Չավուշօղլուն համարում է, որ հայերը «պատանդ են վերցրել թուրք-ֆրանսիական հարաբերությունները»
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Այդ մասին Ֆրանսիա կատարվելիք այցի նախօրեին հայտարարել է Թւորքիայի ԱԳՆ Մեւլյութ Չավուշօղլուն, գրում է News.am-ը:
Նրա խոսքով՝ կայուն խաղաղությունը կնպաստի Ադրբեջանի եւ Հայաստանի բարգավաճմանը: «Քաղաքական նպատակներով պատմությունն օգտագործելն ու աղճատելը երբեք չի լուծել վեճն ու չի հանգեցրել արդարադատության»,-հայտարարել է նա:
Ընդ որում՝ խաղաղություն տենչող թուրք նախարարն անվանել է հայերին «ծայրահեղականներ», որոնք իրենց «անհիմն» հայտարարություններով «պատանդ են վերցրել թուրք-ֆրանսիական հարաբերությունները»: Թուրքիան եւ Ֆրանսիան, համատեղ ջանքեր գործադրելով, կարող էին մեծ ներդրում ունենալ Հարավային Կովկասում կայունության գործում:
Խոսելով Հունաստանի հետ տարաձայնությունների մասին՝ նա նշել է. «Արեւելյան Միջերկրական ծովում մեր հույն հարեւանի հետ տարաձայնություններն այժմ Աթենքի հետ հանգիստ երկխոսության առարկա են: Թուրքիան երբեք չի ունեցել ընդարձակողական հավակնություններ, եւ Հունաստանի հետ այդ երկխոսությունը դրա եւս մեկ ապացույցն է»:
Անդրադառնալով Կիպրոսի հարցին՝ նա նշել է, որ Թուրքիան կսատարի «կիպրացի թուրքերի եւ կիպրացի հույների ջանքերը, եթե նրանք համաձայնություն տան բանակցությունների նպատակներին»: «Մենք համարում ենք, որ, հաշվի առնելով նախորդ նախաձեռնությունների անհաջողությունը, ինքնիշխան հավասարության եւ հավասար միջազգային կարգավիճակի վրա հիմնված ջանքերը միակն են, որոնք շանս ունեն»,-հայտարարել է Չավուշօղլուն:

Чавушоглу считает, что армяне «взяли в заложники турецко-французские отношения»
СТЕПАНАКЕРТ, 7 июня, АРЦАХПРЕСС- Как передает  News.am, об этом  в преддверии своего визита во Францию заявил министр иностранных дел республики Мевлют Чавушоглу, пишет L'Opinion.
По его словам, устойчивый мир будет способствовать процветанию Азербайджана и Армении. «Использование и искажение истории в политических целях никогда не разрешало спор и не приводило к правосудию», - заявил он.
При этом, жаждующий мира турецкий министр назвал армян «экстремистами», которые своими «необоснованными» заявлениями «взяли в заложники турецко-французские отношения».  Турция и Франция, приложив совместные усилия, могли бы внести больший вклад в стабильность Южного Кавказа.
Говоря о разногласиях с Грецией, он отметил: «В восточном Средиземноморье разногласия с нашим греческим соседом теперь являются предметом спокойного диалога с Афинами. У Турции никогда не было никаких экспансионистских амбиций, и этот диалог с Грецией является еще одним подтверждением этого».
Касаясь вопроса Кипра, он отметил, что  Турция поддержит усилия «киприотов-турок и киприотов-греков, если они согласятся с целями переговоров». «Мы считаем, что с учетом неудач предыдущих инициатив, усилия, основанные на принципах суверенного равенства и равного международного статуса, являются единственными, у которых есть шанс», -  заявил Чавушоглу.