ԱԳՆ հայտարարությունը Շահումյանի շրջանի օկուպացիայի 29-րդ տարելիցի կապակցությամբ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Շահումյանի շրջանի օկուպացիայի 29-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ ԱՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«Այս օրերին լրանում է Արցախի Հանրապետության Շահումյանի շրջանի օկուպացիայի 29-րդ տարելիցը։ 1992 թ. հունիսի 12-ին ձեռնարկված լայնամասշտաբ հարձակման արդյունքում 1992 թ. հունիսի կեսերին ադրբեջանական զորամիավորումներն ամբողջովին գրավեցին Շահումյանի շրջանը։
Օկուպացիայի ընթացքում ադրբեջանական բանակն կատարեց ռազմական և մարդկայնության դեմ ուղղված բազմաթիվ հանցագործություններ, այդ թվում՝ գրավված բնակավայրերը լքել ցանկացող մարդկանց կանխամտածված գնդակահարություններ, արտադատարանային հաշվեհարդարներ գերիների և պատանդների նկատմամբ, խոչընդոտում խաղաղ բնակիչների տարահանմանը, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների հրետակոծում ծանր զինտեխնիկայից։
Շահումյանի շրջանի օկուպացիայի և դրան հաջորդած էթնիկ զտումների արդյունքում կողոպտվեցին, քանդվեցին ու կրակի մատնվեցին շուրջ երկու տասնյակ հայկական գյուղեր, ավելի քան 20 հազար մարդ ստիպված եղավ լքել իր տունը՝ դառնալով ներքին տեղահանված անձ և փախստական, մի քանի հարյուր հոգի դաժանաբար սպանվեց կամ անհետ կորավ։ Ադրբեջանական զինված ուժերի հետագա հարձակումը Մարտակերտի շրջանի վրա հանգեցրեց Արցախի գրեթե կեսի օկուպացիային և հանրապետությունը կանգնեցրեց մարդասիրական աղետի եզրին։ Սակայն, անսասան ոգու և կամքի ուժի, հաստատակամության և անձնուրաց պայքարի շնորհիվ Արցախի ժողովուրդը, համայն հայության աջակցությամբ, կարողացավ խափանել Արցախի Հանրապետության և նրա բնակչության ոչնչացմանն ուղղված Ադրբեջանի ծրագրերը։
2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին Ադրբեջանը, Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկիչների անմիջական ռազմական մասնակցությամբ, կրկին փորձեց իրականացնել իր հանցավոր և մարդատյաց ծրագրերն ու անել այն, ինչը նրան չէր հաջողվել 1991-1994 թվականներին: Նոր զինված ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանը և նրան աջակցող ուժերն էլ ավելի մեծ մասշտաբով ու ավելի համակարգված կերպով կատարեցին ռազմական և մարդկայնության դեմ ուղղված հանցագործություններ: Նոր պատերազմը հանգեցրեց մարդկային ավելի մեծ տառապանքների, փախստականների և ներքին տեղահանվածների նոր ալիքի և Արցախի Հանրապետության մեծ մասի բռնազավթման:
Շահումյանի շրջանը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անբաժանելի մասն է, Արցախի պատմական տարածքը, որտեղ մեր ժողովուրդն իրացրել է ինքնորոշման իր անքակտելի իրավունքը և հետագայում ստեղծել պետականություն: Շահումյանի շրջանի, ինչպես նաև 1991-1994, 2016 և 2020 թվականներին գրավված Արցախի մյուս տարածքների դեօկուպացիան, արցախահայության կողմից իրացված ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման հետ մեկտեղ, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման առանցքային բաղադրիչն է: Արցախի տարածքների շարունակվող ապօրինի օկուպացիան Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային խաղաղությանն ու անվտանգությանը սպառնացող վտանգների մշտական աղբյուր է»:

МИД Арцахаца: Деоккупация Шаумянского района - ключевой элемент всеобъемлющего урегулирования
Деоккупация Шаумянского района является ключевым элементом всеобъемлющего урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и установления прочного мира в регионе.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 июня, АРЦАХПРЕСС- Об этом говорится в заявлении МИД Республики Арцах в связи с 29-й годовщиной оккупации Шаумянского района Арцаха.
«В эти дни исполняется 29 лет с момента оккупации Шаумянского района Республики Арцах. В результате начатого 12 июня 1992 года крупномасштабного наступления  к середине июня 1992 года Шаумянский район был полностью захвачен азербайджанскими вооруженными формированиями.  В ходе оккупации азербайджанская армия совершила многочисленные военные преступления и преступления против человечности, включая преднамеренные расстрелы людей, пытавшихся покинуть захваченные населенные пункты, внесудебные расправы над пленными и заложниками, препятствование эвакуации мирных жителей, обстрел гражданской инфраструктуры из тяжелых вооружений.  В результате оккупации Шаумянского района и последовавших этнических чисток  было  разграблено, сожжено и разрушено около двух десятков армянских сел, более 20 тысяч человек были вынуждены покинуть свои дома и  стали внутренне перемещенными лицами и беженцами, несколько сотен людей были зверски убиты или пропали без вести. Последующее наступление азербайджанских вооруженных сил на Мартакертский район привело к оккупации почти половины Арцаха и поставило республику на грань гуманитарной катастрофы. Однако благодаря своему непоколебимому духу и силе воли, настойчивости и самоотверженной борьбе народу Арцаха при поддержке всего армянского мира удалось пресечь планы Азербайджана по уничтожению Республики Арцах и её жителей.
В сентябре-ноябре 2020 года Азербайджан при прямом военном участии Турции и международных террористов вновь попытался реализовать свои преступные и человеконенавистнические планы и сделать то, что не удалось в 1991-94 годах. В ходе новой вооруженной агрессии Азербайджаном и поддерживающими его силами были совершены военные преступления и преступления против человечности в еще больших масштабах и с большей систематичностью. Новая война привела к еще большим человеческим страданиям, новой волне беженцев и внутренне перемещенных лиц и оккупации значительной части Республики Арцах.  Шаумянский район является неотъемлемой частью Нагорно-Карабахской Республики, исторической территорией Арцаха, на которой наш народ реализовал свое неотъемлемое право на самоопределение и в последующем создал свою государственность. Деоккупация Шаумянского района, как и других захваченных в 1991-94, 2016 и 2020 годах территорий Арцаха наряду с признанием реализованного его народом права на самоопределение является ключевым элементом всеобъемлющего урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и установления прочного мира в регионе. Продолжающаяся незаконная оккупация территорий Арцаха представляет собой постоянный источник угроз региональному миру и безопасности на Южном Кавказе».