Բրիտանացի խորհրդարանական Ռուփա Հաքը կառավարությանը կոչ է արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի անդամ Ռուփա Հաքը կառավարությանը կոչ է արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Միացյալ Թագավորության օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչը Մեծ Բրիտանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Դոմինիկ Ռաաբին կոչ է արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը՝ տեղեկացնում է Միացյալ Թագավորության Հայ Դատի գրասենյակը:
«Արդեն ժամանակն է, որ Միացյալ Թագավորության կառավարությունը միանա ավելի քան 30 պետությունների, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգներին ու պաշտոնապես ճանաչի 1915-1923 թվականներին Օսմանյան կայսրության կողմից հայերի դեմ իրականացրած ցեղասպանությունը»,-1lurer-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարել է օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչը:
«Միացյալ Թագավորության արտգործնախարար Դոմինիկ Ռաաբին կոչ եմ անում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Նա հայտարարել է, որ դիրքորոշումն անփոփոխ է մնում, սակայն նա, կարծես թե, լռելյայն ընդունում է, որ դա ցեղասպանություն է եղել»,- հավելել է նա:

Британский парламентарий Рупа Хак призвала правительство признать Геноцид армян
СТЕПАНАКЕРТ, 22 июля, АРЦАХПРЕСС- Представитель законодательного органа Соединенного Королевства призвала главу внешнеполитического ведомства Великобритании Доминика Рааба признать Геноцид армян, сообщает офис Ай Дата Соединенного Королевства, передает 1lurer.am.
«Уже настало время, чтобы правительство Соединенного Королевства присоединилось к более чем 30 государствам, в том числе Соединенным Штатам, и официально признало Геноцид армян, совершенный Османской империей в 1915-1923 годах», - заявила представитель законодательного органа.
«Я призываю министра иностранных дел Соединенного Королевства Доминика Рааба признать Геноцид армян. Он заявил, что позиция остается неизменной, но он, кажется, молча признает, что это был геноцид», - добавила Хак.