ԱՄՆ և Ռուսաստանի արտգործնախարարները քննարկել են հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման հարցը
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ քննարկել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության կարգավորման հարցը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արկտիկական խորհրդի նախարարական հանդիպման շրջանակում տեղի ունեցած երկկողմ հանդիպման մանրամասները հայտնել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը:
«Պետքարտուղարն ընդգծել է Սիրիայի ժողովրդի համար հումանիտար հասանելիության ապահովման կարևորությունը: Նրանք քննարկել են նաև տարածաշրջանային հարցեր, այդ թվում և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հակամարտության երկարատև քաղաքական կարգավորման որոնումների հարցը»,- հայտնել է Փրայսը:
Նա ընդգծել է, որ հանդիպմանը Բլինկենը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը փնտրում է «ավելի կայուն ու կանխատեսելի հարաբերություններ Մոսկվայի հետ»:

Министр ИД РФ и госсекретарь США обсудили вопрос урегулирования армяно- азербайджанского конфликта
Госсекретарь США Энтони Блинкен обсудил с главой МИД РФ Сергеем Лавровым вопрос урегулирования армяно-азербайджанского конфликта.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 мая, АРЦАХПРЕСС- Подробности двусторонней встречи в рамках министерской встречи Арктического совета сообщил представитель Госдепартамента США Нед Прайс.
“Госсекретарь подчеркнул важность обеспечения гуманитарного доступа для сирийского народа. Они обсудили и региональные вопросы, в том числе и вопрос поиска долгосрочного политического урегулирования конфликта между Арменией и Азербайджаном”, - заявил Нед Прайс.
Он подчеркнул, что на встрече Энтони Блинкен заявил, что США в поисках “более устойчивых и предсказуемых отношения с Москвой”.