Տողի արվեստի դպրոցը չունի նոր հասցե, բայց շարունակում է գործել
Պատերազմից հետո թեև ԱՀ Հադրութի շրջանը մնաց թշնամու տիրապետության տակ, բայց Տողի արվեստի դպրոցը շարունակեց իր գործունեությունը Ստեփանակերտում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Դպրոցի տնօրեն Սուսաննա Բալայանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ իրենց աշակերտների մեծ մասը տեղափոխվել է Երևան և Հայաստանի տարբեր մարզեր, սակայն կան վերադարձողներ:
«240 աշակերտ ուներ դպրոցը։ Հիմա քիչ մասն է վերադարձել, բայց մենք շարունակում ենք մեր գործունեությունը, որովհետև գիտակցում ենք, որ հանձնվելու իրավունք չունենք։ Մեր հաշվետու համերգը ներկայացրել ենք Խնածախ, Այգեստան, Նախիջևանիկ, Առաջաձոր, Ծմակահող, Հաթերք գյուղերում, իսկ վերջինը Ստեփանակերտում էր։ Աշխատելն ու արդյունա ապահովելը դժվար է, որովհետև Տողի արվեստի դպրոց ներկայումս շենքային պայմաններ չունի. այն դասատուները, ովքեր աշխատում են նաև Ստեփանակերտի երաժշտական դպրոցում և Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջում, մեր աշակերտների հետ պարապում են իրենց դասարաններում: Սայաթ Նովայի անվան երաժշտական քոլեջի տնօրենը իրենց դասացուցակն այնպես է կազմել է ՝ ելնելով հենց այդ հանգամանքից։ Դասատուները նաև առցանց պարապմունքներ են կազմակերպում։ Մենք հույս ունենք, որ, այնուամենայնիվ, շատերը կվերադառնան: Հենց այդ հույսով էլ շարունակում ենք մասնակցել մրցույթներին», - ասաց Ս. Բալայանը:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանը պատրաստակամություն է հայտնել օգնելու շենքային պայմաններ ունենալու հարցում: Սուսաննա Բալայանը նշեց, որ Տողի արվեստի դպրոցում 30 ուսուցիչ էին աշխատում. Արցախ են վերադարձել 23-ը:
«Սեպտեմբեր ամսից ուսուցիչների շարքը կհամալրեն մեր երբեմնի աշակերտները, ովքեր այս տարի ավարտել են երաժշտական քոլեջը: Բայց մեր դասատուների քանակը քիչ է, սեպտեմբեր ամսից մեզ անհրաժեշտ կլինեն նկարիչ և դասական պարի դասատու: Մեր դպրոցի սկզբունքներից մեկն այն է, որ ոչ միայն լավ մասնագետ պետք է մեզ միանա, այլ նաև լավ մարդ, ով երեխաների հետ ցանականա և կարողանա աշխատել: Պատերազմից հետո Ասկերանի շրջանի Խնածախ, Այգեստան, Նախիջևանիկ, Մարտակերտի շրջանի Առաջաձոր, Ծմակահող գյուղերում էինք աշխատել և կշարունակենք աշխատել: Իսկ Հաթերք գյուղից ստացանք հրավեր», -հավելեց տնօրենը:
Նշենք, որ Տողի արվեստի դպրոցը հիմնադրվել է 2005-2006 թվականներին, լրագրող և երաժիշտ Սուսաննա Բալայանի մտահղացմամբ և բազմաթիվ բարերաների աջակցությամբ ու ֆինանսավորմամբ։ Տողի արվեստի դպրոցում գործում են երաժշտական, ժողովրդական երգեցողության, գեղարվեստական, պարի, թատերական և կիրառական արվեստի բաժինները։

Школа искусств села Тог не имеет нового адреса, но она продолжает работать
После войны Гадрутский район Арцаха остался под контролем врага, но школа искусств села Тог продолжила свою деятельность в Степанакерте.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 июля, АРЦАХПРЕСС- Директор школы Сусанна Балаян рассказала нам, что большинство их учеников переехали в Ереван и разные регионы Армении, но есть и вернувшиеся.
«В школе было 240 учеников. Сейчас небольшая часть вернулась, но мы продолжаем свою деятельность, потому что понимаем, что не имеем права сдаваться. Мы представили наш отчетный концерт в селах Хнацаг, Айгестан, Нахиджеваник, Араджадзор, Цмакаох, Атерк, а последний был в Степанакерте. Работать и добиваться результата сложно, потому что школа искусств Тога в настоящее время не имеет помещения для организации работы. Преподаватели Степанакертской музыкальной школы, музыкального колледжа им. Саят-Новы занимаются с нашими учениками в своих классах. Директор музыкального колледжа имени Саят-Новы составлял расписание именно с учетом этого обстоятельства. Учителя также организуют онлайн-занятия. Надеемся, что многие все равно вернутся. С этой надеждой мы продолжаем участвовать в соревнованиях », - сказала С. Балаян.
По словам нашего собеседника, министр образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Лусине Караханян выразила готовность помочь с условиями здания. Сусанна Балаян отметила, что в школе искусств Тога работали 30 учителей,  23  из них вернулись в Арцах.
«С сентября наши бывшие учащиеся, окончившие музыкальный колледж в этом году, пополнят ряды преподавателей. Но учителей у нас мало, с сентября нам понадобится  художник и преподаватель классического танца. Один из принципов нашей школы - к нам должен присоединиться не только хороший профессионал, но и хороший человек, который сможет работать с детьми. После войны мы работали и будем продолжать работать в селах Хнацах, Айгестан, Нахиджеваник Аскеранского района, Араджадзор и Цмакаох Мартакертского района. И мы получили приглашение из села Атерк», - добавила директор школы.
Отметим, что школа искусств Тога была основана в 2005-2006 годах по инициативе журналистки-музыканта Сусанны Балаян при поддержке и финансировании многих благотворителей. В школе искусств Тога есть отделения музыки, народного пения, искусства, танца, театра и прикладного искусства.