Աֆղանստանի պաշտպանության եւ անվտանգության ուժերն ավելի քան 270 թալիբների են ոչնչացրել
Աֆղանստանի պաշտպանության եւ անվտանգության ուժերը (ANDSF) վերջին մեկ օրվա ընթացքում երկրի 16 նահանգներում ոչնչացրել են «Թալիբան» արմատական շարժման առնվազն 274 զինյալների, եւս 119-ը վիրավորվել են:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այդ մասին հաղորդել Է Աֆղանստանի պաշտպանության նախարարությունը:
«Թալիբան»-ի երկու հարյուր յոթանասունչորս ահաբեկիչներ են սպանվել եւ 119-ը՝ վիրավորվել Աֆղանստանի պաշտպանության եւ անվտանգության ազգային ուժերի գործողությունների արդյունքում… վերջին 24 ժամվա ընթացքում»,-ասվում Է պաշտպանության նախարարության՝ Twitter-ում զետեղված հաղորդագրության մեջ: Աֆղանստանում ընթանում Է կառավարական ուժերի եւ «Թալիբան» արմատական շարժման դիմակայությունը, որն ավելի վաղ, ըստ վերջին տվյալների, վերահսկում Էր երկրի գյուղական շրջանները եւ հարձակում ծավալում խոշոր քաղաքների վրա:
Անցյալ շաբաթ հաղորդվել Է, որ խռովարարներն ընդհուպ մոտեցել են Հերաթին՝ երկրի հարավում գտնվող համանուն նահանգի կենտրոնին, ինչպես նաեւ մարտեր են մղում Լաշքարգահում՝ Աֆղանստանի հարավային մասի Գիլմենդի նահանգի գլխավոր քաղաքում: Անկայունությունը երկրում աճում Է մինչեւ սեպտեմբերի 11-ը աֆղանական հողից զորքերի դուրսբերումն ավարտելու՝ ԱՄՆ-ի վարչակազմի խոստումների ֆոնին:
2020 թվականին սեպտեմբերի 12-ին Վաշինգտոնը եւ «Թալիբան»-ի ներկայացուցիչները Քատարի մայրաքաղաք Դոհայում ստորագրել են ավելի քան 18 տարվա ընթացքում առաջին հաշտության համաձայնագիրը: Այն նախատեսում Է 14 ամսվա ընթացքում Աֆղանստանից օտարերկրյա զորքերի դուրսբերում եւ միջաֆղանական երկխոսության սկսում գերիների փոխանակումից հետո։

Минобороны Афганистана заявило о ликвидации более 270 талибов
Афганские силы обороны и безопасности (ANDSF) ликвидировали по меньшей мере 274 боевика радикального движения "Талибан", еще 119 были ранены в 16 провинциях за последние сутки.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 августа, АРЦАХПРЕСС- РИА Новости. Об этом сообщает афганское министерство обороны.
"Двести семьдесят четыре террориста "Талибана"* были убиты и 119 были ранены в результате операций Национальных сил обороны и безопасности Афганистана… за последние 24 часа", - говорится в сообщении минобороны в Twitter.
В Афганистане идет противостояние правительственных сил с боевиками движения "Талибан"*, которые овладели значительными территориями в сельских районах и развернули наступление на крупные города. На прошлой неделе сообщалось, что мятежники вплотную подошли к Герату – центру одноименной провинции на западе страны, а также ведут бои в Лашкаргахе – главном городе провинции Гильменд в южной части Афганистана.
Нестабильность в стране нарастает на фоне обещаний администрации США до 11 сентября закончить вывод войск с афганской земли. В 2020 году Вашингтон и представители "Талибана"* подписали в Дохе первое более чем за 18 лет войны соглашение о мире. Оно предусматривает вывод иностранных войск из Афганистана за 14 месяцев и начало межафганского диалога после обмена пленными.