Ստեփանակերտում կայացել է «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ»֊ի եզրափակիչ համերգը
Նախօրեին ԱՀ մշակույթի և երիտասարդության պալատի դահլիճում տեղի է ունեցել եզրափակիչ համերգ՝ «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախմբի և Արցախում գործող երգչախմբերի մասնակցությամբ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։«Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ միջոցառումը կազմակերպվել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության, Հայաստան համահայկական հիմնադրամի և Converse Bank-ի աջակցությամբ:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար ու գլխավոր դիրիժոր, պրոֆեսոր Տիգրան Հեքեքյանը:
«Երբ եկա Արցախ և հանդիպեցի Ստեփանակերտի հրաշք երեխաներին, աշխատեցի նրանց հետ, սկզբում տեսա նրանց դալուկ ու տխուր դեմքերը, վերջում՝ վարվռուն աչքերը, այդ ժամանակ հասկացա, որ մենք ճիշտ ուղու վրա ենք։ Այնքան պիտի գանք ու գնանք, որ այդ ճանապարհը բոլոր առումներով դառնա մերը»,- մեզ հետ զրույցում նշել է Տ. Հեքեքյանը՝ հավելելով, որ բոլորը այնքան են սիրում Արցախը և այնքան են մտահոգված նրա ժողովրդով, որ, կարծես շվարած, չգիտեն՝ ինչ լավ բան անեն:
«Մենք մեզ հետ բերել ենք համայն հայության սերն առ Արցախ»,֊ ասել է նա: Միջոցառման սկիզբը ազդարարեցին Արցախի Մարտունու Արամ Խաչատրյանի անվան երաժշտական դպրոցի երգչախումբը՝ «Ջան Ղարաբաղ», «Մենք պիտի կռվենք» և Ստեփանակերտի Մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնի սաները՝ «Երազանք», «Խաղաղություն աշխարհին» երաժշտական կատարումներով: Այնուհետև ելույթ ունեցան «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախմբի սաները՝ Ստեփան Լյուսիկյանի «Նոր Հայաստան» երգով: Համերգի ընթացքում հնչեցին Կոմիտասի «Չինարես», «Խնկի ծառ», Թաթուլ Ալթունյանի «Նուբար», Արմինե Կարապետյանի «Տերև», Ռոբերտ Պետրոսյանի «Ապարան», «Սարդարապատ» ստեղծագործությունները:

В Степанакерте состоялся заключительный концерт «Маленьких певцов Армении»
Вчера в зале Дворца культуры и молодежи Республики Арцах прошел заключительный концерт с участием хора «Маленькие певцы Армении» и хоров, действующих в Арцахе.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 июня, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает "Арцахпресс", мероприятие организовано при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, Всеармянского фонда "Айастан" и Конверс Банка.
Мероприятие открыл художественный руководитель и главный дирижер хора «Маленькие певцы Армении», профессор Тигран Экекян.
«Когда я приехал в Арцах, я познакомился с замечательными детьми Степанакерта, я работал с ними, сначала увидел их бледные и грустные лица, в конце их светлые глаза, и я понял, что мы на правильном пути. Мы должны приехать и уехать так много, чтобы эта дорога стала нашей во всех отношениях», - в беседе с нами отметил  Т. Экекян, добавив, что все так любят Арцах, они так переживают за его народ, что кажутся растерянными и не знают, что делать.
«Мы привезли с собой любовь всех армян к Арцаху», - сказал он. О начале мероприятия объявили хор Арцахской Мартунинской музыкальной школы имени Арама Хачатуряна - «Джан Карабах», «Мы должны бороться» ս ученики Степанакертского центра детского и юношеского творчества с музыкальными номерами «Мечта», «Миру мир". Затем ученики хора «Маленькие певцы Армении» исполнили песню Степана Лусикяна «Новая Армения». Во время концерта прозвучали произведения Комитаса «Чинарес», «Хнки цар», Татула Алтуняна «Нубар», Армине Карапетян «Терев», Роберта Петросяна «Апаран», «Сардарапат».