Ռուսաստանը Հայաստանի թիվ 1 ռազմավարական գործընկերն է․ ԱԺ պատգամավոր
Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի պատգամավոր Արամայիս Աղաբեկյանը հանդես է եկել վերլուծական հոդվածով, որտեղ մանրազննին վերլուծության է ենթարկում Արցախում տիրող քաղաքական իրավիճակը, դիտարկում հնարավոր զարգացումները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հոդվածը ստորև․
«Միջազգային հարաբերությունները սիրախաղերից, կամայականություններից և պահական որոշումներից հեռու բարդ գործընթացներ են, որոնց հիմքում ընկած են պատմական փորձը, գոյություն ունեցող իրողությունները և առնվազն մի քանի տասնամյակ ավելի առաջ հաշվելու և գնահատելու ունակությունը: Այս երեք՝ մեկը մյուսից ոչ պակաս կարևոր գործոնները գալիս են մեզ հուշելու, որ Հարաֆային Կովկասում մեր կենսունակության և զարգացման հիմնական մոդելը ուղղակիորեն պայմանավորված է Ռուսաստանի հետ մեր բարիդրացիական հարաբերությունների խորացմամբ:
Սկսենք պատմական փորձից, որը մեզ տանում է դեպի մեկդարյա համատեղ պետականություն: Արևելյան Հայաստանը 1804-1813 թվականների, ինչպես նաև 1826-1828 թթ․ ռուս-պարսկական և 1877-1878 թվականների ռուս-թուրքական պատերազմների արդյունքում միանում է Ռուսական կայսրությանը, որը մշակութային և կրոնական տեսանկյունից ավելի հոգեհարազատ էր մեզ։ Այդ միացման արդյունքում մեզ հաջողվում է ոչ միայն ինքնապահպանվել, այլև զարգանալ: Ընդ որում՝ այդ գործընթացը առաջինը սկսում է Արցախը. 1813 թվականի Գյուլիստանի պայմանագրում առանձին դրված են նաև Արցախի մելիքների կնիքները, որոնց հնարավորություն էր տրվում ստանալ բարձրաստիճան զինվորականի կարգավիճակ: Հատկանշական է նշել, որ ռուս-թուրքական պատերազմների ավարտից հետո փուլ առ փուլ Արևելյան Հայաստան են վերադառնում մոտ 120 000 հայեր, և մեծաքանակ իսլամադավան բնակչություն լքում է մեր հայրենիքը:
Առաջին հանրապետության կարճատև գոյությունից հետո, աշխարհաքաղաքական զարգացումները մեզ նորից տանում են Ռուսաստանի հետ համատեղ տնտեսական և անվտանգային մեխանիզմներ ստեղծելուն, որն այս անգամ տևում է 70 տարի: Խորհրդային Հայաստանը ժամանակի ընթացքում դառնում է Խորհրդային Միության տեխնոլոգիական հսկաներից մեկը: Թռիչքային զարգացում է տեղի ունենում բոլոր ոլորտներում՝ լեռնարդյունաբերությունից սկսած մինչև կրթություն: Իհարկե, լինում են նաև ոչ հայանպաստ որոշումներ, ինչպիսին Ստալինի կողմից Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմ մտցնելն է, որից ապագայում Խորհրդային Միությունը, հանձին դոմինանտ Խորհրդային Ռուսաստանի, պիտի անկասկած տուժեր: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի անարդար լուծումը հետագայում պիտի դառնար Խորհրդային Միության աքիլլեսյան գարշապարը, անբնական եղանակով տրված լուծումը ուղիղ համեմատական պիտի դառնար Հարավային Կովկասում ռուսական ազդեցության նվազմանը:
Հատկանշական է, որ 1991-1994 թվականների Արցախյան պատերազմում հայկական կողմի հաղթանակը Ռուսաստաանին բերեց բառիս բուն իմաստով վերադարձ Հարավային Կովկաս՝ որպես դոմինանտ և թելադրող: Այս առումով ռուսական և հայկական շահերը համադրելի եղան: 2020 թվականի Արցախյան 44-օրյա պատերազմում հայկական կողմի պարտությունը, իմ խորին համոզմամբ, երկարաժամկետ ապագայում անհամադրելի Է նաև Ռուսաստանի համար: Վստահ եմ, որ սա գիտակցում են նաև Կրեմլում և Լուբյանկայում:
Գոյություն ունեցող իրողությունների մասով պատկերն առավել քան պարզ է: Գյումրիում է տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազան, որն ապահովում է հայ-թուրքական շփման գիծը և ստրատեգիական կարևոր կետ է Հայաստանի և Ռուսաստանի համար: Ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի օդային բաղադրիչ հանդիսացող Էրեբունու ռազմական օդանավակայանը ժամանակին օգտագործվեց որպես Ռուսաստանից Սիրիա ուղևորվող СУ-30СМ բազմանպատակ կործանիչների վառելիքի վերալիցքավորման կանգառ։ Այն սիրիական սահմանից գտնվում է 370 կմ հեռավորության վրա։ Մինչդեռ Ռուսաստանի տարածքում ամենահարավային՝ Մոզդոկի օդակայանից մինչև Սիրիա հեռավորությունը երկու անգամ ավելի մեծ է։
Հայաստանը և Ռուսաստանը ՀԱՊԿ անդամ պետություններ են, որը ենթադրում է կոլեկտիվ անվտանգային մեխանիզմներ և որտեղ, չնայած կանոնադրական որոշ անհարթությունների, միևնույն է, Ռուսաստանը շարունակում է պահել մեծ եղբոր կարգավիճակը: Այս երկու երկրները 1997 թվականի օգոստոսի 29-ին կնքել են նաև բարեկամության, համագործակցության և ռազմական փոխադարձ օգնության պայմանագիր, բազմաթիվ են տնտեսական, մշակութային և այլ տիպի փոխադարձ շահ հետապնդող համաձայնագրերն ու պայմանագրերը:
Եվ վերջապես, Արցախում տեղակայված են ռուսական խաղաղապահ ուժերը, որոնք արցախցիների անվտանգության երաշխավորը և տարածաշրջանային կայունության պատասխանատուն են։
Ինչ վերաբերում է երկարաժամկետ ապագայի պլանավորմանը, ապա այս գործոնը սերտորեն կապված է վերևում նշված գործոնների հետ և իրարից անկախ չի կարող գոյություն ունենալ: Կան վերազգային, աշխարհաքաղաքական գործընթացներ, որից չի կարող անմասն մնալ Հայաստանը: Տարածաշրջանում առանձնապես մեծ չեն Հայաստանի արտաքին քաղաքական գործընկերների ընտրության հնարավորությունները, և այդ համատեքստում Ռուսաստանը շարունակում և շարունակելու է մնալ Հայաստանի թիվ 1 ստրատեգիական ռազմավարական գործընկերը:

