Փսակին հայտարարել է, որ Պուտինի հետ հանդիպմանը Բայդենը պատրաստվել է 50 տարի
Սպիտակ տան խոսնակ Ջեն Փսակին հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը 50 տարի պատրաստվում էր Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին հայտնում է News.am-ը։
Փսակին ասել է, որ Բայդենը «հստակ գիտի` ինչ սպասել» Պուտինից: «Նրա կարծիքով` այս հանդիպումը ոչ թե վստահության եւ բարեկամության մասին է, այլ` հասկանալու, թե որտեղ է հնարավոր ընդհանուր կետեր գտնել: Լինել ուղղամիտ եւ ճշգրիտ այն ոլորտներում, որտեղ մենք մտահոգություններ ունենք»,- բացատրել է նա:
Խոսնակը պարզաբանել է, որ ԱՄՆ նախագահը նախկինում եւս աշխատել է իր ռուս գործընկերոջ հետ, ուստի նա երկար տարիների փորձ ունի: Մեկնաբանելով Միացյալ Նահանգների առաջին տիկին Ջիլ Բայդենի այն խոսքերը, որ իր ամուսինը «չափազանց պատրաստ է» Պուտինի հետ հանդիպմանը, Փսակին պատասխանել է, որ «նա դրան պատրաստվում է 50 տարի»:
Պուտին-Բայդեն գագաթնաժողովը կկայանա հունիսի 16-ին Ժնեւ քաղաքում գտնվող Լա Գրանժ վիլայում: Երկու երկրների ղեկավարների համատեղ միջոցառումը կլինի առաջինը Բայդենի պաշտոնավարումից ի վեր: Պուտինի` Ժնեւ կատարելիք այցը Ռուսաստանի նախագահի առաջին արտասահմանյան այցը կդառնա 2020 թվականի հունվարից ի վեր:

Псаки заявила о 50 годах подготовки Байдена к моменту встречи с Путиным
Пресс-секретарь Белого дома Джен Псаки заявила, что президента США Джо Байден готовился к моменту встречи с российским лидером Владимиром Путиным 50 лет.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 июня, АРЦАХПРЕСС- Передает РИА Новости.
Как сказала Псаки, Байден «точно знает, чего ожидать» от Путина. «По его мнению, эта встреча не про доверие и дружбу, а о том, чтобы разобраться, где мы можем найти точки соприкосновения. Быть прямолинейными и точными в тех сферах, где у нас есть беспокойства», — пояснила она.
Пресс-секретарь пояснила, что президент США работал с российским коллегой и раньше, поэтому имеет многолетний опыт. Комментируя слова первой леди США Джилл Байден о том, что ее супруг «чересчур готов» ко встрече с Путиным, Псаки ответила, что «он готовился к этому моменту 50 лет».
Саммит Путина и Байдена пройдет на вилле Ла Гранж в швейцарской Женеве 16 июня. Совместное мероприятие лидеров двух стран станет первым с момента вступления Байдена в должность. Поездка Путина в Женеву станет первым зарубежным визитом российского президента с января 2020 года.