Արցախն ու Հայաստանը միևնույն օրգանիզմն են՝ չի կարող մի մասը չզգալ մյուսի ցավը․ԱՀ ԱԺ նախագահ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը հուլիսի 29-ին հերթական հարցազրույցն է տվել «Առաջին լրատվական»-ին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հարցազրույցը ներկայացնում ենք ստորև.
-Պարոն Թովմասյան, նախ կխնդրեմ անդրադառնանք Հայաստանի սահմանային իրավիճակին։ Ի՞նչ դիտարկումներ ու մտահոգություններ կան Արցախում։
-Ամբողջ գիշեր մտահոգ էինք Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում տեղի ունեցող իրադարձություններով։ Վաղ առավոտյան կապվեցի Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ, նա նույնպես մտահոգ էր։ Լավ է, որ հայկական բանակը վերահսկում է մեր պետական սահմանները։ Հուսանք՝ իրավիճակն արագորեն կհանդարտվի։
-Մեր լրատվականին տված Ձեր վերջին հարցազրույցը լայն քննարկման առարկա դարձավ։ Քաղաքագետ Ռուբեն Մեհրաբյանն արձագանքել է՝ նշելով, որ դուք միշտ առանձնացել եք ձեր դիրքորոշումներով և երբեք նպատակ չեք հետապնդել Արցախի շահերը ծառայեցնել երրորդ երկրի շահերին։ Հարցազրույցին անդրադարձել է նաև lragir.am կայքը՝ նշելով, որ դուք չեք վախեցել և ասել եք ճշմարտությունը։ Կարձագանքե՞ք այս դիտարկումներին։
–Քաղաքագետ Ռուբեն Մեհրաբյանը ճիշտ է նկատել, որ ես միշտ առանձնացել եմ նրանով, որ Արցախի շահերը երբեք չեմ պայմանավորել երրորդ երկրի շահերով։ Ես նաև չեմ հաճոյացել ՀՀ և ԱՀ առաջնորդներին։ Մեհրաբյանը գտնում է, որ Արցախում կարծիքները միատարր չեն, կան տարբեր մոտեցումներ՝ խոսքը վերաբերում է պետական կառույցների ղեկավարների մոտեցումներին։ Ես խորհուրդ կտայի, որ այդ պետական կառույցների ղեկավարները զբաղվեն իրենց ոլորտների գործառույթներով, որովհետև այն, ինչ պետք է արվի բանակցային գործընթացում, այդ նույնը ասված է ԱՀ արտգործնախարարին ու երկրի նախագահին և նրանք իրենց գործառույթները իրականացնում են։ Ես ասել եմ և պնդում եմ, որ բանակցային գործընթացը պետք է սկսվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բանակցային ձևաչափում, խոսել եմ նաև օկուպացված տարածքների ու մշակութային ցեղասպանության մասին։ Մեզ համար շատ կարևոր է նաև ռազմագերիների, անհայտ կորածների, բռնի տեղահանվածների ճակատագիրը, բայց դրանք պետք է լուծվեն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության շրջանակներում։
Ինչ վերաբերում է lragir.am կայքի պնդումներին, թե Արցախի ԱԺ նախագահը չի վախեցել և ասել է ճշմարտությունը, ասեմ, որ վախի չիպը իմ գլխուղեղից վաղուց հանվել է։
-Պարոն Թովմասյան, դուք ավելի վաղ խոսել էիք ՀՀ խորհրդարանում Արցախի հանձնաժողով ստեղծելու մասին։ Երեկ նման նախաձեռնությամբ հանդես եկավ նաև Արթուր Վանեցյանը։ Այս պահին տեսնո՞ւմ եք նման անհրաժեշտություն։
-Նախևառաջ շնորհավորում եմ խորհրդարան անցած բոլոր քաղաքական ուժերին։ Ասեմ, որ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի դռները բաց են բոլոր 105 պատգամավորների համար։ Ինձ համար չկա ընդդիմադիր կամ իշխանամետ պատգամավոր։ Ես գտնում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորներն ու խմբակցություններն այլևս հապաղելու ժամանակ չունեն։ Յուրաքանչյուր վայրկյանը թանկ է մեր ապագան կառուցելու կամ կերտելու համար։ Յուրաքանչյուր պատգամավոր ասելիք ու անելիք ունի երկրի համար այս ծանր ժամանակահատվածում։
