Սպիտակաշենը պատրաստ է ընդունել վերաբնակիչների. համայնքի ղեկավար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 7, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Սպիտակաշենի համայնքի ղեկավար Արմեն Խաչատրյանը: Նրա խոսքով՝ սպիտակաշենցիները սկսել են ապրել իրենց բնականոն կյանքով: Պատերազմի ընթացքում գյուղը վնասներ չի կրել: Գյուղում վերաբնակեցվել է մեկ ընտանիք Շուշիից: Եվս մոտ տասը ընտանիքի կարող են ընդունել։
«2020 թվականի դեկտեմբերի 2-ից արդեն վերաբացվել է գյուղի դպրոցը: Գյուղը չունի մանկապարտեզ: Դպրոցում սովորում է 45 աշակերտ: Ունենք գործող բուժկետ, ակումբ: Համայնքապետարանի շենքը շատ հին է. վերանորոգման կարիք ունի:Այս պայմաններում աշխատելը հետզհետե դառնում է անհնար: Գյուղն գազաֆիկացված է, ապահովված էլեկտրաէներգիայով, շուրջօրյա ջրամատակարարմամբ: Ամառային եղանակներին Սպիտակաշենում ջրի խնդիր չենք ունենում, այդ խնդիրները մի քանի տարի առաջ արդեն լուծվել են»,- տեղեկացրել է գյուղապետը:
Համայնքն 561,95 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք ունի: Խոսելով զբաղվածության մասին՝ Ա. Խաչատրյանը նշել է, որ հիմնական ուղղություններն անասնապահությունն ու գյուղատնտեսությունն են, ինչպես նաև՝ բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակումը:

Спитакашен готов принять поселенцев: Глава общины
СТЕПАНАКЕРТ, 7 июня, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Спитакашен Армен Хачатрян.
По его словам, жители села Спитакашен начали жить нормальной жизнью. Во время войны село не пострадало. Сегодня в село переселилась семья из Шуши. Можно принять еще около десяти семей.
«Со 2 декабря 2020 года возобновила работу сельская школа. В селе нет детского сада. В школе 45 учеников. У нас есть действующий медпункт, клуб. Здание сельского муниципалитета  слишком старое. Его нужно ремонтировать, работа в таких условиях постепенно становится невозможной. Поселок газифицирован, подведено электричество, круглосуточное водоснабжение. Летом у нас в Спитакашене нет проблем с водой, эти проблемы уже решены несколько лет назад», - сообщилл глава села.
В распоряжении общины 561,95 га сельскохозяйственных земель. Говоря о занятости, А. Хачатрян отметил, что основными направлениями являются животноводство и сельское хозяйство, а также выращивание овощных культур.