«Եթե Արևմուտքն այդ կարծիքին է, դա դեռ չի նշանակում, որ այդպես է». Պուտինը մերժել է ՌԴ-ի քաղաքականության անկանխատեսելիության մասին պնդումը
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ եթե Արևմուտքը կարծում է, որ Ռուսաստանի Դաշնության վարած քաղաքականությունն անկանխատեսելի է, դա դեռ չի նշանակում, որ դա այդպես է:
«Ի վերջո, եթե Արևմուտքն այդ կարծիքին է, դա բոլորովին չի նշանակում, որ այդպես է: Նախ պատասխանեմ Ձեր հարցի առաջին մասին: Դուք ասացիք, որ Արևմուտքը կարծում է, որ Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականությունն անկանխատեսելի է: Թույլ տվեք Ձեզ «պատասխան տափօղակ» ուղարկել. 2002-ին ԱՄՆ-ի՝ հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի սահմանափակման մասին պայմանագրից դուրս գալը բացարձակապես անկանխատեսելի քայլ էր: Ինչո՞ւ է դա արվել՝ ռազմավարական անվտանգության ոլորտում խարխլելով միջազգային կայունության հիմքերը»,- շեշտել է Պուտինը՝ պատասխանելով Ժնևի գագաթնաժողովին հաջորդած մամուլի ասուլիսում այն հարցին, թե պատրաստ է արդյոք Ռուսաստանը հրաժարվել իր «անկանխատեսելի» քաղաքականությունից՝ Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերությունները բարելավելու համար:
Բացի այդ, ՌԴ նախագահը հիշեցրել է 2019 թվականին ԱՄՆ-ի՝ «Միջին և փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման» պայմանագրից անսպասելի և ապակայունացնող դուրս գալը, ինչպես նաև «Բաց երկնքի մասին» պայմանագրից դուրս գալը:
«Գրեթե ոչինչ չի մնացել: Փառք Աստծո, նախագահ Բայդենը կայացրել է բացարձակ ադեկվատ որոշում՝ հինգ տարի երկարացնելով Ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների կրճատման պայմանագիրը»,- հավելել է Պուտինը:
Վլադիմիր Պուտինը շեշտել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունն արտաքին քաղաքականության շրջանակում ադեկվատ կերպով է արձագանքում առաջացող սպառնալիքներին, և՛ Ռուսաստանի Դաշնությունը, և՛ ԱՄՆ-ն պետք է համաձայնության գան միջազգային գործերում վարքականոնների վերաբերյալ:
«Կարծում եք՝ մեզ անկանխատեսելի՞ ենք պահում: Ո՛չ, ես այդպես չեմ կարծում: Իմ կարծիքով՝ մենք բացարձակապես ադեկվատ ենք արձագանքում առաջացող սպառնալիքներին, և ես կարծում եմ, որ իրավիճակի՝ իսկապես կայուն լինելու համար մենք պետք է համաձայնության գանք այդ բոլոր ոլորտներում վարվելակերպի կանոնների շուրջ»,- հստակեցրել է Պուտինն ու հավելել՝ այդ հարցերի թվում են ռազմավարական կայունությունը, կիբերանվտանգությունը, ինչպես նաև տարածաշրջանային հակամարտություններին վերաբերող հարցերի լուծումը:
«Կարծում եմ, որ այս ամենի շուրջ կարելի է համաձայնության գալ, ամեն դեպքում, ես այսօր նման տպավորություն եմ ստացել նախագահ Բայդենի հետ մեր հանդիպման արդյունքներից»,- ամփոփել է ՌԴ առաջնորդը:

Путин ответил на заявление о "непредсказуемой" российской политике
Президент РФ Владимир Путин заявил, что если на Западе считают, что политика РФ непредсказуема, то это не значит, что так оно и есть.
Путин ответил на заявление о
СТЕПАНАКЕРТ, 17 июня, АРЦАХПРЕСС- РИА Новости. "Ведь если на Западе считают, это совсем не означает, что так оно и есть. Позвольте мне ответить сначала на первую часть вашего вопроса. Вы сказали, что на Западе считают, что российская внешняя политика является непредсказуемой. Позвольте послать вам ответную шайбу: выход Соединенных Штатов в 2002 году из договора по ПРО - абсолютно непредсказуемая вещь. Зачем было это делать, разрушая основы международной стабильности в сфере стратегической безопасности?" - заявил Путин, отвечая на пресс-конференции по итогам саммита в Женеве на вопрос о том, готова ли РФ отказаться от "непредсказуемой" политики, чтобы улучшить отношения со Штатами.
Президент РФ также напомнил о неожиданном и дестабилизирующем выходе США из Договора по ракетам средней и меньшей дальности в 2019 году, выходе из Договора по открытому небу.
"Почти ничего не осталось. Слава богу, президент Байден принял ...абсолютно адекватное решение о продлении СНВ на пять лет", - добавил Путин.
Владимир Путин подчеркнул, что РФ в рамках внешней политики ведет себя адекватно возникающим для нее угрозам, а РФ и США нужно договариваться о правилах поведения в международных делах.
"Вы считает, что мы ведем себя непредсказуем? Нет, я так не думаю. На мой взгляд, мы ведем себя абсолютно адекватно возникающим для нас угрозам, и полагаю, что для того, чтобы ситуация была действительно стабильной, нам нужно договориться о правилах поведения во всех тех областях. которые мы сегодня упоминали - это и стратстабильность, и это и кибербезопасность, это решение вопросов, связанных с региональными конфликтами. Мне думается, что обо всем этом можно договориться, во всяком случае у меня сложилось сегодня такое впечатление по результатам нашей встречи с президентом Байденом", - заявил Путин в ходе пресс-конференции по итогам саммита в Женеве, отвечая на вопрос о том, готова ли РФ отказаться от непредсказуемой внешней политики, чтобы наладить отношения с Западом.