Եզնիկ Մոզյան արհեստագործական ուսումնարանը «Բաց դռների օր» է կազմակերպել
Այսօր՝ հունիսի 7-ին, Եզնիկ Մոզյանի անվան արհեստագործական ուսումնարանում տեղի է ունեցել «Բաց դռների» օր:
Եզնիկ Մոզյան արհեստագործական ուսումնարանը «Բաց դռների օր»  է կազմակերպել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ամեն տարի ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը իրականացնում էր "մասնագիտական կողմնորոշում" ծրագիրը, որի նպատակն էր Արցախի մայրաքաղաքի, ինչպես նաև շրջանների դպրոցների 9-րդ դասարանցիներին ծանոթացնել Շուշիի «Եզնիկ Մոզյանի արհեստագործական ուսումնարան» հիմնադրամի գործունեությանը:
«Դժբախտաբար, այս տարի հայտնի պատճառներով ծրագրի իրականացումը հնարավոր չէր, դրա համար մենք որոշեցինք կազմակերպել «Բաց դռների օր» խորագրով միջոցառում, որի նպատակն է իրազեկել արցախցի դպրոցականներին Եզնիկ Մոզյանի անվան արհեստագործական ուսումնարանի նոր հասցեի պայմանների, կրթական ծրագրերի և մասնագիտական աշխատանքների մասին»,- մեզ հետ զրույցում նշել է Եզնիկ Մոզյան արհեստագործական ուսումնարանի տնօրեն Նարինե Իշխանյանը՝ հավելելով, որ հետագայում նախատեսում են շրջանների երեխաների համար կազմակերպել նմանաիպ միջոցառումներ։ Պատերազմից հետո մայրաքաղաքում մեծ թափով շինարարական աշխատանքներ են իրականացնում, և, բնականաբար, զգացվում է մասնագետների կարիք, ինչի արդյունքում էլ սերտանում է Ե.Մոզյանի անվան ուսումնարանի և ԱՀ Քաղաքաշինության նախարարության համագործակցությունը:
«Հաշվի առնելով հետպատերազմյան ժամանակաշրջանը՝ ուսումնարանի հետ ընթացիկ տարում փոխգործակցությունը նոր մոտեցումներով է իրականացվում : Նախարարությունը առաջին հերթին աջակցում է նոր շենքային պայմանների բարելավմանը՝ տրամադրելով որոշակի շինանյութեր, որպեսզի աշակերտների կողմից իրականացվեն հենց իրենց շենքային պայմանների վերանորոգման աշխատանքները»,- մեզ հետ զրույցում նշել է ԱՀ Քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանը՝ հավելելով, որ սաների կողմից մեծ է ներգրավվածությունը որոշ համայնքներում վերանորոգման ու վեռակառուցման աշխատանքներին:Նախարարը հույս հայտնեց, որ որոշ ժամանակ հետո այդ համագործակցությունը ավելի է ընդլայնվելու, և մենք արդեն արձանագրելու ենք նոր մասնագետներ, նոր աշխատուժ ունենալու փաստը:
Վերջին շրջանում՝ պատերազմից հետո, աշակերտների մոտ մեծացել է հետաքրքրությունը դեպի ուսումնարանները՝Շուշիում գործած Եզնիկ Մոզյանի անվան արհեստագործական ուսումնարանը, տեխնոլոգիական համալսարանը, Արսեն Խաչատրյանի անվան հումանիտար քոլեջը:
«Պատերազմից հետո Շուշիի մի շարք ուսումնարաններ տեղափոխել ենք Ստեփանակերտ, և ,բոլորս, գործադրելով մեր ջանքերը, օգնել ենք, որպեսզի վերականգնվի նրանց ուսումնական գործընթացը: Եվ այսօր ասածիս վառ օրինակն է հանդիսանում Շուշիի Եզնիկ Մոզյանի անվան ուսումնարանը: Այսօր ուսումնարանում ինչ որ կա, դա միայն մեր գործընկերների, Հայաստանի հանրապետության ու Ֆրանսիայի հանրապետության գործընկերների օգնությունն է, նաև շատ մեծ ջանքեր է այստեղ գործադրել ուսումնարանի տնօրինությունը՝ ի դեմս տնօրեն Նարինե Իշխանյանի»,- մեզ հետ զրույցում նշել է ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ՝ Հասմիկ Մինասյանը:
Գեորգի Առաքելյանը, ով սովորում է Ստեփանակերտի Գրիբոյեդովի անվան թիվ 3 դպրոցում, համադասարանցիների հետ միասին այսօր մասնակցել է «Բաց դռների օր» խորագրով միջոցառմանը: «Ուսումնարանը ինձ և իմ հադասարանցիներին շատ է դուր եկել,մենք հույս ունենք որ երեք տարի անց մենք էլ կհաճախենք այս ուսումնարան»,֊նշել է նա:
Ե. Մոզյանի անվան ուսումնարանի աշկերտները ևս մասնակցել են Արցախյան 3-րդ պատերազմին: Դժբախտաբար, նրանցից տասը անմահացել են հայրենիքի համար մղվող սուրբ պայքարում: Ի հիշատակ նրանց՝ մայիսին ուսումնարանում տեղի է ունեցել հուշատախտակի բացման արարողություն:

