Հաղորտիում վերանորոգվում են ազատ բնակարանները տեղահանված ընտանիքներին տրամադրելու նպատակով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հաղորտի համայնքի ղեկավար Նվեր Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքով՝ պատերազմական գործողություններից հետո գյուղում դեռ ընտանիք չի վերաբնակեցվել, սակայն երկու տուն վերանորոգվել է տեղահանված ընտանիքներին տրամադրելու համար. ևս մոտ տասը տուն կծառայի այդ նպատակով։
«Գյուղի դպրոցը վերաբացվել է 2020 թվականի դեկտեմբեր ամսից. այստեղ սովորում է 30 աշակերտ: Երեխաները հաճախում են «ԹՈՒՄՈ» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն, որոշները, աշակերտ լինելով հանդերձ, արդեն աշխատում են։ Մանկապարտեզ, ցավոք սրտի, չունենք, այն փակվել է 2011թվականին։ Նախկին մանկապարտեզի շենքում տեղակայված է համայնքապետարանը։ Ունենք բուժկետ, որը կապիտալ վերանորոգման կարիք ունի, գործող ակումբ, որը վերանորոգվել է շվեդահայ Արփինե Մարտիրոսյանի ջանքերով։ Գյուղը ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված չէ։ Խմելու ջրի լուրջ խնդիր ունենք, հատկապես՝ ամռան շրջանում։ Ջուր ստանում ենք երկու օրը մեկ։Գյուղամիջյան ճանապարհները գտնվում են ոչ բարվոք վիճակում»,- տեղեկացրել է համայնքապետը:
Ն. Մարտիրոսյանը գյուղի առաջընթացն ու զարգացումը կապում է երեխաների ունեցած գիտելիքների, հմտությունների ու դրանց ճիշտ օգտագործման հետ։ Հաղորտու ութ տարեկանը լրացած բոլոր տղաները պարտադիր զբաղվում են սպորտով: Պարապմունքներն անց են կացնում Գիշի գյուղում, քանի որ տեղում համապատասխան պայմաններ չկան: Տրանսպորտի բացակայության պատճառով երեխաների տեղափոխման խնդիր ունեն: Առայժմ այն լուծվում է համայնքի ղեկավարի ջանքերով։ Հետպատերազմյան շրջանում ապագա սպորտսմենները շարունակում են հաջողություններ գրանցել սպորտի բնագավառում. չորս մարզիկ մասնակցել է Արտաշատում տեղի ունեցած «սամբո» մարզաձևի Հայաստանի առաջնությանը, գրավել մրցանակային տեղեր՝ բերելով պատվոգրեր և երեք մեդալ: Խոսելով գյուղացիների զբաղվածության մասին՝ համայնքի ղեկավարը նշել է, որ Մարտունու տեղամասում ունեին 51հա տարածք, որից 32հա֊ը մնացել է թշնամու վերահսկողության տակ: Պետական աջակցությամբ աշնանացան բերքի տակ կատարվել է 74հա գարի, գարնանացան` 3հա սիսեռ: 5.5հա հող են նախապատրաստել բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակության համար: Մոտ 30 մեղվափեթակ մնացել է հակառակորդի վերահսկողության տակ անցած տարածքում:
Գյուղում հիմնականում զբաղվում են անասնապահությամբ։ Յուրաքանչյուր երիտասարդ ընտանիք զբաղվում է մեղվաբուծությամբ։ Ըստ համայնքի ղեկավարի՝ գյուղի մեղրն ամենալավն է, որակյալը, մաքուրն ու առանձնահատուկը։

Vacant apartments being renovated in Haghort for displaced families
After the war, all the residents of the Haghort community of Artsakh’s Martuni region have returned to the village.
STEPANAKERT , JUNE 15, ARTSAKHPRESS:  The head of the Haghort community, Nver Martirosyan told "Artsakhpress".
He noted that no family has been resettled in the village after the war, but two houses have been renovated to provide the displaced families. And about ten houses are designed for that purpose.
"The village school has been reopened since December 2020. 30 students attend the school. The children also attend the "TUMO" Center of Creative Technologies. Unfortunately, we do not have a kindergarten; it was closed in 2011.
We have an aid station that needs renovation. The community’s club was renovated through the efforts of Swedish-Armenian benefactor Arpine Martirosyan. The village is provided with electricity but it is not gasified. We have a serious problem with drinking water, especially in summer. We get water every two days. The roads of the village are not in good condition," said the head of the community.
Due to the lack of transport, there is a problem with organizing the movement of children. So far the problem has been solving by the efforts of the head of the community. In the post-war period, future athletes continue to register successes in the field of sports. Four athletes participated in the Armenian Sambo Championship in Artashat and won prizes, bringing certificates and three medals. Speaking about the employment of the villagers, the head of the community noted that they had an area of 51 hectares in the Gevorgavan precinct, of which 32 hectares had remained under the control of the enemy.
Never Martirosyan noted that of the nearly 400 head of cattle, three had been lost during the war, and about 30 beehives had remained in the territory controlled by the adversary.
‘’The residents of the village are mainly engaged in cattle breeding. Every young family is engaged in beekeeping. The honey of the village is the best, high-quality, clean and special,’’ he concluded.