Արցախում ընթանում են հացահատիկայինների բերքահավաքի աշխատանքներ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»֊ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ԱՀ էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Վիլեն Ավետիսյանը։
«2021 թվականի բերքի տակ հանրապետության չորս շրջաններում (Ասկերան, Մարտակերտ, Մարտունի և Շուշի), առկա են 22 253 հեկտար հացահատիկի ցանքսեր, որից 10 922 հա՝ ցորեն, 9 779 հա՝ գարի, 1 552 հաճար։ Այսօրվա դրությամբ բերքահավաքն իրականացվում է երկու շրջաններում՝ Մարտակերտի և Մարտունու։ Արդեն իսկ հնձված է 248 հա բերք, որից 35 հա ցորեն, 213 հա՝ գարի։ Ցորենի համախառն բերքը կազմում է 47,5 տոննա, գարունը՝ 171,3 տոննա», - մանրամասնեց Վիլեն Ավետիսյանը:

В Арцахе началась уборка зерна
СТЕПАНАКЕРТ, 18 июня, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщил в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» заместитель министра экономики и сельского хозяйства  Республики Арцах Вилен Аветисян.
«Под урожай 2021 года в четырех районах республики (Аскеран, Мартакерт, Мартуни и Шуши) посеяно 22 253 га зерна, из них 10 922 га  пшеницы, 9 779 га - ячменя. В настоящее время уборка урожая ведется в двух районах - Мартакерте и Мартуни.
Уже собрано 248 га урожая, из которых 35 га - пшеница и 213 га - ячмень. Валовой сбор пшеницы составляет 47,5 тонны, весной - 171,3 тонны », - сообщил Вилен Аветисян.