Россия продолжает оставаться стратегическим партнером Армении номер один: Депутат НС Арцаха
Депутат Национального Собрания Республики Арцах Арамаис Агабекян выступил с аналитической статьей, в которой подробно анализирует политическую ситуацию в Арцахе, рассматривает возможные развития событий.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 июня, АРЦАХПРЕСС- Приводим статью ниже:
«Международные отношения - это сложный процесс, далекий от флирта, произвола, необдуманных решений, которые основаны на историческом опыте. Эти три важных фактора напоминают нам о том, что основная модель нашей жизнеспособности и развития на Южном Кавказе напрямую зависит от углубления наших добрососедских отношений с Россией.
Начнем с исторического опыта, который ведет нас к веку совместной государственности. Восточная Армения в результате русско-персидских войн 1804-1813 гг., а также в 1826-1828 гг.  и русско-турецких войн 1877-1878 годов вошла в состав Российской империи, которая была нам ближе с культурной и религиозной точки зрения. Благодаря этой связи нам удается не только сохранить себя, но и развиваться. Более того, Арцах первым начал этот процесс. В Гюлистанском договоре 1813 года были также установлены печати меликов Арцаха, которым была предоставлена ​​возможность получить статус высокопоставленных военнослужащих. Примечательно, что после окончания русско-турецких войн около 120 тысяч армян постепенно вернулись в Восточную Армению, а большое количество исламистского населения покинуло нашу родину.
После недолгого существования Первой республики геополитические события снова побуждают нас создавать совместные экономические механизмы и механизмы безопасности с Россией, что на этот раз занимает 70 лет. Со временем Советская Армения стала одним из технологических гигантов Советского Союза. Быстрое развитие наблюдается во всех сферах, от горнодобывающей промышленности до образования. Конечно, есть и проармянские решения, такие как включение Сталиным Нагорного Карабаха в состав Азербайджана, от чего Советский Союз, находящийся в руках доминирующей Советской России, несомненно, пострадал. Несправедливое урегулирование нагорно-карабахского конфликта впоследствии должно было стать ахиллесовой пятой Советского Союза, а неестественное решение будет прямо пропорционально сокращению российского влияния на Южном Кавказе.
Примечательно, что победа армянской стороны в Арцахской войне 1991–1994 годов вернула Россию на Южный Кавказ в полном смысле этого слова в качестве доминирующего диктатора. В этом отношении интересы России и Армении были сопоставимы. Я глубоко убежден, что поражение армянской стороны в 44-дневной Арцахской войне 2020 года несовместимо для России в долгосрочной перспективе. Я уверен, что это понимают в Кремле и на Лубянке.
Картина более чем ясна относительно существующих реалий. Российская 102-я военная база расположена в Гюмри, которая обеспечивает армяно-турецкую линию соприкосновения, стратегически важный пункт для Армении и России. Военный аэропорт Эребуни, входящий в состав 102-й российской военной базы, когда-то использовался как заправочная станция для многоцелевых истребителей СУ-30СМ, направлявшихся из России в Сирию. Он расположен в 370 км от сирийской границы. Между тем, на самом юге России расстояние от аэропорта Моздок до Сирии вдвое больше.
Армения и Россия являются членами ОДКБ, что подразумевает механизмы коллективной безопасности, где, несмотря на некоторые законодательные нарушения, Россия продолжает сохранять статус старшего брата. 29 августа 1997 года две страны подписали договор о дружбе, сотрудничестве, военной взаимопомощи, а также многочисленные соглашения и договоры, представляющие взаимные экономические, культурные и другие интересы.
И, наконец, в Арцахе дислоцируются российские миротворческие силы, которые являются гарантом безопасности народа Арцаха и несут ответственность за региональную стабильность.
Когда речь идет о долгосрочном планировании, этот фактор тесно связан с факторами, упомянутыми выше; он не может существовать независимо от вышеупомянутого. Есть наднациональные, геополитические процессы, от которых Армения не может оставаться в стороне. Возможностей для выбора внешнеполитических партнеров Армении в регионе не так много, в этом контексте Россия продолжает оставаться стратегическим партнером Армении номер один.