Կողմերին հորդորում ենք հնարավորինս շուտ վերադառնալ ՄԽ համանախագահների գլխավորած բանակցություններին․ ԵԱՀԿ
ԵԱՀԿ-ին անհանգստացնում են Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի երկայնքով, վերջերս` Երասխ / Սադարակի մերձակայքում գրանցված միջադեպերը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Factor.am-ի հարցմանը, թե ինչ դիրքորոշում ունեն ԵԱՀԿ-ում ադրբեջանական զորքերի կողմից Երասխի հատվածում հայկական դիրքերի ուղղությամբ կրակ բացելու վերաբերյալ՝ այսպես են պատասխանել կառույցի հաղորդակցության և լրատվության հետ կապերի բաժնից (հարցումն ուղարկվել էր մինչ Գեղարքունիքի մարզի Կութ համայնքի հայկական դիրքերը Ադրբեջանի կողմից հրթիռակոծվելը-Factor.am)։
«Մենք կողմերին հորդորում ենք պահպանել հանգստություն ու զսպվածություն, զերծ մնալ սադրիչ գործողություններից և հնարավորինս շուտ վերադառնալ Մինսկի խմբի համանախագահների գլխավորած բանակցություններին»,- նշված է պատասխանում։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ հուլիսի 19-ին ադրբեջանական ԶՈՒ-ն մի քանի ժամ շարունակ տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից գնդակոծել է հայ-ադրբեջանական սահմանի Երասխի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերը: Պարբերաբար կիրառվել են նաև ականանետներ։ Հակառակորդի արձակած կրակոցից ուսի հատվածում վնասվածք է ստացել Երասխ համայնքի ղեկավար Ռադիկ Օղիկյանը:

ОБСЕ обеспокоена инцидентами на армяно-азербайджанской границе
ОБСЕ обеспокоена недавними инцидентами на армяно-азербайджанской границе в районе Ерасха / Садарака.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 июля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в ответ на запрос Factor.am сообщили в пресс-службе Организации.
«Мы призываем стороны сохранять спокойствие и сдержанность, воздерживаться от провокационных действий и как можно скорее вернуться к переговорам под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ», — говорится в ответе.
Ранее сообщалось, что 19 июля вооруженные силы Азербайджана в течение нескольких часов обстреливали армянские позиции на участке Ерасх армяно-азербайджанской границы. Регулярно применялись гранатометы. Глава общины Ерасх Радик Огикян был ранен противником в плечо.
Издание напоминает, что Госдепартамент США также выразил озабоченность по поводу пограничной напряженности. «Мы обеспокоены недавними инцидентами возле границы Ерасх / Садарак между Арменией и Азербайджаном. Соединенные Штаты как сопредседатели Минской группы ОБСЕ глубоко привержены работе со всеми сторонами для достижения прочного политического урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Мы призываем стороны как можно скорее вернуться к переговорам под эгидой сопредседателей Минской группы», — сказал Госдепартамент США в ответ на запрос Factor.am.