Ասկերանում վերաբնակեցվել է 107 ընտանիք. քաղաքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 10, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Ասկերանի քաղաքապետ Հայկ Շամիրյանը:
Նրա խոսքով՝ բնակիչները սկսել են ապրել իրենց բնականոն կյանքով: Պատերազմի պատճառով քաղաքը վնասներ է կրել, բայց մարդիկ չեն ընկրկում։ Ասկերան քաղաքում պատերազմից հետո վերաբնակեցվել է 107 ընտանիք՝ 438 հոգով: Եվս 7 տուն կվերանորոգվի տեղահանվածներին տրամադրելու նպատակով:
«2020 թվականի դեկտեմբերի 1-ից արդեն վերաբացվել է քաղաքի դպրոցը, որտեղ սովորում է 407 աշակերտ, որից 83-ը տեղահանված ընտանիքների երեխաներն են: Մանկապարտեզը նույնպես վերաբացվել է դեկտեմբերի 1-ից, որն ունի 80 սան: Ունենք գործող հիվանդանոց, ակումբ, հանդիսությունների սրահ, որոնք գտնվում են վատթար վիճակում: Քաղաքապետարանի շենքը վերանորոգված է. շահագործման է հանձնվել 2009 թվականին: Քաղաքը գազաֆիկացված է, ապահովված էլեկտրաէներգիայով, շուրջօրյա ջրամատակարարմամբ»,- տեղեկացրել է քաղաքապետը:
Խոսելով բնակչության զբաղվածության մասին՝ Հ. Շամիրյանը նշել է, որ հիմնական ուղղություններն են այգեգործությունն ու բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակումը:

107 семей были переселены в Аскеран: Мэр города
СТЕПАНАКЕРТ, 10 июня, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил мэр Аскерана Айк Шамирян.
По его словам, жители начали жить нормальной жизнью. Город понес потери из-за войны, но люди не покидают его. После войны в Аскеран было переселено 107 семей- 438 человек. Еще 7 домов будут отремонтированы для размещения вынужденных переселенцев.
«С 1 декабря 2020 года возобновила работу городская школа, в которой учатся 407 учеников, 83 из которых - дети из вынужденных переселенцев. С 1 декабря возобновил работу детский сад, куда посещают 80 детей. У нас есть действующая больница, клуб, дом торжеств, которые находятся в плохом состоянии. Здание муниципалитета отремонтировано. Введен в эксплуатацию в 2009 году. Город газифицирован, обеспечен электричеством, круглосуточным водоснабжением », - сообщил мэр.
Говоря о занятости населения, А. Шамирян отметил, что основными направлениями являются садоводство и выращивание овощных культур.