Զախարովան անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցու գմբեթի հեռացման հարցին
Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից տարածներում պատմամշակութային ժառանգության պահպանման հարցը պարբերաբար քննարկվում է ռուսական կողմի շփումներում՝ ինչպես պաշտոնական Բաքվի, այնպես էլ պաշտոնական Երևանի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին:
Մասնավորապես, հարց հնչեցվեց այն մասին, որ Ադրբեջանի իշխանությունները, վերանորոգման քողի ներքո, հեռացրել են Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցու գմբեթը՝ աղավաղելով եկեղեցու հայկական ճարտարապետական տեսքը: Ավելին, Ադրբեջանի իշխանությունները խախտել են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերը` առաջ բերելով հակագիտական թեզեր Արցախի հայկական եկեղեցիների վերաբերյալ:
Հարցին, թե ինչպիսի՞ն է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ հանդիսացող Ռուսաստանի արձագանքն այս ամենին՝  Զախարովան հիշեցրեց, որ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հարցը քննարկել է հայ ու ադրբեջանցի գործընկերների հետ հանդիպումներում:
«Մասնավորապես, այն քննարկվել է մայիսի առաջին կեսին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի` Հայաստան և Ադրբեջան կատարած աշխատանքային այցերի ընթացքում: Մենք հանդես ենք գալիս տարածաշրջանում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության շուտափույթ կազմակերպման օգտին, աշխատում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում, իսկ համանախագահների կողմից այս տարվա ապրիլի 13-ին ընդունված հայտարարության մեջ ասվում է. «Կրոնական և մշակութային ժառանգության պահպանությունն ու պաշտպանությունն այն հարցերի ցանկում է, որն Ադրբեջանից և Հայաստանից պահանջում է լրացուցիչ ջանքերի գործադրում»»,- հայտարարեց Մարիա Զախարովան:

Russian foreign ministry spox comments on removal of dome of Shushi’s Ghazanchetsots Cathedral by Azerbaijan
The preservation of the historical-cultural heritage in Nagorno Karabakh and adjacent territories is being regularly discussed in contacts of the Russian side with both official Baku and official Yerevan, Russian foreign ministry spokesperson Maria Zakharova said during a weekly press briefing.
STEPANAKERT, MAY 21, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Asked what is Russia’s reaction, as an OSCE Minsk Group Co-Chair country, to the removal of the dome of Shushi’s Ghazanchetsots Cathedral by Azerbaijan under the pretext of “renovations”, which in fact distorted the church’s Armenian architectural look, Zakharova reminded that Russian foreign minister Sergei Lavrov discussed the issue during his meetings with the Armenian and Azerbaijani counterparts.
“In particular, it has been discussed during Russian foreign minister Sergei Lavrov’s working visits to Armenia and Azerbaijan in early May. We support quick organization of UNESCO mission in the region, are working within the frames of the OSCFE Minsk Group Co-Chairmanship, and the statement made by the Co-Chairs this year on April 13 says: “Protection and preservation of religious and cultural heritage is in the list of those issues which requires additional efforts by Azerbaijan and Armenia””, Zakharova said.