթական բոլոր դպրոցները տեղյակ են, որ «Վերջին զանգ»-ի արարողությունները կատարվելու են  դասասենյակներում և դպրոցամերձ  տարածքներում՝ ավելի համեստ տարբերակով, շնորհավորելով շրջանավարտներին և բարի երթ մաղթելով դեպի նոր կյանք: Մենք պարտավոր ենք հարգել և հիշել մեր անմահ հերոսների հիշատակը և զերծ մնալ տոնական միջոցառումներից»,- նշել է փոխնախարարը: Ըստ Մ. Համբարձումյանի՝ 2020-2021 ուսումնական տարում շրջանավարտների թիվը կազմում է 853՝ նախորդ տարվա՝ 1285-ի փոխարեն, իսկ 9-րդ դասարանցիների թիվը՝ 1514՝ նախորդ ուսումնական տարվա 1896֊ի փոխարեն։ «Առաջինից երրորդ դասարանցիները դպրոցը կավարտեն հունիսի 12-ին, 3-11-րդը՝ հունիսի 19-ին, իսկ 12-րդցիները՝ հունիսի 5-ին: Նախորդ տարվա համեմատ՝ այս տարի փոքր-ինչ երկարաձգվում են դասերը՝ պատերազմյան օրերի բաց թողնված պարապմունքները լրացնելու նպատակով: Ի դեպ, 108 հանրակրթական դպրոց պատերազմի հետևանքով մնացել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, իսկ Ստեփանակերտի Քրիստափոր Իվանյանի անվան ռազմամարզական վարժարը լուծարվել է, որտեղ սովորում էին ավելի քան 100 աշակերտ»,- մանրամասնել է Մ. Համբարձումյանը:

В этом году в общеобразовательных школах Арцаха не будет церемонии «Последнего звонка»
В этом году в общеобразовательных школах Арцаха не планируется проводить церемонию «Последнего звонка».
СТЕПАНАКЕРТ, 11 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил заместитель министра образования, науки, культуры и спорта  Республики Арцах Микаел Амбарцумян.
По его словам, с учетом последствий третьей Арцахской войны, естественно, в этом году праздничных мероприятий в учебных заведениях не будет.
«Все общеобразовательные школы в курсе, что церемонии « Последнего звонка » будут проводиться в классах и пришкольных участках- в более скромной форме, поздравляя выпускников и желая им удачи в новой жизни. Мы обязаны уважать и помнить память наших бессмертных героев, воздерживаться от праздничных мероприятий»- отметил замминистра.  По словам М. Амбарцумяна, в 2020-2021 учебном году количество выпускников- 853, вместо 1285  прошлого года, а количество девятиклассников 1514 вместо 1896  предыдущего учебного года. Первоклассники, второклассники закончат школу 12 июня, ученики 3-11 классов - 19 июня, а ученики 12 класса - 5 июня. По сравнению с прошлым годом, в этом году занятия немного расширены, чтобы восполнить пропущенные занятия в дни войны. Кстати, в результате войны 108 среднеобразовательных школ остались под контролем Азербайджана, а военное училище имени Христофора Иваняна в Степанакерте, в котором обучались более 100 учащихся, было распущено»,- передал М. Амбарцумян.