Բայրամովը Հայաստանին մեղադրել է «նոյեմբերի 10-ի հայտարարության պայմանները խախտելու համար»
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը Եվրոպայի Խորհրդի Նախարարների կոմիտեի 131-րդ նիստում ելույթի ժամանակ հայտարարել է, որ «Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությունը վերջ է դրել գրեթե 30 տարի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև շարունակվող զինված հակամարտությանը», գրում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է Tert.am-ը:
Ինչպես նշվում է, «Բայրամովը նիստի մասնակիցներին տեղեկացվել է, որ հիշյալ փաստաթուղթը անհրաժեշտ պայմաններ է ստեղծում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համար՝ հիմնված երկու երկրների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և միջազգային մակարդակով ճանաչված սահմանների անձեռնմխելիության վրա»:
Իր ելույթում Բայրամովը նաև «ափսոսանքով նշել է, որ մինչ այժմ ականատես են լինում Հայաստանի կողմից նոյեմբերի 10-ի պայմանավորվածության և, ընդհանուր առմամբ, միջազգային մարդասիրական իրավունքից բխող պարտավորությունների խախտմանը»։
Ընդ որում, ըստ հաղորդման, Բայրամովն ընդգծել է՝ «այն փաստը, որ Հայաստանը հրաժարվել է տրամադրել ականապատ տարածքների քարտեզները, ինչպես նաև տեղեկություններ հայտնել 1991-1994 թվականներին անհետ կորած շուրջ 4000 ադրբեջանցիների ճակատագրի մասին, լուրջ մտահոգություն է առաջացնում»:
Ըստ հաղորդման՝ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը միջազգային հանրությանը, այդ թվում ՝ Եվրոպայի Խորհրդին, կոչ է արել ցույց տալ վճռականություն՝ «համոզելու Հայաստանին օգտագործել կայուն խաղաղության, տարածաշրջանային համագործակցության և զարգացման համար եզակի հնարավորությունը՝ հրաժարվելով ռևանշիստական գործունեությունից և Ադրբեջանի հանդեպ ատելությունից»:

Azerbaijan FM blames Armenia for breaching trilateral statement signed on November 10, 2020
The trilateral statement signed on November 10, 2020 by the leaders of Azerbaijan, Russia and Armenia put an end to the armed conflict between Armenia and Azerbaijan that had been going on for almost 30 years., Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Jeyhun Bayramov declared during the 131st session of the Committee of Ministers of the Council of Europe, news.am informs.
STEPANAKERT, MAY 22, ARTSAKHPRESS: “This statement creates necessary conditions for the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, based on mutual respect for the sovereignty, territorial integrity and inviolability of the two countries.
To date, Azerbaijan has witnessed how Armenia breaches its commitments arising from the statement of November 10 and international humanitarian law in general. In particular, it has been emphasized that Armenia’s rejection to provide mine maps, as well as information about the fate of nearly 4,000 Azerbaijanis declared as missing as a result of the military aggression against Azerbaijan in 1991-94 sparks serious concern.
I urge the international community, including the Council of Europe to be resolute and convince Armenia to take advantage of the exclusive opportunity for sustainable peace, regional cooperation and development and renounce its vengeful activities and hatred towards Azerbaijan,” he said.