Հաղորտիում վեբ ծրագրավորման գրասենյակ է բացվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է գրասենյակի մենեջեր Շուշան Մարտիրոսյանը։
«2016 թ-ին գյուղի 12 տարեկանից բարձր երեխաներս սկսեցինք հաճախել Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն։ Այստեղ մասնակցել ենք տարբեր դասընթացների և, հաղթահարելով փուլերը, անցել ենք աշխատարանի։ Այնուհետև 2019թ-ին  «Ես» կրթական հիմնադրամը Հաղորտիում անցկացրեց դասընթաց, որից 4 ամիս անց ընտրեց 4 երիտասարդներիս, որոնց հետ անցկացրեց վեբ ծրագրավորում դասընթացներ։ Մենք այդ դասընթացները ավարտելուց հետո հասկացանք, որ որպեսզի մեր սովորած գիտելիքները մեզ  արդյունք տան,  անհրաժեշտ է աշխատանք, գրասենյակ, համակարգիչ և համացանց»,- նշել է Շ.Մարտիրոսյանը։
Մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ շենքային պայմանները ստեղծել են սեփական ուժերով. վերանորոգել, կահավորել ու գրասենյակի տեսք են հաղորդել։
«Արագ համացանցը ապահովել է «Ես» կրթական հիմնադրամը, համակարգիչները տրամադրել է «Ինստիգեյթ մոբայլ»֊ը, իսկ գրասենյակի համար նախատեսված սենյակը տրամադրել է համայնքի ղեկավարը»,- հավելել է նա։
Վեբ ծրագրավորման գրասենյակի աշխատողներն արդեն ունեն իրենց առաջին գործը։
«Այս պահի դրությամբ աշխատում ենք ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության պաշտոնական կայքէջի պատրաստման վրա. մոտ օրերս կավարտենք աշխատանքները»,- ընդգծել է մեր զրուցակիցը։

В Ахорти открылся офис веб-программирования
СТЕПАНАКЕРТ, 24 июля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сообщила менеджер офиса Шушан Мартиросян.
«В 2016 году мы, дети старше 12 лет из поселка, начали посещать Центр творческих технологий «Тумо». Здесь мы участвовали в различных курсах, преодолевая этапы, принялись за работу. Затем, в 2019 году, образовательный фонд «Я» провел курс в Ахорти, после чего через 4 месяца среди молодежи отобрал 4 -х, включая меня, с которыми проводил курсы веб-программирования. Пройдя эти курсы, мы поняли, что для того, чтобы полученные знания приносили результаты, нам нужна работа, офис, компьютер и интернет», - отметила Ш. Мартиросян.
По словам нашего собеседника, они сами создавали офисные условия: отремонтировали, обставили и придали вид офиса.
«Быстрый интернет предоставил образовательный фонд« Я », компьютеры предоставил «Instigate Mobile», а офисное помещение предоставил глава общины», - добавила она. У веб-разработчиков уже есть первая работа. «В данный момент мы работаем над подготовкой официального сайта Министерства образования, науки, культуры и сорта Республики Арцах. В ближайшие дни мы закончим работу», - подчеркнул наш собеседник.