Հադրութցի գործարարը փորձում է իր ներդրումն ունենալ Արցախի տնտեսության վերականգնման գործում
Հադրութից տեղահանված երիտասարդ գործարար Կարեն Կարապետյանը փորձում է ուրույն ներդրում ունենալ Արցախի տնտեսության վերակառուցման գործում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է Կարեն Կարապետյանի հետ:
«Բիզնես-նախաձեռնության գաղափար վաղուց ունեի, սակայն այլ ոլորտում։ Ունենալով մեծ հետաքրքրություն և հմտություններ IT ոլորտում՝ միտք ծագեց ուժերս փորձել այդ ուղղությամբ։ Գաղափարս, անկասկած, կյանքի կկոչվեր, եթե վրա չհասներ չարաբաստիկ պատերազմը: Պատերազմ, որը փոխեց ամեն ինչ ու ամենքիս, փոխվեցին կյանքի հունը, պատկերացումները ապագայի վերաբերյալ և նպատակները: Պատերազմից հետո բոլորիս մոտ մի նպատակ կար՝ անել հնարավորը վիրավոր Արցախն և արցախցուն ոտքի կանգնեցնելու համար։ Հենց այդ ժամանակ էլ ես ու ընկերս՝ Հրայրը, որոշեցինք մեր ուրույն ներդրումն ունենալ Արցախի վերականգնման գործում: Դեռ պատերազմի ընթացքում, երբ Հրայրը մասնակցում էր խաղաղ բնակչության տարհանման կազմակերպմանը՝ պարբերաբար այցելելով Ստեփանակերտ, հասցրեց նկատել մայրաքաղաքի հմայքն ու գեղեցկությունը, արցախցու անկոտրում կամքն ու տոկունությունը և հստակ որոշեց ջանք ու եռանդ չխնայել պատերազմից հետո Արցախը վերականգնելու հարցում: Պատերազմից անմիջապես հետո սկսեցինք մտածել՝ ինչպե՞ս կարող ենք մեր ավանդն ունենալ վիրավոր Արցախի տնտեսության վերակառուցման գործում: Չէ՞ որ հզոր պետության գրավականը զարգացած տնտեսությունն է, իսկ տնտեսության զարգացման գործում կարևոր դեր է խաղում մարդկային գործոնը: Եթե ցանկանում ենք զարկ տալ տնտեսությանը, ապա մարդկանց համար պետք է ապահովել հաճելի միջավայր՝ ստեղծագործելու և արարելու համար: Անցանք այդպիսի գաղափարի իրագործմանը։ Վերցրեցինք Coffee to Go ուղղությունը և փորձում ենք Արցախում ստանալ միջազգային ստանդարտներին համապատասխան, դրական էմոցիաներով լի և մարդկանց տրամադրության և կյանքի որակի վրա թեկուզ փոքր, բայց դրական ազդեցություն ունեցող բիզնես։ Արդյունքում, մենք ունենք մեր առաջին սրճարանը Ստեփանակերտի՝ Վազգեն Սարգսյան 22 հասցեում»,- ասաց Կ. Կարապետյանը: Մեր զրուցակցի խոսքով՝ ծրագրի իրագործման ճանապարհին դժվարություններ կային, բայց պետք էր անպայման հասնել նպատակին:
«Իհարկե, դժվարություններ եղել են։ Սկսած՝ բիզնեսի նպատակահարմար տեղանքի ընտրությունից ու դրա շուրջ ծավալված բազմակողմանի բանակցություններից, մինչև մատակարարների հետ հարաբերությունների ստեղծում ու աշխատակիցների ներգրավում։ Սակայն, մենք այդ ամենը համարում ենք հերթական դժվարություններ, բայց ոչ՝ խոչընդոտներ»,- հավելեց նա:
Կ. Կարապետյանի հավաստմամբ՝ հասարակությանը գոհացնելու համար անհրաժեշտ է ապահովել ինչպես արտադրանքի որակը, այնպես էլ՝ արտաքին տեսքը:
«Մեզ համար կարևոր է մեր արտադրանքի որակը, նույնքան կարևոր է նաև դրա արտաքին տեսքն ու շրջապատող էներգիան։ Շատ ենք կարևորում  նաև մեր գործունեության հասցեների առանձնահատուկ, գեղեցիկ արտաքին տեսքն ու աշխատակիցների հյուրընկալության մոդելը։ Այդ  մասին կարող է վկայել Ստեփանակերտի մեր առաջին մասնաճյուղի հարակից տարածքի գեղեցկությունն ու կոկիկությունը»,- ընդգծեց նա:
«Մենք փորձում ենք զարգացնել Coffee to Go ոլորտը, և հետևաբար մեր բոլոր ըմպելիքները մատուցվում են Take Away բաժակներով։ Մեր արտադրանքի հիմնական բաղադրիչը Էսպրեսսոյի հիմքով ըմպելիքներն են,որը ստանում ենք ինքնատիպ սուրճերի խառնուրդից։
Այս պահին առկա է 3 խառնուրդ, որոնք տարբերվում են մեկը մյուսից: Ունենք՝ արտահայտիչ բույրով, դառնահամ՝ սթափեցնող էֆեկտով, թույլ բովվածությամբ, մի քանի տեսակի պրեմիում դասի սուրճերի խառնուրդով և վանիլի ու ընկույզի համ ու հաճելի դառնություն պարունակող սուրճեր։ Մեր արտադրատեսակները վաճառվում են ինչպես բաժակներով՝ տեղում համտեսելու համար, այնպես էլ՝ 200, 500 և 1000 գրամանոց փաթեթներով։