Երբ Զարուհի Փոստանջյանը դեռ պատգամավոր էր, ես նրան ասացի՝ մեկ պատգամավոր չպետք է Արցախի ճանաչման հարց բարձրացնի։ Ես գտնում էի, որ 131 պատգամավոր պետք է կողմնակից լիներ Արցախի Հանրապետության ճանաչմանը։ Ինձ ասում էին՝ ուզում եք ճանաչենք, որ պատերազմ վերսկսվի։ Չճանաչեցինք, բայց եղավ 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմը, 2020 թվականի արյունոտ աշունը։ 44 օրում 44 տարով ծերացանք։ Ամեն մի օրը կարող էինք մեկ դարաշրջան համարել։
Այստեղ համոզելու բան չկա։ Առաջին գումարման ժամանակ Արցախի հարցերով հանձնաժողով կար։ Ճիշտ է՝ այն ժամանակ կային նաև Արցախից ընտրված պատգամավորներ։ Իրականում մեր աշխատելաոճում նոր իրողություն է ի հայտ եկել։ Նախքան պատերազմը՝ սեպտեմբերին մենք շատ լավ քննարկում ունեցանք ՀՀ Ազգային ժողովում։ ԱԺ նախկին նախագահ Արարատ Միրզոյանի հետ բանավոր պայմանավորվածություններ ունեինք, թե ինչպես պետք է կառուցենք մեր աշխատանքները։ Հիմա նոր իրողություն է։ Ես ինքս ուզում էի առաջարկել՝ եթե ոչ մշտական, ապա գոնե ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծվի, մինչև Արցախի կարգավիճակի հարցը լուծվի։ Այս առումով խորհրդարանական դիվանագիտությունը շատ ազատ է։ Կարգավորման հարցով պետք է զբաղվի գործադիրը, իսկ ճանաչման գործընթացով՝Ազգային ժողովը։
Ալեքսանդրապոլի պայմանագրի համաձայն՝ Թուրքիան հայտարարեց, որ Հայաստանը բանակ պահելու անհրաժեշտություն չունի։ Նույնը հիմա լսում ենք Ադրբեջանի նախագահի շուրթերից, որ Արցախը իրավունք չունի բանակ պահելու, որովհետև խաղաղություն է։Ես խաղաղություն բառի փոխարեն կօգտագործեի լռություն բառը, որովհետև երկարատև խաղաղության համար պետք են քաղաքական լուծումներ, որոնք պետք է տա ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը։
Պետք է նշեմ, որ Արցախի հիմնախնդիրը տարբերվում է բոլոր կոնֆլիկտներից։ ԱՄՆ-ն, օրինակ, վերապահումներ ունի Հարավային Օսիայի ու Աբխազիայի խնդիրների հետ կապված, Ռուսաստանը՝ Կոսովոյի։ Իսկ արցախյան հիմնախնդիրը միակն է, որտեղ այդ երկրները տարաձայնություններ չունեն։ Երբ ես նշում եմ, որ Ադրբեջանը բանակցային գործընթացում ունի սակավաթիվ հաղթաթղթեր, նկատի ունեմ, որ մինչև 2020 թվականի սեպտեմբերի 26-ը մեր իշխանություններն ունեին այդ սակավաթիվ հաղթաթղթերը։ Հաղթել պատերազմում, դեռևս չի նշանակում հաղթել դիվանագիտության մեջ։ Պայքարի բոլոր արժանապատիվ ձևերն ընդունելի են, երբեմն մենք հանձնվում ենք այն ժամանակ, երբ պետք է դիմադրեինք։ Լավ է լինել կույր, քան՝ անուղեղ։
Ուզում եմ նաև նշել, որ ցանկացած երկիր, որ գտնվում է ֆորս-մաժորային իրավիճակում, արտահերթ ընտրություններով կարող է հաղթահարել այդ վիճակը։ Հայաստանի պարագայում դրանք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն էին։ Ես բոլորին ասել եմ՝ մենք պետք է հարգենք ՀՀ քաղաքացիների վստահության քվեն։ Երկար տարիներ ես Արցախի խորհրդարանում տարբեր պաշտոններ եմ զբաղեցրել, ընկերական հարաբերություններ ունեմ համարյա բոլոր կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ։ ՀՀ իշխանությունները, ՀՀ հասարակությունը ևս պետք է հարգի Արցախի ժողովրդի վստահության քվեն։ Մեկ անգամ ևս ուզում եմ կրկնել, որ Արցախն ու Հայաստանը միևնույն օրգանիզմի տարբեր մասերն են։ Չի կարող օրգանիզմի մասը ցավալ, իսկ մյուս մասը դա չզգալ։

Арцах и Армения - один и тот же организм, одна часть не может не чувствовать боль другой: Председатель НС Арцаха
29 июля председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян дал очередное интервью агентству "1.am".
СТЕПАНАКЕРТ, 29 июля, АРЦАХПРЕСС- Представляем интервью ниже:
- Г-н Товмасян, прежде всего, пожалуйста, коснитесь пограничной ситуации в Армении. Какие наблюдения и опасения есть в Арцахе?