В профессионально-техническом училище имени Езника Мозяна прошел «День открытых дверей»
Сегодня, 7 июня, в профессионально-техническом училище имени Езника Мозяна прошел «День открытых дверей».
СТЕПАНАКЕРТ, 7 июня, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", ежегодно Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах реализует программу "профессиональная ориентация", направленная на ознакомление учащихся 9-х классов школ столицы Арцаха и регионов с деятельностью фонда «Профессионально-техническое училище имени Езника Мозяна» Шуши.
«К сожалению, в этом году программу не удалось реализовать по известным причинам, поэтому мы решили организовать мероприятие под названием «День открытых дверей», цель которого - ознакомить школьников Арцаха с условиями нового адреса  профессионально-технического училища имени Езника Мозяна, образовательными программами и профессиональной деятельностью »,- в беседе с нами сообщила директор профессионально-технического училища имени Езника Мозяна Нарине Ишханян, добавив, что в будущем планируют организовать аналогичные мероприятия для детей районов.
После войны в столице активно ведутся строительные работы, и, естественно, возникла потребность в специалистах, в результате чего сотрудничество между профессионально-техническим училищем имени Е. Мозяна и Министерством градостроительства республики Арцах становитсявсе более тесным.
«Учитывая послевоенный период, в этом году сотрудничество с училищем осуществляется с новыми подходами. Министерство в первую очередь поддерживает улучшение условий в новом зданиии,  предоставляя определенные строительные материалы, чтобы учащиеся могли провести ремонт своих собственных жилищных условий»,- в беседе с нами отметил министр градостроительства Республики Арцах Арам Саркисян, добавив, что учащиеся очень активно участвуют в ремонтно-восстановительных работах в некоторых общинах. Министр выразил надежду, что через какое-то время это сотрудничество расширится еще больше, и мы уже будем регистрировать новых специалистов, факт наличия новой рабочей силы.
В последнее время, после войны, возрос интерес студентов к училищам: профессионально-техническому училищу имени Езника Мозяна Шуши, Технологическому университету, гуманитарному колледжу имени Арсена Хачатряна.
«После войны мы перевели ряд училищ Шуши в Степанакерт, и все мы своими силами помогли восстановить их учебный процесс. И яркий пример того, что я сегодня сказала, - училище имени Езника Мозяна Шуши. То, что сегодня есть в училище, - это только помощь наших партнеров, Республики Армения и Республики Франция. Администрация училища в лице директора училища Нарине Ишханян также приложила здесь большие усилия»,- в беседе с нами отметила заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Асмик Минасян. Георгий Аракелян, ученик школы № 3 им. Грибоедова в Степанакерте, сегодня вместе со своими одноклассниками принял участие в мероприятии под названием «День открытых дверей». «Мне и моим одноклассникам очень понравилось училище. Мы надеемся, что через три года мы тоже будем посещать это училище», - сказал он.
Учащиеся училища имени Е. Мозяна участвовали в 3-й Арцахской войне. К сожалению, десять из них погибли в священной борьбе за Родину. В мае в училище открыли мемориальную доску в память о павших героях.