Հաճախորդները The Coff-ում կարող են վայելել նաև անուշաբույր կարկանդակներ, զովացուցիչ լիմոնադներ և թարմ մրգերից պատրաստված smoothie-ներ»,-նշեց Կարեն Կարապետյանը։

Бизнесмен из Гадрута пытается внести свой вклад в восстановление экономики Арцаха
Карен Карапетян, молодой бизнесмен, вынужденно переселенный из Гадрута, пытается внести личный вклад в восстановление экономики Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 августа, АРЦАХПРЕСС- Об этом корреспондент  "Арцахпресс" побеседовал с Кареном Карапетяном.
«У меня давно была идея для бизнес-инициативы, но в другой сфере. Имея большой интерес к навыкам в области ИТ, мне пришло в голову попробовать свои силы в этом направлении. Моя идея, несомненно, воплотилась бы в жизнь, если бы не злополучная война. Война, которая изменила все и всех нас, изменила ход жизни, представления о будущем и цели. После войны у всех нас была цель - сделать все возможное, чтобы снова поставить на ноги раненых арцахцев и Арцах.
Именно тогда мы с моим другом Грайром решили внести свой личный вклад в деле восстановления Арцаха. Во время войны, когда Грайр участвовал в эвакуации мирных жителей, он регулярно бывал в Степанакерте, успел заметить очарование и красоту столицы, несгибаемую волю и стойкость арцахцев, и решил не жалеть сил и энергии на восстановление послевоенного Арцаха. Сразу после войны мы задумались, как мы можем внести свой вклад в восстановление пострадавшей экономики Арцаха? Ведь залог сильного государства - развитая экономика, а человеческий фактор играет важную роль в развитии экономики. Если мы хотим поднять экономику, мы должны создать приятную среду для людей. Мы приступили к реализации такой идеи. Мы взяли направление Coffee to Go, мы пытаемся создать в Арцахе бизнес, соответствующий международным стандартам, небольшой, но положительно влияющий на качество жизни людей. В результате у нас появилось первое кафе в Степанакерте », - сказал К. Карапетян. По словам нашего собеседника, при реализации программы были сложности, но необходимо было достичь цели.
По словам К. Карапетяна, чтобы удовлетворить публику, необходимо обеспечить как качество продукта, так и его внешний вид.
«Для нас важно качество нашего продукта, его внешний вид и окружающая энергия. Мы также придаем большое значение уникальному красивому внешнему виду наших бизнес-центров и модели гостеприимства сотрудников. Об этом могут свидетельствовать красота и аккуратность местности возле нашего первого филиала в Степанакерте», - подчеркнул он.
«Мы пытаемся развивать направление Coffee to Go, поэтому все наши напитки подаются в стаканах Take Away. Основным ингредиентом нашей продукции являются напитки на основе эспрессо, которые мы получаем из уникальной кофейной смеси.
На данный момент существует 3 смеси, которые отличаются друг от друга. У нас есть кофе с выразительным ароматом, горьковатым вкусом, отрезвляющим эффектом, легкой обжаркой, смесь нескольких сортов премиального кофе, кофе с ванильно-ореховым вкусом и приятной горчинкой. Наша продукция продается как в стаканах для дегустации на месте, так и в упаковках по 200, 500 и 1000 грамм.
В кафе The Coff можно отведать ароматные пироги, освежающие лимонады, смузи из свежих фруктов », - отметил Карен Карапетян.