Հայաստանը նշում է Առաջին Հանրապետության հիմնադրման 103-ամյակը
Հայաստանը նշում է Առաջին Հանրապետության հիմնադրման և Սարդարապատի հերոսամարտում տարած պատմական հաղթանակի 103-ամյակը՝ Հանրապետության օրը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Տոնական միջոցառումներ նախատեսված չեն, սակայն Սարդարապատի հուշահամալիրի մոտ հաղթանակը կերտած հերոսների հիշատակին հարգանքի տուրք կմատուցի երկրի ղեկավարությունը։
1918-ի մայիսի 28-ին Ղարաքիլիսայում, Բաշ-Ապարանում, Սարդարապատում տված կենաց-մահու ճակատամարտերում տարած հաղթանակով վերականգնվեց հայ ժողովրդի անկախությունը, որը կորցրած էր շուրջ 9 դար առաջ:
103 տարի առաջ այս օրը Երևանից ոչ հեռու, ցեղասպանություն վերապրած հայ ժողովուրդը կռիվ տվեց թշնամու դեմ` հանուն հայրենի երկրի վերջին թիզ հողի պահպանության, հանուն ազգի հարատևման: Սարդարապատի ճակատամարտը որոշիչ էր հայ ժողովրդի համար և ճակատագրական՝ Հայաստանի համար: Հայրենիքի պաշտպանության համար ոտքի էր կանգնել ամբողջ ժողովուրդը: Զինվորների հետ միասին կռվի դաշտում էին ամբողջ ընտանիքներ՝ ծերեր, երեխաներ, կանայք:
Սարդարապատում հաղթելով թուրքական բանակին՝ հայկական զորքերը կարողացան կասեցնել թուրքական ներխուժումն Անդրկովկաս և փրկել Հայաստանը լիակատար ոչնչացումից: 1918թ. մայիսի 28-ին, Թիֆլիսում Անդրկովկասյան ժողովրդավարական դաշնային հանրապետության փլուզումից հետո, «Հայկական ազգային խորհրդի» կողմից հռչակվեց Հայաստանի Հանրապետությունը:
Անկախ Հայաստանի առաջին վարչապետն է եղել Հովհաննես Քաջազնունին, վերջինը՝ Սիմոն Վրացյանը: Հայաստանի Հանրապետությունն ընդամենը երկու տարվա կյանք է ունեցել՝ մինչև 1920 թ. դեկտեմբերի 2-ը։ Այդ ժամանակ Երևան են մտել 11-րդ Կարմիր բանակի զորամասերը, և հանրապետությունը խորհրդայնացվել է:
1918թ. մայիսի 22-28-ին թուրք զավթիչների դեմ մղված պատմական հերոսամարտի 50-ամյա տարեդարձի օրը տեղի է ունեցել Սարդարապատի հուշահամալիրի բացումը: Այն կառուցվել է ճիշտ այն վայրում, որտեղ տեղի է ունեցել Սարդարապատի ճակատամարտը:

Армения отмечает 103-летие основания Первой Республики
Армения отмечает 103-ю годовщину основания Первой Республики и исторической победы в Сардарапатской битве - День Республики.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 мая, АРЦАХПРЕСС- Праздничных мероприятий не запланировано, лишь руководство страны у Мемориального комплекса Сардарапат почтит память героев, одержавших победу.
Победа, одержанная 28 мая 1918 года в Каракилисе, Баш-Апаране и в Сардарапате  восстановила независимость армянского народа, потерявшего ее около 9 веков назад.
103 года назад, недалеко от Еревана армянский народ, переживший Геноцид сражался против врага во имя сохранения последней пяди родной земли, во имя существования нации. Сардарапатская битва стала решающей для армянского народа, судьбоносной для Армении. Весь народ встал на защиту Родины. Вместе с воинами на поле боя вышли целые семьи: старики, дети, женщины.
Армянские войска, одержав в Сардарапате победу над турецкой армией, сумели остановить турецкое вторжение в Закавказье и спасти Армению от полного уничтожения. 28 мая 1918 года  после распада Закавказской демократической федеративной республики в Тифлисе, Армянский национальный совет провозгласил Республику Армению.
Первым премьер-министром независимой Армении стал Ованес Качазнуни, последним был Симон Врацян. Республика Армения просуществовала всего два года - до 2 декабря 1920 года. В Ереван вошли воинские части 11-й Красной Армии, и Республика была советизирована.
В честь 50-летия исторического сражения против турецких захватчиков с 22 по 28 мая 1918 г. был воздвигнут Мемориальный комплекс Сардарапат. Он воздвигнут на том месте, где произошла Сардарапатская битва.