Իրանը համաձայնեցրել է դիրքորոշումները միջուկային գործարքի հիմնական հարցերի շուրջը. Ռոուհանի
Իրանական կողմը համաձայնեցրել Է միջուկային գործարքի շուրջը դիրքորոշումները համաձայնագրի մասնակից երկրների հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Մայիսի 26-ին այդ մասին հայտարարել Է Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին:
«Մենք կարեւոր եւ հիմնական հարցերի շուրջը համաձայնեցրել ենք դիրքորոշումները «5+1» (երկրների) Ռուսաստան, Մեծ Բրիտանիա, Չինաստան, Ֆրանսիա, ԱՄՆ եւ Գերմանիա - ծանոթ. խմբ.) հետ»,- ասել Է նա: Քաղաքական գործչի ելույթը հեռարձակել Է Իրանի պետական հեռուստատեսությունը: Նրա խոսքով՝ «ԱՄՆ-ը պետք Է լինի առաջինն, ով կվերադառնա իր պարտավորությունների կատարմանը»:
Հենց որ մենք տեսնենք, որ նրանք դա անում են (կատարում են միջուկային գործարքի շուրջն իրենց պարտավորությունները), ապա ինքներս կվերադառնանք պարտավորությունների կատարմանը»,- ասել Է Ռոուհանին: Միջուկային գործարքի շուրջը բանակցություններն ընթանում են ապրիլի սկզբից անմիջակա ձեւաչափով Վիեննայում:
Փորձագետները երեք աշխատանքային խմբերի կազմով մշակում են ապագա համաձայնությունների տեքստը՝ սկզբնական տեսքով Գործողությունների համատեղ համապարփակ պլանի (ԳՀՀՊ) կատարումը վերսկսելու նպատակով. Թեհրանի նկատմամբ Վաշինգտոնի պատժամիջոցների վերացում (եւ ԱՄՆ-ի ապագա վերադարձ գործարք), եւ Իրանի կողմից միջուկային պարտավորությոնների կատարում: ԳՀՀՊ-ի մասնակից պետությունների ներկայացուցիչներն առանձին կոնսուլտացիաներ են անցկացնում ԱՄՆ-ի պատվիրակության հետ, որն այդ համաձայնագրից դուրս Է եկել 2018 թվականին, բայց այժմ մտադիր Է վերադառնալ դրան: Ամերիկացի հանձնակատարների եւ Իրանի ներկայացուցիչների միջեւ ուղղակի բանացություններ առայժմ չեն եղել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Rouhani says Iran has agreed on positions on key issues of nuclear deal
The Iranian side has agreed on positions on the nuclear deal with the countries participating in the agreement, said Iranian President Hassan Rouhani, news.am reports.
STEPANAKERT, MAY 26, ARTSAKHPRESS:  According to him, the United States should be the first to return to fulfill its obligations.
As soon as we see that they are doing this, we ourselves will return to fulfillment of obligations, said Rouhani.
Negotiations on the nuclear deal have been underway since early April in person in Vienna. Experts in three working groups are working out the text of a future agreement with the aim of resuming the implementation of the Joint Comprehensive Action Plan (JCPOA) in its original form: lifting Washington's sanctions on Tehran (and the future return of the United States to the deal) and Iran's fulfillment of nuclear obligations.
Representatives of the JCPOA member states are holding separate consultations with the US delegation, which withdrew from this agreement in 2018, but now intend to return to it. There have been no direct negotiations between the American emissaries and Iranian representatives in Vienna.