Ասկերանում վերաբնակեցվել է 107 ընտանիք. քաղաքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 10, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Ասկերանի քաղաքապետ Հայկ Շամիրյանը:
Նրա խոսքով՝ բնակիչները սկսել են ապրել իրենց բնականոն կյանքով: Պատերազմի պատճառով քաղաքը վնասներ է կրել, բայց մարդիկ չեն ընկրկում։ Ասկերան քաղաքում պատերազմից հետո վերաբնակեցվել է 107 ընտանիք՝ 438 հոգով: Եվս 7 տուն կվերանորոգվի տեղահանվածներին տրամադրելու նպատակով:
«2020 թվականի դեկտեմբերի 1-ից արդեն վերաբացվել է քաղաքի դպրոցը, որտեղ սովորում է 407 աշակերտ, որից 83-ը տեղահանված ընտանիքների երեխաներն են: Մանկապարտեզը նույնպես վերաբացվել է դեկտեմբերի 1-ից, որն ունի 80 սան: Ունենք գործող հիվանդանոց, ակումբ, հանդիսությունների սրահ, որոնք գտնվում են վատթար վիճակում: Քաղաքապետարանի շենքը վերանորոգված է. շահագործման է հանձնվել 2009 թվականին: Քաղաքը գազաֆիկացված է, ապահովված էլեկտրաէներգիայով, շուրջօրյա ջրամատակարարմամբ»,- տեղեկացրել է քաղաքապետը:
Խոսելով բնակչության զբաղվածության մասին՝ Հ. Շամիրյանը նշել է, որ հիմնական ուղղություններն են այգեգործությունն ու բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակումը:

All the residents of Askeran have returned after the war.
According to him, the residents have already started living their normal daily life. The city suffered losses due to the war. 107 families with 438 people have resettled in Askeran after the war. Another 7 houses will be renovated for the displaced families.
"Since December 1, 2020, the city school has been reopened. It has 407 students, 83 of them are children from displaced families. The kindergarten was reopened on December 1. 80 children attend the kindergarten. We have a functioning hospital, a club, an event hall, which are in a bad condition. The municipality building is renovated. It was put into operation in 2009. The city is gasified, provided with electricity, round-the-clock water supply, "the mayor said.