Հաղորտիում վերանորոգվում են ազատ բնակարանները տեղահանված ընտանիքներին տրամադրելու նպատակով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հաղորտի համայնքի ղեկավար Նվեր Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքով՝ պատերազմական գործողություններից հետո գյուղում դեռ ընտանիք չի վերաբնակեցվել, սակայն երկու տուն վերանորոգվել է տեղահանված ընտանիքներին տրամադրելու համար. ևս մոտ տասը տուն կծառայի այդ նպատակով։
«Գյուղի դպրոցը վերաբացվել է 2020 թվականի դեկտեմբեր ամսից. այստեղ սովորում է 30 աշակերտ: Երեխաները հաճախում են «ԹՈՒՄՈ» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն, որոշները, աշակերտ լինելով հանդերձ, արդեն աշխատում են։ Մանկապարտեզ, ցավոք սրտի, չունենք, այն փակվել է 2011թվականին։ Նախկին մանկապարտեզի շենքում տեղակայված է համայնքապետարանը։ Ունենք բուժկետ, որը կապիտալ վերանորոգման կարիք ունի, գործող ակումբ, որը վերանորոգվել է շվեդահայ Արփինե Մարտիրոսյանի ջանքերով։ Գյուղը ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված չէ։ Խմելու ջրի լուրջ խնդիր ունենք, հատկապես՝ ամռան շրջանում։ Ջուր ստանում ենք երկու օրը մեկ։Գյուղամիջյան ճանապարհները գտնվում են ոչ բարվոք վիճակում»,- տեղեկացրել է համայնքապետը:
Ն. Մարտիրոսյանը գյուղի առաջընթացն ու զարգացումը կապում է երեխաների ունեցած գիտելիքների, հմտությունների ու դրանց ճիշտ օգտագործման հետ։ Հաղորտու ութ տարեկանը լրացած բոլոր տղաները պարտադիր զբաղվում են սպորտով: Պարապմունքներն անց են կացնում Գիշի գյուղում, քանի որ տեղում համապատասխան պայմաններ չկան: Տրանսպորտի բացակայության պատճառով երեխաների տեղափոխման խնդիր ունեն: Առայժմ այն լուծվում է համայնքի ղեկավարի ջանքերով։ Հետպատերազմյան շրջանում ապագա սպորտսմենները շարունակում են հաջողություններ գրանցել սպորտի բնագավառում. չորս մարզիկ մասնակցել է Արտաշատում տեղի ունեցած «սամբո» մարզաձևի Հայաստանի առաջնությանը, գրավել մրցանակային տեղեր՝ բերելով պատվոգրեր և երեք մեդալ: Խոսելով գյուղացիների զբաղվածության մասին՝ համայնքի ղեկավարը նշել է, որ Մարտունու տեղամասում ունեին 51հա տարածք, որից 32հա֊ը մնացել է թշնամու վերահսկողության տակ: Պետական աջակցությամբ աշնանացան բերքի տակ կատարվել է 74հա գարի, գարնանացան` 3հա սիսեռ: 5.5հա հող են նախապատրաստել բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակության համար: Մոտ 30 մեղվափեթակ մնացել է հակառակորդի վերահսկողության տակ անցած տարածքում:
Գյուղում հիմնականում զբաղվում են անասնապահությամբ։ Յուրաքանչյուր երիտասարդ ընտանիք զբաղվում է մեղվաբուծությամբ։ Ըստ համայնքի ղեկավարի՝ գյուղի մեղրն ամենալավն է, որակյալը, մաքուրն ու առանձնահատուկը։

В Ахорти ремонтируются свободные квартиры для обеспечения перемещенных семей
СТЕПАНАКЕРТ, 15 июня, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Ахорти Нвер Мартиросян.
По его словам, после войны в село не было переселено ни одной семьи, но два дома были отремонтированы для размещения перемещенных семей. Этой цели будут служить около десяти домов.
«Сельская школа возобновила работу  с декабря 2020 года. Здесь учатся 30 ученика. Дети посещают центр творческих технологий «ТУМО», некоторые из них, будучи учениками, уже работают. К сожалению, у нас нет детского сада, он был закрыт в 2011 году. Муниципалитет находится в здании бывшего детского сада. У нас есть медпункт, который нуждается в капитальном ремонте, действующий клуб, который был отремонтирован благодаря усилиям шведки с армянскими корнями Арпине Мартиросян. Поселок обеспечен электричеством, не газифицирован. У нас серьезные проблемы с питьевой водой, особенно летом. Мы получаем воду каждые два дня. Междеревенские дороги в плохом состоянии», - сообщил глава общины.
Н. Мартиросян связывает прогресс и развитие села со знаниями, умениями и их правильным использованием детьми. Все мальчики старше восьми лет обязаны заниматься спортом. Занятия проходят в селе Гиши, так как на месте нет подходящих условий. У них проблемы с перевозкой детей из-за отсутствия транспорта. Пока это решается усилиями главы общины. В послевоенный период будущие спортсмены продолжают добиваться успехов на поприще спорта. Четыре спортсмена приняли участие в чемпионате Армении по "самбо" в Арташате, заняли призовые места, принесли сертификаты и три медали. Говоря о трудоустройстве жителей села, глава общины отметил, что в Геворгаване им принадлежал участок площадью 51 га, из которых 32 га остались под контролем врага. Осенью при государственной поддержке было засеяно 74 га ячменя и 3 га гороха. Под выращивание овощных культур подготовлено 5,5 га земли. Из почти 400 голов крупного рогатого скота было потеряно три голов во время войны, а около 30 ульев осталось на территории врага. В селе в основном занимаются животноводством. Каждая молодая семья занимается пчеловодством. По словам главы общины, мед села самый лучший, качественный, чистый и особенный.