- Всю ночь переживали события, происходящие в приграничных районах Армении. Рано утром я связался с Президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном, он тоже волновался. Хорошо, что армянская армия контролирует наши государственные границы. Будем надеяться, что ситуация быстро уляжется.
- Ваше последнее интервью нашему информационному агентству стало предметом широкого обсуждения. На это ответил политолог Рубен Меграбян, отметив, что вы всегда выделялись своими позициями, никогда не преследовали цели служить интересам Арцаха в интересах третьей страны. Сайт lralagir.am сослался на интервью, отметив, что вы не испугались сказав правду. Вы ответите на эти наблюдения?
- Политолог Рубен Меграбян справедливо заметил, что меня всегда отличало то, что я никогда не ставил интересы Арцаха в зависимость от интересов третьей страны. Меграбян считает, что в Арцахе мнения неоднородны, есть разные подходы, это относится к подходам руководителей государственных структур. Я бы рекомендовал руководителям этих государственных структур заниматься функциями своих сфер, потому что то, что должно быть сделано в переговорном процессе, то же самое сказано министру иностранных дел Республики Арцах и президенту страны, они выполняют свои функции. Я говорил, что настаиваю на том, чтобы переговорный процесс начался в переговорных рамках Минской группы ОБСЕ, я также говорил об оккупированных территориях и культурном геноциде. Судьба военнопленных, пропавших без вести и вынужденных переселенцев также очень важна для нас, но они должны решаться в рамках декларации от 9 ноября 2020 года.
- Господин Товмасян, ранее вы говорили о создании Арцахской комиссии в парламенте РА. С такой инициативой вчера выступил и Артур Ванецян. Вы видите такую ​​потребность в данный момент?
- Прежде всего, поздравляю все политические силы, прошедшие в парламент. Хочу сказать, что двери Национального собрания Республики Арцах открыты для всех 105 депутатов. Для меня нет оппозиционного или проправительственного депутата. Думаю, что депутаты и фракции Национального Собрания РА больше не должны медлить. Каждая секунда драгоценна для построения или формирования нашего будущего. Каждому депутату есть что сказать и чем заняться в этот непростой для страны период.
Когда Заруи Постанджян была еще депутатом, я сказал ей, что один депутат не должен поднимать вопрос о признании Арцаха. Я считал, что 131 депутата должны были выступить за признание Республики Арцах. Мне сказали, что в таком случае война возобновится. Мы не признали, но была война апреля 2016 года, кровавая осень 2020 года. За 44 дня мы состарились на 44 года. Каждый день можно было считать эпохой.
Тут не в чем убеждаться.  Во время первого созыва была комиссия по вопросам Арцаха. Правда, тогда были и депутаты, избранные от Арцаха. Фактически в нашем стиле работы появилась новая реальность. Перед войной, в сентябре, у нас была очень хорошая дискуссия в Национальном Собрании РА. У нас были устные договоренности с бывшим спикером НС Араратом Мирзояном о том, как строить нашу работу. Теперь это новая реальность. Я сам хотел предложить создать если не постоянную, то хотя бы временную комиссию, пока не будет решен вопрос о статусе Арцаха. В этом отношении парламентская дипломатия очень свободна. Вопрос урегулирования должен решаться исполнительной властью, а Национальное собрание должно заниматься процессом признания.
Согласно Александропольскому договору, Турция заявила, что Армении не нужно содержать армию. Сейчас мы слышим то же самое от президента Азербайджана, что Арцах не имеет права содержать армию, потому что сейчас мир. Я бы использовал слово «тишина» вместо слова «мир», потому что долгосрочный мир требует политических решений, которые должны быть предложены Минской группой ОБСЕ.
Должен отметить, что арцахский вопрос отличается от всех конфликтов. У США, например, есть оговорки по поводу проблем Южной Осетии и Абхазии, а у России - по поводу Косово. И проблема Арцаха - единственная, по которой у этих стран нет разногласий. Когда я говорю о том, что у Азербайджана мало козырей в переговорном процессе, я имею в виду, что до 26 сентября 2020 года эти несколько козырей были у наших властей. Выиграть войну - не значит победить в дипломатии! Все достойные методы борьбы приемлемы, иногда мы сдаемся тогда, когда нам надо было сопротивляться. Лучше быть слепым, чем совсем безмозглым.
Хочу отметить, что любая страна, находящаяся в форс-мажорной ситуации, может преодолеть эту ситуацию путем внеочередных выборов. В случае с Арменией это были внеочередные парламентские выборы. Я сказал всем, что мы должны уважать вотум доверия граждан Армении. На протяжении многих лет я занимал различные должности в парламенте Арцаха, у меня дружеские отношения с представителями практически всех партий. Власти РА, общество РА должны уважать вотум доверия народа Арцаха. Еще раз хочу сказать, что Арцах и Армения - разные части одного организма. Одна часть тела не может не чувствовать боль другой.