ՌԴ, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հարցը
Հունիսի 7-ին Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի Հանրապետության Եվրոպայի և Արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանի և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հեյկո Մաասի հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին, Panorama.am-ի փոխանցմամբ, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Նախարարները մտքերի մանրակրկիտ փոխանակություն են անցկացրել այս տարվա մայիսի 26-ի արդյունքներից հետո Դոնբասում հակամարտության կարգավորման հեռանկարների վերաբերյալ:
Ընդգծվել է, որ Մինսկի համաձայնագրերին այլընտրանք չկա և բոլոր կողմերն իրենց պարտավորությունները կատարելու անհրաժեշտություն ունեն:
Արտաքին գործերի նախարարները քննարկել են իրավիճակը ադրբեջանա-հայկական սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ, ինչպես նաև Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների հայտարարությունների` 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի դրույթների կատարման վերաբերյալ։
Ընդգծվել է հրադադարի ռեժիմը խստորեն պահպանելու կարևորությունը և առաջացող տարաձայնությունների քաղաքական և դիվանագիտական լուծման անհրաժեշտությունը:
Նախարարները հաստատել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դերը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցային գործընթացում:
Ռուսական կողմը նշել է, որ միջազգային կազմակերպությունների ցանկացած ներգրավում հնարավոր է միայն Բաքվի և Երևանի համաձայնությամբ:

Russian, French and German FMs discuss situation on Armenian-Azerbaijani border and in Nagorno Karabakh
The Foreign Ministers of Russia, France and Germany - Sergei Lavrov, Jean-Yves Le Drian and Heiko Maas, held a telephone conversation on June 7, during which, among many other issues, they also discussed the situation on the Azerbaijani-Armenian border and in Nagorno Karabakh, as well as the implementation of the statements by the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia of November 9, 2020 and January 11, 2021, the Russian Foreign Ministry reported.
STEPANAKERT , JUNE 8, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “They noted the importance of unfailingly complying with the ceasefire regime and the need to resolve any disagreements by political and diplomatic means. The ministers reaffirmed the role of the OSCE’s Minsk Group during the negotiating process between Azerbaijan and Armenia”, the statement says.
The Russian side noted that any involvement of international organizations to the process is only possible with the consent of Baku and Yerevan.