Բոբ Մենենդեսը դատապարտել է հայ զինվորների գերեվարումն Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից
ԱՄՆ Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեսը դատապարտել է հայ զինվորների գերեվարումը Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Միանշանակ դատապարտում եմ վերջերս հայ զինվորների գերեվարումը Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից: Ադրբեջանի ագրեսիան միայն ավելի է բորբոքում լարվածությունը: Ես պահանջում եմ զինվորների արագ վերադարձը»,- այս մասին սենատորը գրառում է կատարել «Թվիթեր»-ում:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացրել էր, որ մայիսի 27-ի վաղ առավոտյան, Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում, ՀՀ ԶՈՒ N զորամասի պահպանության տարածքում ինժեներական աշխատանքներ կատարելիս, ադրբեջանական զինված ուժերի զինծառայողների կողմից շրջափակվել և գերեվարվել է ՀՀ ԶՈՒ վեց զինծառայող։ Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ գերեվարված զինծառայողներին վերադարձնելու ուղղությամբ։
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը ևս հայտարարություն էր տարածել և նշել, որ ԱՄՆ-ին անհանգստացնում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգային սահմանի երկայնքով վերջին զարգացումները, այդ թվում` ադրբեջանական ուժերի կողմից մի քանի հայ զինծառայողների գերեվարումը:

Боб Менендес осудил захват армянских военнослужащих вооруженными силами Азербайджана
Председатель Комитета Сената США по международным отношениям Боб Менендес осудил захват армянских солдат азербайджанскими вооруженными силами.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 мая, АРЦАХПРЕСС- «Я безоговорочно осуждаю недавний захват армянских солдат азербайджанскими вооруженными силами. Агрессия Азербайджана только обостряет напряженность. Я требую немедленного возвращения военнослужащих», -  написал сенатор в Twitter.
Минобороны Армении сообщило, что ранним утром 27 мая на участке границы Гегаркуникской области Армении при проведении инженерных работ на территории охраны N-ской воинской части ВС Армении  6 военнослужащих ВС Армении военнослужащими ВС Азербайджана были окружены и взяты в плен. Предпринимаются все необходимые меры по возвращению пленных военнослужащих.
Госдепартамент США выступил с заявлением, в котором говорится, что Соединенные Штаты обеспокоены недавними событиями на международно признанной границе между Арменией и Азербайджаном, включая и захват азербайджанскими войсками нескольких армянских военнослужащих.