Մեկնարկել է «Երկարօրյա դպրոց»-ի մասնագետների վերապատրաստման դասընթացը
Այսօր՝ օգոստոսի 9-ին, Ստեփանակերտում մեկնարկել է ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից ընդունված Արցախի Հանրապետության «Երկարօրյա դպրոց» ռազմավարական ծրագրում ներգրավված մասնագետների վերապատրաստման դասընթացը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օոգոստոսի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այն նախատեսվում է կազմակերպել երկու փուլով: Առաջին փուլին մասնակցում են Սոս, Թաղավարդ, Պատարա, Չափար, Եղծահող, Հաթերք և Խրամորթ համայնքների ուսուցիչները, ինչպես նաև տնօրեններն ու փոխտնօրենները, ովքեր համակարգելու են ողջ գործընթացը:
««Երկարօրյա դպրոց» ծրագրում ներգրավված են Մարտունու, Ասկերանի, Մարտակերտի և Շուշիի շրջանի սահմանամերձ համայքները: Սեպտեմբերի 1-ից Արցախի Հանրապետության տասնչորս դպրոցներում կսկսվի մի յուրահատուկ ծրագիր, որը նախատեսում է բարելավել դասապատրաստումը, ապահովել կրթության որակը, աշակերտների առողջ սնունդը: Այս ծրագրով նախատեսվում է կրթության համակարգի արդարության վերականգնում, քանի որ ծնողներ կան, ովքեր ժամանակ չեն ունենում մասնակցել երեխաների դասապատրաստման գործընթացին։ Բոլոր դպրոցներում մենք կատարում ենք դասասենյակների արդիականացման, կահավորման աշխատանքներ, որոնք ֆինանսավորվում են Սփյուռքի համայնքների կողմից:
Ծրագրի մեջ ներգրավված համայնքներում ժամանցի, սպորտի, մշակութային բոլոր միջոցառումները կհամակարգվեն երկարօրյա դպրոցի կողմից»,- մեզ հետ զրույցում նշեց ԱՀ նախագահի Կրթության գծով խորհրդական Վահրամ Սողոմոնյանը և հավաստիացրեց, որ արվում է հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի ծրագիրը պսակվի հաջողությամբ:
Մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ նախատեսվում է երեք տարվա ընթացքում «Երկարօրյա դպրոց» ծրագիրը ներդնել Արցախի բոլոր դպրոցներում: ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարի խորհրդական Ալենուշ Գրիգորյանի խոսքով՝ «Երկարօրյա դպրոց» ծրագիրը հույս է ներշնչում, և այն կյանքի կոչելը մեծ աշխատանք է պահանջում: «Պատերազմից հետո «Երկարօրյա դպրոց» ծրագիրն ԱՀ կառավարության կողմից նախատեսված ռազմավարական ծրագրերից մեկն է: Այն մեզ բոլորիս պարտավորեցնում է, որ ապրենք Արցախում, որ Արցախը շարունակի ապրել:
Ի սկզբանե ծրագիրը նախատեսված էր քսան դպրոցների համար, սակայն ունեցանք դոնորների խնդիր: Առիթը բաց չթողնելով՝ ուզում եմ դիմել աշխարհի հայությանը և մեծահոգի մարդկանց, որպեսզի հնարավորության սահմաններում կարողանան օգնել մեզ՝ Արցախի մյուս դպրոցներում ևս իրականացնենք այս ծրագիրը»,֊նշեց Ա. Գրիգորյանը:
Մարտունու շրջանի Սոս համայնքի դպրոցի տնօրեն Մանուշ Վանյանի խոսքով՝ դպրոցը պատրաստ է իրականացնելու երկար սպասված նախաձեռնությունը:
«Մենք պատրաստ ենք ծրագիրը կյանքի կոչելու մեր դպրոցում, քանի որ այն կարևոր և ռազմավարական նշանակություն ունի: Փորձելու ենք աշակերտների համար ստեղծել այն բոլոր անհրաժեշտ պայմանները, որոնց շնորհիվ նրանք ունենալու են ապահովության զգացում, և սովորելու են այն, ինչ անհրաժեշտ է կյանքում մեծ բարձունքների հասնելու համար: «Երկարօրյա դպրոց»-ին մեր 176 աշակերտներից կմասնակցի ավելի քան130-ը։ Դասասենյակներն այս պահի դրությամբ գտնվում են կոսմետիկ վերանորոգման փուլում»,- ընդգծել է Մ. Վանյանը:

Стартовал курс обучения специалистов "Продленная школа"
Сегодня, 9 августа, в Степанакерте стартовал курс обучения специалистов, участвующих в стратегической программе Республики Арцах «Продленная школа», принятой Министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах.
Стартовал курс обучения специалистов
СТЕПАНАКЕРТ, 9 августа, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", его планируется организовать в два этапа. На первом этапе принимают участие учителя из общин Сос, Тагавард, Патара, Чапар, Ехцаох, Атерк и Храморт, а также директора и завучи, которые будут координировать весь процесс.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«В программу «Продленная школа» включены приграничные общины Мартунинского, Аскеранского, Мартакертского и Шушинского районов. С 1 сентября в четырнадцати школах Республики Арцах будет запущена специальная программа, которая предусматривает улучшение подготовки уроков, обеспечение качества образования и здоровое питание учащихся. Эта программа предусматривает восстановление справедливости в системе образования, поскольку есть родители, у которых нет времени участвовать в процессе подготовки своих детей к урокам. Во всех школах мы модернизируем и обставляем классные комнаты, которые финансируются общинами Диаспоры.
В общинах, включенных в программу, все развлекательные, спортивные и культурные мероприятия будут координироваться школой продленного обучения», - отметил в беседе с нами советник президента Республики Арцах по вопросам образования Ваграм Согомонян и заверил, что делается все возможное, чтобы сделать программу успешной.
Բնութագրությունը հասանալի չէПо словам нашего собеседника, в течение трех лет планируется внедрение программы «Продленная школа» во всех школах Арцаха. По словам советника министра образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Аленуш Григорян, программа «Продленная школа» вселяет надежду, и для ее реализации требуется много работы. «Послевоенная программа «Продленная школа» - одна из стратегических программ, запланированных правительством Арцаха. Это обязывает всех нас жить в Арцахе, чтобы Арцах продолжал жить.
Программа изначально была рассчитана на двадцать школ, но у нас возникла проблема с донорами. «Не упуская возможности, хочу обратиться к армянам мира, к великодушным людям, чтобы они помогли нам реализовать эту программу и в других школах Арцаха», -отметила А. Григорян.
Բնութագրությունը հասանալի չէПо словам директора школы общины «Сос» Мартунинского района Мануш Ванян, школа готова к реализации долгожданной инициативы.
«Мы готовы реализовать программу в нашей школе, потому что она имеет стратегическое значение. Мы постараемся создать для учащихся все необходимые условия, благодаря которым у них появится чувство защищенности, они узнают, что необходимо для достижения больших высот в жизни.
В «Продленной школе» примут участие более 130 из 176 наших учеников. В настоящее время в классах проводится косметический ремонт», - подчеркнула М. Ванян.