Սպիտակաշենը պատրաստ է ընդունել վերաբնակիչների. համայնքի ղեկավար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 7, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Սպիտակաշենի համայնքի ղեկավար Արմեն Խաչատրյանը: Նրա խոսքով՝ սպիտակաշենցիները սկսել են ապրել իրենց բնականոն կյանքով: Պատերազմի ընթացքում գյուղը վնասներ չի կրել: Գյուղում վերաբնակեցվել է մեկ ընտանիք Շուշիից: Եվս մոտ տասը ընտանիքի կարող են ընդունել։
«2020 թվականի դեկտեմբերի 2-ից արդեն վերաբացվել է գյուղի դպրոցը: Գյուղը չունի մանկապարտեզ: Դպրոցում սովորում է 45 աշակերտ: Ունենք գործող բուժկետ, ակումբ: Համայնքապետարանի շենքը շատ հին է. վերանորոգման կարիք ունի:Այս պայմաններում աշխատելը հետզհետե դառնում է անհնար: Գյուղն գազաֆիկացված է, ապահովված էլեկտրաէներգիայով, շուրջօրյա ջրամատակարարմամբ: Ամառային եղանակներին Սպիտակաշենում ջրի խնդիր չենք ունենում, այդ խնդիրները մի քանի տարի առաջ արդեն լուծվել են»,- տեղեկացրել է գյուղապետը:
Համայնքն 561,95 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք ունի: Խոսելով զբաղվածության մասին՝ Ա. Խաչատրյանը նշել է, որ հիմնական ուղղություններն անասնապահությունն ու գյուղատնտեսությունն են, ինչպես նաև՝ բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակումը:

After the war, all the residents of Spitakashen community of Martuni region returned to the village.
Spitakashen ready to accept settlers. Community Leader
STEPANAKERT , JUNE 7, ARTSAKHPRESS:  The head of the Spitakashen community, Armen Khachatryan told "Artsakhpress". According to him, the people of Spitakashen have already started living their normal live. T
''The village had not been damaged during the war. Today a family from Shushi has resettled in the village. About ten more families can also be resettled.
The village school has been reopened since December 2, 2020. The village does not have a kindergarten. There are 45 students in the school. We have an aid station and a club. The community hall building is very old. It needs to be repaired. It is gradually becoming impossible to work in these conditions. The village is gasified, provided with electricity and round-the-clock water supply, ”said the head of the village.
The community has 561.95 hectares of agricultural land. Speaking about the employment of the residents, A. Khachatryan noted that the main directions are cattle breeding and agriculture.