Իմ ուխտին հավատարիմ ՝ պետք է ծառայեմ Արցախին. Զաքար Քեշիշյան
«Վարանդա» երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար և խմբավար, Արցախի Հանրապետության արվեստի վաստակավոր գործիչ Զաքար Քեշիշյանը հերթական այցով Արցախում է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 3, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է Զաքար Քեշիշյանի հետ, ով 29 տարի շարունակ այցելում է Արցախ:
« Ինձ համար անասելի ցավ է անցնել Շուշիի կողքով, չմտնել Շուշի, չգրկել հարազատի պես. 29 տարիների մեջ սա առաջին ծանր այցն է: Բայց, երբ եկա այստեղ և շրջապատվեցի իմ սիրելի արցախցիներով,նրանք ինձ ուժ տվեցին, որ ես կարողանամ շարունակել իմ՝ 29 տարի առաջ սկսած առաքելությունը»,- ասել է Զ. Քեշիշյանը՝հավելելով, որ Արցախյան երրորդ պատերազմում բազմաթիվ հարազատներ է կորցրել:
Մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ Արցախի ԿԳՄՍ նախարարության և «Վարանդա» երգչախմբի անձնակազմի համագործակցությամբ նախատեսվում է կյանքի կոչել համերգային ծրագիր՝ «Երգող Արցախ» խորագրով:
«Մենք ամեն օր պարապմունքներ ենք անցկացնում Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջի դահլիճում: Այնուհետև 100 երեխաների հետ պետք է կատարենք 19 երգ, որոնք մեր ինքնության հավաստումներն են: Այդ համերգը տեղի է ունենալու ի հիշատակ և ի երախտագիտություն՝ մեր նահատակների, ու որպես կոչ՝ վերապրումի և վերականգնման: Զուգահեռաբար՝ օոգոստոսի 25-ին Ստեփանակերտի Մշակույթի և երիտասարդության պալատում, ես՝ որպես դուդուկահար, առանձին համերգով հանդես կգամ: Նախատեսված երկու համերգներն իրարից անջատ են, բայց ոգեղեն կապ ունեն միմյանց հետ: Ապրումներս խառնված են իրար: Ես ամեն օր տեսնում եմ շուշեցիներ, հադրութցիներ, հարազատներ, որոնք բնահան են եղել, սակայն վերադարձել են Արցախ, որպեսզի շարունակեն ապրել ու արարել: Ես վստահ եմ, որ բոլորը մի օր կվերադառնան իրենց հայրենիք, և մենք մեր թշնամու աչքի առաջ կկառուցենք հզոր երկիր»,- ընդգծել է Զաքար Քեշիշյանը:
Նրա հավաստմամբ՝ պատերազմը երեխաների հոգում չի կոտրել ուժեղ կամքը, և նախկին խանդավառությունն էլ ավելի է բարձրացել:
«Ես մեծ ուրախություն եմ ապրում, երբ տեսնում եմ, թե ինչ մեծ խանդավառությամբ են երեխաները մասնակցում փորձերին, պատրաստվում, սովորում՝ նորը: Այս տարի հանդես կգա «Վարանդա» երգչախմբի երիտասարդական ամբողջ կազմը: Պատանեկան կազմում ընդգրկված էին շուշեցի 25-30 երեխա, սակայն նրանք այսօր ցրված են, և նրանց տեղը համալրելու են եկել հադրութցի ու Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջի սաները: Արդյունքում ունենք 60 հոգանոց խումբ, որի հետ պետք է իրագործենք մեր համերգները»,- ասաց Զ. Քեշիշյանը:

Верный своему обещанию, я должен служить Арцаху: Закар Кешишян
Закар Кешишян, художественный руководитель и дирижер хора «Варанда», заслуженный деятель искусств Республики Арцах, с очередным визитом находится в Арцахе.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 августа, АРЦАХПРЕСС- Корреспондент "Арцахпресс" побеседовал с Закаром Кешишяном, который 29 лет подряд посещает Арцах.
«Для меня невыразимая боль пройти мимо Шуши, не заходя туда. Это первый сложный визит за 29 лет. Но когда я приехал сюда, находясь в окружении моих любимых арцахцев, они дали мне силы продолжить мою миссию, начатую 29 лет назад», - сказал З. Кешишян добавив, что в третьей Арцахской войне он потерял много родственников.
По словам нашего собеседника, при сотрудничестве Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах и коллектива хора «Варанда» планируется запуск концертной программы «Поющий Арцах».
«Каждый день мы тренируемся в зале музыкального колледжа им. Саят-Новы. Затем мы должны спеть 19 песен со 100 детьми, которые являются доказательством нашей личности. Этот концерт будет проводиться в память о наших мучениках и как призыв к восстановлению. При этом 25 августа я, как дудукист, дам отдельный концерт во Дворце культуры и молодежи Степанакерта. Планируется, что два концерта будут раздельными, но они духовно связаны. Мои чувства смешанные. Каждый день я вижу людей из Шуши, Гадрута, родственников, которые были перемещены, но вернулись в Арцах, чтобы продолжать жить и творить. Я уверен, что однажды все вернутся на родину. Мы построим сильную страну в глазах нашего врага», - подчеркнул Закар Кешишян.
По его словам, война не сломила волю в душах детей, былый энтузиазм еще больше возрос.
«Я очень рад, когда вижу, с каким энтузиазмом дети участвуют в репетициях, готовятся, учатся новому. В этом году выступит весь молодежный коллектив хора «Варанда». В молодежную команду были включены 25-30 ребят из Шуши, но сегодня они разбросаны, их место заняли ученики Гадрута и музыкального колледжа им.Саят-Новы. В результате у нас есть группа из 60 человек, с которыми мы должны проводить наши концерты», - сказал З. Кешишян.