ԱՄՆ-ը նոր պատժամիջոցներ է սահմանել Կուբայի դեմ. Բայդենը հայտարարել է, որ դա միայն սկիզբն է
Ջո Բայդենի վարչակազմը հայտարարել է Կուբայի պաշտոնյայի եւ պետական ​​հաստատության նկատմամբ նոր պատժամիջոցների մասին, որոնք, ըստ նրա, մասնակից են «կղզում կառավարության կողմից բողոքի ցույցերի ճնշման ժամանակ մարդու իրավունքների խախտումներին»:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ֆինանսների նախարարության օտարերկրյա ակտիվների վերահսկման գրասենյակը պատժամիջոցներ է կիրառել կուբացի ռազմական եւ քաղաքական առաջնորդ Ալվարո Լոպես Միերայի եւ ՆԳՆ հատուկ բրիգադի (Brigada Especial Nacional del Ministerio del Interior) նկատմամբ, փոխանցում է news.am-ը:
Ֆինանսների նախարարությունը հայտարարության մեջ նշել է, որ Լոպես Միերան «կարեւոր դեր է խաղացել Կուբայում շարունակվող բողոքները ճնշելու գործում»:
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարության մեջ նշել է, որ Կուբայի դեմ ԱՄՆ նոր պատժամիջոցները նրանց դեմ են, ովքեր պատասխանատու են բողոքի ցույցերի ճնշման համար, եւ որ սա Ամերիկայի պատասխան քայլերից առաջինն է: «Սա միայն սկիզբն է. Միացյալ Նահանգները կշարունակեն պատժամիջոցներ կիրառել Կուբայի ժողովրդի ճնշման համար պատասխանատուների նկատմամբ», - ասել է Բայդենը:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ը վերանայում է գումարային փոխանցումների իր քաղաքականությունը՝ «Կուբայի ժողովրդին հնարավորինս աջակցություն ցուցաբերելու համար»:
Վաշինգտոնը նաեւ մտադիր է վերազինել Հավանայում ԱՄՆ դեսպանությունը հյուպատոսական ծառայություններ մատուցելու եւ «քաղաքացիական հասարակության կյանքին մասնակցելու համար` միաժամանակ ապահովելով Կուբայում աշխատող ամերիկացի դիվանագետների անվտանգությունը», - հավելել է Բայդենը:
Նա նշել է, որ Կուբայի կառավարությանը ճնշելու համար ԱՄՆ-ը աշխատում է տարածաշրջանային գործընկերների հետ՝ քաղբանտարկյալներին ազատ արձակելու եւ համացանցի հասանելիությունը վերականգնելու համար:

US imposes new sanctions against Cuba, Biden says this is just the beginning
The Biden administration announced new sanctions Thursday against a Cuban official and a government special brigade that it says was involved in human rights abuses during a government crackdown on protests on the island earlier this month, AP reported.
STEPANAKERT, JULY 23, ARTSAKHPRESSThe Treasury Department’s Office of Foreign Assets Control listed Alvaro Lopez Miera, a Cuban military and political leader, and the Brigada Especial Nacional del Ministerio del Interior, or Interior Ministry Special Brigade, as among those who will face the latest sanctions.
Treasury said in a statement that Lopez Miera “has played an integral role in the repression of ongoing protests in Cuba.”
U.S. President Joe Biden said on Thursday that new U.S. sanctions on Cuba target those responsible for a crackdown on protesters and that they are only the first step in the American response.
"I unequivocally condemn the mass detentions and sham trials that are unjustly sentencing to prison those who dared to speak out in an effort to intimidate and threaten the Cuban people into silence," Biden said in a statement.
The U.S. Treasury announced sanctions on Cuba's defense minister and an interior ministry special forces unit over allegations of human rights abuses in a crackdown on anti-government protests this month.
"This is just the beginning – the United States will continue to sanction individuals responsible for oppression of the Cuban people," Biden said.
The United States is reviewing its remittance policy to "maximize support to the Cuban people," Biden said.
Washington is also committed to restaffing the U.S. Embassy in Havana to provide consular services and engage in civil society "while ensuring the safety of U.S. diplomats serving in Cuba," Biden added.