Արցախի պետական պատմաերկրագիտական թանգարանում Մոնթե Մելքոնյանի հիշատակին նվիրված միջոցառում է կազմակերպվել
Այսօր՝ հունիսի 11-ին, Արցախի պետական պատմաերկրագիտական թանգարանում տեղի է ունեցել դասախոսություն և ֆիլմի ցուցադրություն՝ նվիրված ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանի մահվան 28-րդ տարելիցին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արցախի պետական պատմաերկրագիտական թանգարանի տնօրեն Ժաննա Առստամյանը նշեց, որ թանգարանը Մոնթե Մելքոնյանի կյանքին ու գործունեությանը նվիրված անկյուն ունի, և յուրաքանչյուր օր այցելուներին ներկայացվում է Արցախի հերոսական պատմությունը՝ հնագույն ժամանակներից սկսած մինչև մեր օրեր, և այդ պատմության անբաժանելի մասնիկը դարձած Մոնթե Մելքոնյանի կյանքն ու գործունեությունը:
«Արցախյան ազատամարտին հայ ժողովուրդը տվել է բազմաթիվ զոհեր, բազմաթիվ հերոսներ, որոնց համար մենք սգում ենք, բոլորին հարգում ենք ու պարտավոր ենք պաշտել մինչև մեր կյանքի վերջ: Բայց այդ հերոսներից ես պետք է առանձնացնեմ Մոնթե Մելքոնյանին՝ իր հերոսական գործունեությամբ, հայ ժողովրդի արժանի զավակը լինելու համար: Մենք որոշել ենք այսօր կազմակերպել միջոցառում՝ ի հիշատակ նրա եղերական մահվան 28-րդ տարելիցի: Եվ այդ միջոցառման շրջանակում կազմակերպել ենք լուսանկարների և ֆիլմի ցուցադրություն , ինչպես նաև դասախոսություն, որտեղ արտացոլված է նրա հերոսական կերպարը» ,- նշել է մեր զրուցակիցը:
Ժ. Առստամյանը հավատում է, որ հայրենիքի համար այս ծանր ժամանակաշրջանում նորօրյա Մոնթեները բազմաչարչար ու սգացող ազգին նոր արշալույսներ կպարգևեն։

В Арцахском государственном историко-краеведческом музее прошло мероприятие, посвященное памяти Монте Мелконяна
Сегодня, 11 июня, в Арцахском государственном историко-краеведческом музее состоялось мероприятие (лекция и показ фильма), посвященное 28-летию со дня смерти национального героя Монте Мелконяна.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 июня, АРЦАХПРЕСС- В беседе с "Арцахпресс" директор Арцахского государственного историко-краеведческого музея Жанна Арстамян отметила, что в музее есть уголок, посвященный жизни и деятельности Монте Мелконяна,  и каждый день посетители знакомятся с героической историей Арцаха с древнейших времен до наших дней, с жизнью и творчеством Монте Мелконяна, который стал неотъемлемой частью этой истории.
«Армянский народ отдал многих героев в освободительной войне Арцаха, о которых мы скорбим, уважаем всех и обязаны поклоняться до конца своей жизни. Но средеи них  я должна выделить Монте Мелконяна за его героическую деятельность, за то, что он был достойным сыном армянского народа. Сегодня мы решили организовать мероприятие, чтобы отметить 28-ю годовщину со дня его смерти. И в рамках этого мероприятия мы организовали  показ фотографий и фильма, а также лекцию, которая отражает его героический образ », - сказал наш собеседник.
Ж. Арстамян верит, что в этот непростой для Родины период "современные Монте" подарят новые рассветы многострадальному и скорбящему народу.