Ռուսաստանն ու ԿԺԴՀ-ն պայմանավորվել են ակտիվացնել տհնտեսական համագործակցութունը
Ռուսաստանն ու ԿԺԴՀ-ն ջանքեր կգործադրեն առևտրի շուտափույթ վերականգնման ուղղությամբ, երբ համաճարակաբանական իրավիճակը թույլ կտա բացել սահմանները երկու երկրի միջև:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է Tert.am։
«Պայամանավորվածություն է ձեռք բերվել ակտիվացնելու համատեղ ջանքերը, որպեսզի այդ թվում և գործարկելով առևտրատնտեսական և գիտատեխնիկական համագործակցության հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովի լծակները` պատրաստվեն բոլոր անհրաժեշտ նախադրյալները առևտրային հոսքերը վերականգնելու նպատակով»,- ասվում է Փհենյանում ՌԴ դեսպանատան ֆեյսբուքյան էջում:
Օգոստոսի 3-ին ԿԺԴՀ-ում բանակցություններ են կայացել ՌԴ դեսպան Ալեքսանդր Մացեգորի և երկրի արտաքին տնտեսական գործերի նախարար Յոն Չոն Հոյի միջև:
2020 թվականի հունվարին ԿԺԴՀ-ն փակել է իր սահմանները, որպեսզի կանխի կորոնավիրուսի ներթափանցումը երկիր:
ՌԴ Դաշնային մաքսային ծառայության տվյալներով` անցյալ տարի առևտրաշրջանառության ծավալը երկրների միջև կազմել է 42,74 մլն դոլար, ինչը 10,18 տոկոսով քիչ է 2019 թվականի համեմատ:

Россия и КНДР условились активизировать торговлю после открытия границ
Россия и КНДР приложат усилия для скорейшего возобновления торговли, когда эпидемическая ситуация позволит открыть границы между двумя странами.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 августа, АРЦАХПРЕСС- ТАСС. Об этом сообщило в среду российское посольство в Пхеньяне.
"Достигнута договоренность активизировать совместные усилия с тем, чтобы, в том числе задействуя рычаги межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству, подготовить все необходимые предпосылки для ускоренного восстановления встречных товарных потоков после открытия границ", - говорится в сообщении, опубликованном на странице диппредставительства в Facebook.
3 августа посол РФ в Пхеньяне Александр Мацегора впервые после длительного перерыва, связанного с жесткими противоэпидемическими мерами в республике, посетил министерство внешнеэкономических дел. Он провел переговоры с руководителем этого ведомства Ён Чон Хо.
В январе 2020 года КНДР закрыла свои границы, чтобы предотвратить проникновение извне коронавирусной инфекции.
По данным Федеральной таможенной службы РФ, в прошлом году объем торговли между двумя странами составил $42,74 млн, что на 10,8% меньше по сравнению с 2019-м.