Sputnik V-ով պատվաստման գործընթացն Արցախում շարունակվում է. մասնագետը անդրադարձել է արդյունքներին
Կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ Ստեփանակերտի հանրապետական բժշկական կենտրոնում իրականացվում են պատվաստումներ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ՀԲԿ համաճարակաբան Զոյա Ասրյանը։
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Պատվաստումն իրականացվում է երկու փուլով։ Առաջին պատվաստումից 21 օր հետո տեղի է ունենալու երկրորդ պատվաստումը։ Մինչ այսօր պատվաստվածները որևէ բողոք չեն ունեցել։ Պատվաստումները կատարվում են ամեն օր՝ ժամը 10: 00-ից մինչև 13:00֊ն, ռուսական արտադրության «Sputnik V» պատվաստանյութով։
Առողջապահության նախարարության շնորհիվ մենք պատվաստանյութի պահպանման համար ձեռք ենք բերել սառնարան։ Ով ցանկանում է պատվաստվել, կարող է ներկայանալ և միանգամից պատվաստվել։ Բոլոր նրանք, ովքեր պետք է պատվաստվեն, պետք է ունենան թերապևտի թույլտվություն»,-մեզ հետ զրույցում նշել է Զոյա Ասրյանը՝ հավելելով, որ եթե ​ առաջին պատվաստումից 21 օր հետո քաղաքացին որևէ պատճառով չի կարող ներկայանալ երկրորդ պատվաստմանը, վտանգավոր ոչինչ չկա. թույլ են տալիս երկրորդ պատվաստումը երկարաձգել 6-10 օրով։
Համաճարակաբանը հորդորում է մարդկանց պատվաստվել, հատկապես 60 տարեկանից բարձր, խրոնիկ հիվանդություններով տառապող անձանց ,բուժաշխատողներին, սոցիալական ծառայության աշխատողներին, քանի որ պատվաստումը հենց իրենց առողջության համար է արվում, դա օգնում է պաշտպանվել քովիդի ծանր հետևանքներից։
«Հայաստանից մեզ պատվաստանյութերի 500 դեղաչափ (դոզա) է տրվել, այնուհետև ռուս ռազմական բժիշկները մեզ պատվաստանյութերի 1000 դեղաչափ էլ տվեցին։ Ես ուզում եմ զգուշացնել արձակուրդներին պատրաստվող բնակչությանը, ովքեր մեր երկրի տարածքից դուրս կհանգստանան։ Մեկնելիս, հաստատ, անհրաժեշտ կլինեն պատվաստումների վերաբերյալ տվյալները։ Այժմ գործում է նոր ծրագիր, որի մեջ ներառվում են անձի տվյալները, և Հայաստանի յուրաքանչյուր կետում այդ ծրագրի տվյալները հասանելի են ։ Դա հիմք ընդունելով էլ անձին կթույլատրեն մեկնել»,- նշել է թերապևտ Սուսաննա Անտոնյանը։

Процесс вакцинации российской вакциной Sputnik V продолжается
СТЕПАНАКЕРТ, 19 июня, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сообщила эпидемиолог РБК Зоя Асрян.
«Вакцинация проводится в два этапа. Вторая вакцинация состоится через 21 день после первой вакцинации. На сегодняшний день у привитых жалоб нет. Прививки делают каждый день с 10: 00 до 13:00  вакциной «Спутник V» российского производства.
Благодаря Минздраву мы приобрели холодильник для хранения вакцины. Любой, кто хочет сделать прививку, может обратиться  и сразу же пройти вакцинацию. Каждый, кто желает вакцинироваться, должен иметь разрешение терапевта»- в беседе с нами отметила Зоя Асрян, добавив, что если через 21 день после первой вакцинации гражданин по каким-либо причинам не может явиться на вторую вакцинацию, в этом нет ничего опасного. разрешается вторую вакцинацию продлить на 6-10 дней.
Эпидемиолог призывает людей прививаться, вакцинироваться должны особенно следующие группы риска- лица, выше 60 лет, лица, обладающие хроническими заболеваниями, медики, работники социальных служб, поскольку вакцинация делается для их собственного здоровья, она помогает защитить себя от тяжелых последствий COVID-19.
«Нам передали из Армении 500 доз вакцины, затем российские военные врачи передали нам еще 1000 доз вакцины. Хочу предупредить население, которое  готовится в отпуска, кто будет отдыхать за пределами нашей страны. При выезде обязательно понадобятся данные о вакцинации. Имеется новая программа, в эту программу записываются данные граждан. Данные этой программы доступны во всех точках Армении. На основании этих данных человеку разрешат покинуть страну»,- отметила терапевт Сусанна Антонян.