ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը հաջորդ Գլխավոր քարտուղարի վերաբերյալ առաջարկություն կներկայացնի հունիսի 8-ին
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը կհաավաքվի հունիսի 8-ին` հաջորդ գլխավոր քարտուղարի համար առաջարկություն ներկայացնելու համար եւ գրեթե հաստատ կհաստատի ՄԱԿ-ի ներկայիս ղեկավար Անտոնիո Գուտերեշին, ով միակ թեկնածուն է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին  հայտնում է News.am-ը:
Այնուհետեւ 15 հոգանոց խորհրդի առաջարկությունը կուղարկվի 193 հոգանոց Գլխավոր ասամբլեայի նախագահին, ով պետք է հաստատի Գլխավոր քարտուղարի ընտրության բանաձեւը:
Ավանդաբար ՄԱԿ-ի բարձրագույն պաշտոնի թեկնածուներն առաջադրվում են ՄԱԿ-ի անդամ պետության կողմից, բայց դա ՄԱԿ-ի կանոնադրության կամ 2015 թվականին Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընդունված բանաձեւի պահանջ չէ, որը նախկինում հիմնականում գաղտնի ընտրությունն ավելի բաց ու թափանցիկ էր դարձնում:
Գուտերեշը՝ Պորտուգալիայի նախկին վարչապետը եւ ՄԱԿ-ի` փախստականների հարցերով ղեկավարը, ասամբլեայի կողմից ընտրվել էր 2016-ի հոկտեմբերին:
Այս տարի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի համար դիմել է յոթ մարդ` առանց որեւէ կառավարության աջակցության, այդ թվում` Էկվադորի նախկին նախագահ Ռոզալիա Արտեագան:
Գուտերեշը, ում հնգամյա լիազորությունների ժամկետը լրանում է դեկտեմբերի 31-ին, միակ թեկնածուն էր, որը առաջադրվել էր ՄԱԿ-ի անդամ պետության` իր հայրենի Պորտուգալիայի կողմից:

Совет Безопасности ООН 8 июня даст рекомендацию относительно следующего генерального секретаря
Совет Безопасности ООН соберется 8 июня, чтобы представить рекомендацию относительно следующего генерального секретаря и почти наверняка утвердит нынешнего главу ООН Антониу Гутерриша, который является единственным кандидатом.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 июня, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает News.am.
Затем рекомендация совета, состоящего из 15 членов, будет отправлена ​​президенту Генеральной Ассамблеи, состоящей из 193 членов, которая должна утвердить резолюцию, выбирающую генсека, передает AP.
Традиционно кандидаты на высшую должность в ООН выдвигались государством-членом ООН, но это не является требованием в Уставе ООН или в резолюции, принятой Генеральной Ассамблеей в 2015 году, которая делала ранее в значительной степени секретным выбор секретаря в целом более открытым и прозрачным.
Гутерриш, бывший премьер-министр Португалии и глава ООН по делам беженцев, был избран ассамблеей в октябре 2016 года.
В этом году семь человек подали заявления на пост генерального секретаря без поддержки какого-либо правительства, в том числе бывший президент Эквадора Розалия Артеага.
Гутерриш, пятилетний срок полномочий которого истекает 31 декабря, был единственным кандидатом, выдвинутым государством-членом ООН, его родной страной - Португалией.