Գործարկվել է Մարտունու կայուն էլեկտրամատակարարումն ապահովող նոր օդային գիծը
Շուրջ 3 ամիս տևած աշխատանքների արդյունքում վերականգնվել է Մարտունու շրջանի բնակավայրերի կայուն էլեկտրամատակարարումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց «Արցախէներգո» ՓԲ ընկերության տնօրենի առաջին տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը՝ մանրամասնելով, որ արդյունքում ներկայում Մարտունին ունի 3 մեգավատտ հզորությամբ էլեկտրամատակարարում:
Այնպես է պլանավորված, որպեսզի անհրաժեշտ լարման խնդիր չլինի:
« Ստեփանակերտ- Մարտունի՝  35 կՎտ նոր օդային նոր գծի երկարությունը կազմում է մոտ  40 կիլոմետր՝  8-10 մեգավատ թողունակությամբ »,-հայտնեց Գաբրիելյանը՝ հավելելով, որ օդային գիծը կառուցվել է«Արցախէնեգո» ՓԲ ընկերության անձնակազմի ներգրավմամբ ու ֆինանսական միջոցներով, որը կազմել է ավելի քան 1,5 միլիարդ դրամ:
Օդային գծի գործարկմամբ՝ ապահովվել է Մարտունու կայուն էլեկտրամատակարարումը, որը մինչ այս գործում էր սահմանափակումներով ու ցածր լարմամբ:
Տիգրան Գաբրիելյանի հաղորդմամբ՝ ներկայում ընթացքում է նաև Մարտունու  35/10 ենթակայանից նոր օդային գծի կառուցումը դեպի Կարմիր շուկայի ենթակայան:

Введена в эксплуатацию новая воздушная линия для устойчивого электроснабжения Мартуни
В результате 3-х месячной работы восстановлено стабильное электроснабжение населенных пунктов Мартунинского района.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с «Арцахпресс» сообщил первый заместитель директора ЗАО «Арцахэнерго» Тигран Габриелян, уточнив, что в результате в Мартуни в настоящее время имеется электроснабжение мощностью 3 мегаватта.
Он сконструирован таким образом, чтобы не было проблем с необходимым напряжением.
«Протяженность новой 35-киловаттной воздушной линии Степанакерт-Мартуни составляет около 40 километров с мощностью 8-10 мегаватт», - сообщил Габриелян, добавив, что воздушная линия была построена с привлечением персонала и финансовых средств ЗАО «Арцахнего», что составило более 1,5 млрд драмов.
Ввод в эксплуатацию новой воздушной линии обеспечил стабильное электроснабжение Мартуни, которое до сих пор работало с ограничениями и низким напряжением.
По словам Тиграна Габриеляна, в настоящее время также ведется строительство новой воздушной линии от подстанции «Мартуни 35/10» до подстанции «Кармир шука».