Աֆղանստանի նախագահը քաղաքացիական պատերազմի մտավախություն ունի՝ ԱՄՆ զորքերի հեռանալուց հետո
Աֆղանստանի նախագահ Աշրաֆ Հանին հայտարարել է, որ ամերիկյան զորքերի դուրսբերումից հետո երկրում կարող է քաղաքացիական պատերազմ սկսվել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է News.am-ը:
«Քաղաքացիական պատերազմի հավանականություն կա: Բայց դա չի կարելի թույլ տալ»,- ասել է նախագահը:
Միեւնույն ժամանակ Հանին հավելել է, որ 2014 թվականից հետո, երբ երկրում ՆԱՏՕ-ի մարտական առաքելությունը ձեւափոխվեց ուսումնական առաքելության, շատերը դրանում «հանրապետության մայրամուտի» մոտենալը տեսան:
«Բայց մեզ մոտ ամեն ինչ ստացվեց: Այդ ամենը խոսելու խնդիր է՝ որքան հաճախ են մարդիկ խոսում ապակայունացման սցենարի մասին, այնքան ավելի շատ ենք բռնության բախվում»,- ասել է Հանին:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ը կատարել է իր առաքելությունն Աֆղանստանում եւ մայիսի 1-ից կսկսի զորքերը դուրս բերել երկրից:
2020-ին ԱՄՆ-ը եւ աֆղանական «Թալիբան» արմատական շարժումը (Ռուսաստանում արգելված կազմակերպություն) ավելի քան 18 տարվա պատերազմում առաջին անգամ խաղաղության համաձայնագիր ստորագրեցին: Պայմանավորվածությունների համաձայն՝ ամերիկյան զորքերը պետք է մինչեւ մայիսի 1-ը հեռանային Աֆղանստանից: ԱՄՆ նոր նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը հայտարարել է թալիբների հետ պայմանագրերը վերանայելու մտադրության մասին:
Ամերիկյան գործողությունն Աֆղանստանում սկսվել է ի պատասխան 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչության:

Президент Афганистана опасается гражданской войны после ухода войск США
Президент Афганистана Ашраф Гани заявил, что после ухода войск США в стране может начаться гражданская война.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этомсообщает Gazeta  со ссылкой на издание Spiegel.
«Вероятность начала гражданской войны есть. Но этого нельзя допустить», — сказал президент.
При этом Гани добавил, что после 2014 года, когда боевая миссия НАТО в стране была преобразована в миссию по обучению, многие увидели в этом приближение «заката республики».
«Но у нас всё получилось. Это всё вопрос повествования: чем чаще говорят о сценарии дестабилизации, тем больше мы сталкиваемся с насилием», — сказал Гани.
Ранее президент США Джо Байден заявил, что Соединенные Штаты выполнили свою миссию в Афганистане и с 1 мая начнут выводить войска из страны.
В 2020 году США и радикальное афганское движение «Талибан» (организация запрещена в России) подписали соглашение о мире впервые более чем за 18 лет войны. Согласно договоренностям, американские войска должны покинуть Афганистан к 1 мая. Администрация нового президента США Джо Байдена заявила о намерении пересмотреть соглашения с талибами.
Американская операция в Афганистане была начата в ответ на террористический акт 11 сентября 2001 года.