ՄԻՊ-ը չհայտարարված այց է կատարել Ստեփանակերտի գիշերօթիկ հաստատություն
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը Հուլիսի 26-ին չհայտարարված մշտադիտարկման այց է կատարել Ստեփանակերտի երեխաների խնամքի և պաշտպանության գիշերօթիկ հաստատություն։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից:
Պաշտպանը ծանոթացել է երեխաների իրավունքների պաշտպանության վիճակին, պահման ընդհանուր պայմաններին և նրանց առօրյային։ Այցի ընթացքում նա անմիջական միջավայրում շփվել է երեխաների հետ, առանձնազրույցներ ունեցել երեխաների և տնօրինության հետ։
Պաշտպանը հատուկ ուշադրություն է դարձրել երեխաների մաքրության ու առողջության պահպանման հարցերին, կրթության իրավունքի իրացմանը, հոգեբանական աշխատանքների որակին, երեխաների հանդեպ ցուցաբերվող վերաբերմունքին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը դրական է գնահատել, որ հաստատությունում կատարված վերանորոգման աշխատանքների արդյունքում երեխաների պահման պայմանները անհամեմատ ավելի լավ են, քան նախկինում։ Այնուամենայնիվ արձանագրվել է, որ պայմանների հետագա բարելավման հավելյալ կարիք կա, մասնավորապես երեխաների անվտանգության ապահովման տեսնակյունից խիստ անհրաժեշտություն է հաստատության ցանկապատի կառուցումը, ինչպես նաև բակում երեխաների ժամանցի համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծումը։
Գեղամ Ստեփանյանը իր լիազորությունների սահմաններում կցուցաբերի աջակցություն քննարկումների ժամանակ արձանագրված խնդիրների լուծման ուղղությամբ, այդ թվում՝ համագործակցելով բոլոր իրավասու մարմինների հետ։

Омбудсмен Арцаха совершил необъявленный визит в Степанакертский дом-интернат
26 июля Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян без предупреждения нанес мониторинговый визит в Степанакертский дом-интернат по уходу и защите детей.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 июля, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает Управление Защитника прав человека Республики Арцах.
Защитник ознакомился с состоянием защиты прав детей, общими условиями содержания, их повседневной жизнью. Во время визита он общался с детьми, провел частные беседы с детской администрацией.
Особое внимание Защитник уделил вопросам чистоты и ухода за детьми, реализации права на образование, качеству психологической работы, отношению к детям.
Защитник прав человека положительно оценил, что в результате ремонтных работ, проведенных в учреждении, условия содержания детей несравненно лучше, чем раньше. Однако было отмечено, что существует дополнительная необходимость в дальнейшем улучшении условий, в частности с точки зрения обеспечения безопасности детей, необходимо построить забор учреждения, а также создать необходимые условия для развлечения детей во дворе.
Гегам Степанян будет оказывать содействие в пределах своих полномочий в решении вопросов, выявленных в ходе обсуждений, в том числе путем сотрудничества со всеми компетентными органами.