«Ապրելու Արցախ». Վիտյա Յարամիշյան
«Ապրելու Արցախ» նախագծի շրջանակներում «Արցախպրես»-ի հյուրը ԱրՊՀ ուսանողների, շրջանավարտների և հասարակայնության հետ տարվող աշխատանքների գծով պրոռեկտոր, հոգեբ.գիտ.թեկնածու, դոցենտ Վիտյա Յարամիշյանն է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Մեր զրուցակցի համոզմամբ՝ համեմատաբար շատ անելիքներ կան հատկապես ապագայի նկատմամբ մարդկանց խարխլված հավատը վերականգնելու ուղղությամբ, ինչից ուղղակիորեն կախված է նրանց՝ Արցախում ապրելու խնդիրը:
«Արցախը հիմա վիրավոր է, ընդ որում՝ վնասվածքներն ընդգրկել են բոլոր ոլորտները՝ տարածքային կորուստներ, անվտանգային, գոյաբանական, սոցիալ-հոգեբանական: Խաղաղապահ ուժերի առկայությունը համարում եմ նշված խնդիրներից մի քանիսի լուծման երաշխավոր: Արցախը հիմա մեծ շինհարթակ է հիշեցնում, ինչը նույնպես որոշակի ազդակներ ու հույսեր է ներշնչում: Ստեղծված իրավիճակում, այս ուղղություններով կատարված աշխատանքը համարում եմ բավարար: Կարծում եմ, որ պետք է անպայման պահպանել լավատեսությունը, գնահատել այն ամենը, ինչ ունենք, հետևողականորեն բազմապատկել մեր կարողությունները և կրթվել: Սովորելը յուրաքանչյուրի համար պետք է դառնա հիմնական պահանջմունք: Հակառակ դեպքում մենք կխարխափենք խավարում ու հնարավորություն կտանք մեր թշնամիներին, որ մեզ խաբեն, գայթակղեն, մանիպուլյացիաների ենթարկեն, կառավարեն...: Պետք է խիզախել, գործել ու չվախենալ սխալվելուց, իսկ իշխանությունները պետք է լինեն մի փոքր ավելի հեռատես, ունենան վերլուծական կենտրոններ, կարողանան համադրել քննարկել, վերլուծել, պլանավորել, հաշվարկել և ի կատար ածել», - մեզ հետ զրույցում նշեց Վ. Յարամիշյանը և հավելեց, որ Արցախում պետք է ապրել, այն պարզ պատճառով, որ այստեղ ապրել են մեր պապերն ու ապուպապերը:
«Արցախը մեծ աշխարհի մեր բաժին հողակտորն է, մեր տունն ու տեղը, մեր հայրենիքը: Ապրել ու գործել հայրենքիում՝ նվիրում կամ հայրենասիրություն չէ, այլ պարզ պարտականություն», - եզրափակեց Վ. Յարամիշյանը:

«Арцах жизни»: Витя Ярамишян
В рамках проекта «Арцах жизни» в гостях «Арцахпресс» проректор АрГУ по работе со студентами, выпускниками и по связям с общественностью, кандидат психологических наук, доцент Витя Ярамишян.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 августа, АРЦАХПРЕСС- По словам нашего собеседника, многое еще предстоит сделать, особенно для восстановления разрушенной веры людей в будущее, от чего напрямую зависит вопрос проживания в Арцахе.
«Арцах сейчас ранен, причем ранения охватили все сферы - территориальные потери, безопасность, онтологические, социально-психологические. Считаю присутствие миротворческих сил гарантией решения некоторых из упомянутых проблем. Сейчас Арцах напоминает большую строительную площадку, что тоже внушает определенные сигналы и надежды. В нынешней ситуации считаю достаточно проделанной работы по этим направлениям. Я считаю, что необходимо сохранять оптимизм, ценить все, что у нас есть, постоянно приумножать свои способности, получать образование. Обучение должно быть основным требованием для каждого. В противном случае мы войдем во тьму и позволим нашим врагам обмануть нас, искушать, манипулировать нами, управлять нами ... Необходимо действовать и не бояться ошибок, а власти должны быть немного более дальновидными, иметь аналитические центры, уметь объединять, обсуждать, анализировать, планировать, рассчитывать и выполнять»- в беседе с нами отметил В. Ярамишян, добавив, что в Арцахе нужно жить по той простой причине, что здесь жили наши деды и прадеды.
«Арцах - наша доля в большом мире, наш дом и наша родина. Жить и творить на Родине - это не преданность и не патриотизм, а простой долг», - заключил В. Ярамишян.