Մարտական գործողություններից խուսափածները չեն օգտվի պետական աջակցության ծրագրերից. նախագահ Հարությունյանը հանձնարարականներ է տվել
Զորահավաքին չմասնակցած քաղաքացիները պետական աջակցության ծրագրերից չեն օգտվելու։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 7, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին նախօրեին հրավիրված խորհրդակցության ժամանակ հայտարարել է ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
«Համապատասխան ցուցակները պաշտպանության նախարարության կողմից տրամադրվում են, մասնագետների կողմից ստուգվում են, և եթե քաղաքացիներն ընդգրկված են նշված ցուցակներում, ապա զրկվում են պետական աջակցությունից»,֊ հավելել է նախագահ Հարությունյանը։
ԱՀ նախագահն անդրադարձել է նաև հայրենիքի պաշտպանությունից խուսափած պաշտոնյաներին և նրանց զավակներին. կառավարությունը չի գտնում, որ նրանց հետագա պաշտոնավարումը նպատակահարմար է։
«Պաշտոնյաները պետք է ազատվեն պաշտոններից։ Միայն Մարտունու շրջանում է, որ կատարել են պարտավորությունները , երբևէ չեմ լսել բողոքներ այն մասին, թե մարդիկ այլ շրջաններում ազատվել են աշխատանքից փախուստի կամ դասալքության պատճառով։ Ես հանձնարարել ԱԱԾ-ին հետևել , դպրոցի տնօրենների, մանկապարտեզների ղեկավարների,գլխավոր բժիշկների, նրանց ընտանիքների անդամների վերաբերյալ կատարել ճշտումներ, թե ինչով էին զբաղված, որտեղ էին գտնվում տվյալ պաշտոնյաները պատերազմի ընթացքում և ինչքանով է նպատակահարմար նրանց հետագա պաշտոնավարումը», - ընդգծել է Արցախի նախագահը։
«Արցախպրես»֊ի փոխանցմամբ՝ հաստատվել է ռազմական գործողությունների հետևանքով նյութական վնաս կրած ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց պետական ֆինանսական աջակցության կարգը։ ԱՀ Կադաստրի և պետական գույքի կառավարման կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Գալստյանի խոսքով՝ շարունակվում է քաղաքացիներից դիմումների ընդունման գործընթացը Արցախի և Երևանի գրասենյակներում։ «Արդեն իսկ ընդունվել են 2430 դիմումներ, որոնցից 1348-ը մուտքագրվել է էլեկտրոնային համակարգ։ Համաձայն ստացված էլեկտրոնային դիմումների՝ նյութական վնասի չափը ներկայումս կազմում է 3մլրդ 47 մլն դրամ»,-նշել է Ս. Գալստյանը։
Ըստ ծրագրի՝ հասարակական կամ արտադրական նշանակության շենքի կորստի դեպքում՝ գործադիրը արժեքը հաշվում է կադաստրային արժեքով։ Նախագահ Արայիկ Հարությունյանը պետական հանձնաժողովին հանձնարարել է գործակից որոշել. կադաստրային արժեքը շուկայականից անհամեմատ փոքր է։ Մեկնարկել է վարկային պարտավորությունների կատարմանն ուղղված ծրագիրը։ Արցախի ներդրումային հիմնադրամի պատասխանատուն ներկայացրել է այս ուղղությամբ տարվող աշխատանքների քաղաքականությունը։
«Մշակման փուլում են գտնվում արդեն 36 հազարից ավել դիմումներ, և 1500 վարկերի մասով տրվել է ընթացք։ Նաև միաժամանակ շարունակվում է դիմումների ընդունման գործընթացը և արդեն ակտիվ կերպով իրականացվելու է դիմումների մշակման գործընթացը»,- նշել է Արցախի ներդրումային հիմնադրամի տնօրենի տեղակալ Մհեր Մխիթարյանը և հավելել, որ քաղաքացիները հաղորդագրությունների միջոցով ստանալու են ծանուցում իրենց վարկերի ընթացքավորման վերաբերյալ։ Պետական հանձնաժողովում մտահոգված են կորսված անասնագլխաքանակի և այլ նյութական միջոցների մասով։
Երկրի ղեկավարը հաստատել է , որ կեղծ տեղեկանք տվող համայնքների ղեկավարները չեն օգտվելու պետական աջակցությունից, խարդախության բոլոր փորձերը լինելու են իրավապահ մարմինների ուշադրության կենտրոնում։

Те, кто избежал боевых действий, не будут пользоваться программами господдержки: Президент Арутюнян дал поручения
Граждане, не участвовавшие в мобилизации, не будут пользоваться программами государственной поддержки.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 июля, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявил президент Республики Арцах Араик Арутюнян в ходе состоявшегося накануне консультации.
«Соответствующие списки предоставляются Минобороны, проверяются специалистами, и если граждане включены в указанные списки, они лишаются государственной поддержки», - добавил президент Арутюнян.
Президент Республики Арцах также упомянул должностных лиц и их детей, уклонившихся от защиты Родины. Правительство не считает целесообразным их дальнейшее пребывание в должности.
«Должностные лица должны быть уволены. Только в Мартунинском районе были выполнены требования, я никогда не слышал жалоб на то, что людей в других регионах увольняли за то, что они сбежали или уехали. Я поручил СНБ выяснить чем занимались директора школ, директора детских садов, главные врачи и их семьи во время войны, где эти должностные лица находились во время войны и насколько подходящим будет их будущее пребывание в должности », - подчеркнул президент Арцаха.
Как сообщает "Арцахпресс", утвержден порядок государственной финансовой поддержки физических и юридических лиц, понесших материальный ущерб в результате боевых действий.
По словам председателя Комитета государственного кадастра  и управления государственным имуществом Республики Арцах Сурена Галстяна, процесс приема заявлений от граждан продолжается в офисах Арцаха и  Еревана. «Уже поступило 2430 заявок, 1348 из которых введены в электронную систему.
Согласно поступившим электронным заявкам, сумма материального ущерба в настоящее время составляет 3 млрд 47 млн ​​драмов», - отметил С. Галстян. Согласно программе, в случае потери здания общественного или промышленного значения, исполнитель рассчитывает стоимость по кадастровой стоимости. Президент Араик Арутюнян поручил госкомиссии определиться с коэффициентом-  кадастровая стоимость несравнимо меньше рыночной. Запущена программа по исполнению кредитных обязательств. Глава Арцахского инвестиционного фонда представил политику работы в этом направлении.
«Более 36 тысяч заявок уже находятся в стадии разработки, обработано 1500 кредитов. При этом процесс приема заявок продолжается, процесс обработки заявок уже будет активно осуществляться »- отметил заместитель директора Арцахского инвестиционного фонда Мгер Мхитарян, добавив, что граждане будут получать уведомления о продвижении своих займов посредством сообщений. Госкомиссия обеспокоена пропажей скота и других материальных средств.
Глава государства подтвердил, что главы общин, выдающие фальшивые справки, не будут пользоваться государственной поддержкой, все попытки мошенничества будут в центре внимания правоохранительных органов.