Խաչմաչում թշնամու քթի տակ հող են մշակում. համայնքապետն անդրադարձել է բնակիչների առօրյային ու խնդիրներին
Ասկերանի շրջանի Խաչմաչ գյուղում վերբնակվել է վեց ընտանիք՝ Շուշիի, Հադրութի, Մարտունու, Ասկերանի շրջաններից:
Խաչմաչում թշնամու քթի տակ հող են մշակում. համայնքապետն անդրադարձել է  բնակիչների առօրյային ու խնդիրներին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Խաչմաչի գյուղապետ Մխիթար Ղահրիյանը և նշել, որ պատերազմի հետևանքով հիմնովին ավերվել են հանդիսությունների սրահը և մեկ բնակելի տուն:
Նրա խոսքով՝ գյուղում այս պահին ազատ տուն չկա: Պատերազմից հետո գյուղի բոլոր բնակիչները հետ են վերադարձել: Չնայած թշնամին շատ է մոտեցել գյուղին, սակայն բնակիչները չեն հրաժարվում իրենց վար ու ցանքսից: Գյուղացիներն ամեն օր տեսնում են ադրբեջանցիների՝ Կարմիր շուկայից Շուշի գնացող մեքենաների շարասյունը: Համայնքապետի խոսքով՝ թշնամին, տեսնելով գյուղի բնակիչների, ամեն անգամ արհամարհական, լկտի ու վիրավորական պահվածք է ցուցաբերում:
«Խաչմաչի բնակիչները զբաղվում են գյուղատնտեսությամբ, անասնապահությամբ: Ցանել են 57 հա արևածաղիկ, 47 հա հաճար, 22 հա եգիպտացորեն, 50 հա ցորեն և գարի: Գյուղում խոշոր եղջերավոր անասուների թիվը 80 է, իսկ մանրինը՝ 100: Ունենք նաև 250 գլուխ խոզ»,- ավելացրել է Մ. Ղահրիյանը: Գյուղում կա ակումբ, բուժկետ, դպրոց, որտեղ հաճախում է 39 աշակերտ։ Խաչմաչում գործում է նաև 1651 թվականին հիմնադրված եկեղեցին: Ներհամայնքային ճանապարհներն ամբողջովին սալապատված են։
Խոսելով խնդիրների մասին՝ մեր զրուցակիցը առաջնահերթ է համարել ջրի հարցը: Գյուղացիներն օրական 3-4 ժամ են ջուր ունենում, իսկ ամառային շոգ եղանակներին՝ երեք օրը մեկ՝ կես ժամով: Երկրորդ կարևոր խնդիրը փողոցային լուսավորությունն է, որի կարիքը հետպատերազմյան շրջանում առավել շատ է զգացվում։

Жители села Хачмач обрабатывают землю прямо под носом у врага
Шесть семей из Шушинского, Гадрутского, Мартунинского и Аскеранского районов переселились в село Хачмач Аскеранского района.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом  в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава села Хачмач Мхитар Гахриян и отметил, что в результате войны общественный зал и жилой дом были полностью разрушены.
По его словам, на данный момент в селе нет свободных домов. После войны все жители вернулись. Хотя враг очень близко к деревне, жители не оставляют посевы. Ежедневно жители села видят колонну азербайджанских машин, едущих от села Кармир шука до Шуши. По словам главы общины, враг, видя жителей села, всегда проявляет высокомерное, дерзкое и оскорбительное поведение.
«Жители Хачмача занимаются сельскохозяйством и животноводством. Посеяно 57 га подсолнечника, 22 га кукурузы и 50 га пшеницы и ячменя. Поголовье крупного рогатого скота в селе - 80, мелкого рогатого скота - 100. У нас также есть 250 голов свиней»,- добавил М. Гахриян. В селе есть клуб, медпункт, школа, в которой учатся 39 учеников. Также в Хачмаче есть церковь, основанная в 1651 году. Внутриобщинные дороги полностью вымощены.
Բնութագրությունը հասանալի չէГоворя о проблемах, наш собеседник счел водный вопрос приоритетным. Вода у сельчан 3-4 часа в день, а в жаркую летнюю погоду - каждые три дня по полчаса. Вторая серьезная проблема - уличное освещение, которое больше всего необходимо в послевоенный период.