Հայկ Պետրոսյանն ու ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը
Այսօր ՀՀ Անվտանգության խորհրդի գրասենյակում տեղի է ունեցել ԱԽ գրասենյակի ղեկավար Հայկ Պետրոսյանի հանդիպումը Հայաստանում աշխատանքային այցով գտնվող ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը, դրա շուրջ վերջին զարգացումները և ՀԱՊԿ շրջանակներում առկա մեխանիզմների օգտագործման հնարավորությունները իրավիճակի խաղաղ կարգավորման գործընթացում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ս.թ. սեպտեմբերին Տաջիկստանում կայանալիք ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նիստում քննարկվելիք փաստաթղթերի նախագծերի համաձայնեցման, ինչպես նաև Կազմակերտությունում Հայաստանի առաջիկա նախագահության առաջնահերթությունների նախապատրաստման ընթացքին:

The head of the Security Council, Hayk Petrosyan, on Monday met with Collective Security Treaty Organization (CSTO) Secretary General Stanislav Zas, who is on a working visit to Armenia, news.am informs.
Armenia Security Council head, CSTO chief confer on situation at Azerbaijan border
STEPANAKERT, AUGUST 9, ARTSAKHPRESS: During the meeting, the interlocutors discussed the situation on the Armenian-Azerbaijani border, the latest developments in this regard, and the possibilities of using the existing mechanisms within the CSTO in the process of peaceful settlement of this situation.
Petrosyan and Zas touched also upon the process of coordinating the draft documents to be discussed at the session of the Committee of Secretaries of the CSTO Security Councils to be held in Tajikistan in September, as well as the preparation of the priorities of Armenia's forthcoming chairmanship at the CSTO.