ՌԴ-ն Արցախից հեռանալ չի պատրաստվում, հակառակ դեպքում՝ նա խաղաղապահներ չէր մտցնի այնտեղ․ Վլադիմիր Եվսեև
Մոսկվայի ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի Եվրասիական ինտեգրման և Շանհայի համագործակցության կազմակերպության զարգացման բաժնի ղեկավար, ռազմական փորձագետ Վլադիմիր Եվսեևն այն կարծիքին է, որ եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված  5 տարի ժամկետի լրանալուց հետո Ռուսաստանը չի հեռանա Արցախից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով այն քննարկումներին, թե եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված 5 տարվա ժամկետը լրանալուց հետո ռուսական խաղաղապահ զորքերը կհեռանա՞ն Արցախից, թե՞ կերկարաձգեն իրենց առաքելությունը, Վլադիմիր Եվսեևը նկատեց, որ ՌԴ-ն Արցախից հեռանալ չի պատրաստվում, քանի որ հակառակ դեպքում նա խաղաղապահներ չէր մտցնի այնտեղ: «Ռուսաստանը խաղաղապահ գործունեության մեծ փորձ ունի Աբխազիայում, Հարավային Օսիայում, Տաջիկստանում, Մերձդնեստրում, և երբևէ Ռուսաստանը, խաղաղապահներ տեղակայելով, արագ նրանց դուրս չի բերել», - ասաց Եվսեևը:
Ռազմական փորձագետը հիշեցրեց՝ ռուսաստանյան խաղաղապահները առնվազն 4,5 տարի Լեռնային Ղարաբաղում մնալու մանդատ ունեն, իսկ այդ ընթացքում իրավիճակը կարող է էապես փոխվել:
«Դուք հավանաբար գիտեք, որ ածխաջրերի արդյունահանման ինքնարժեքը Ադրբեջանում էապես աճում է, քանի որ նախևառաջ սպառվում են նավթի պաշարները: Ինչ վերաբերում է գազի պաշարներին՝ հիմնականում խտացման շնորհիվ մեկ տարում ապահովվում է ընդամենը 33 մլրդ խմ գազ, իսկ դա ծավալով ընդամենը մեկ խողովակի գազ է: Սա այն ամենն է, ինչ Ադրբեջանը կարող է տալ մեկ տարում: Ամերիկյան ընկերությունները հեռացել են Ադրբեջանից, մնացել է միայն բրիտանական «Բրիթիշ Փեթրոլիումը»՝ հիմնականում քաղաքական նկատառումներով: Իսկ 4,5 տարվա ընթացքում շատ բան կարող է փոխվել: Ռուսաստանը մինչև այդ ժամկետի լրանալը միանշանակորեն չի պատրաստվում դուրս բերել իր խաղաղապահներին, իսկ ժամկետը լրանալու պահին Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների մի մասը հնարավոր է՝ Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիություն ստացած լինեն: Իրավիճակը կարող է ինչ-որ չափով նմանվել Մերձդնեստրի իրավիճակին, որտեղ նույնպես կան ՌԴ քաղաքացիներ, և Ռուսաստանը ներկա է այնտեղ իր քաղաքացիների անվտանգությունը ապահովելու նպատակով», - այսպիսի կանխատեսում արեց տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ ռազմական փորձագետ Վլադիմիր Եվսեևը:
Օգոստոսի 4-ին Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Մարտակերտի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ իրավիճակը տարածաշրջանում այնպիսին է, որ Արցախը ինքնուրույն և միայնակ ի վիճակի չէ ապահովել իր անվտանգությունը: Այս համատեքստում նա ընդգծել է, որ ռուսական զորքի ներկայությունը Արցախում պետք է լինի ոչ թե ժամանակավոր, այլ մշտական:
2020 թ. նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ընդունված եռակողմ հայտարարության 4-րդ կետում նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում «Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորամիավորման մնալու տևողությունը 5 տարի է՝ հետագա 5-ական տարիներով ավտոմատ երկարաձգմամբ, եթե կողմերից ոչ մեկը ժամկետի ավարտից 6 ամիս առաջ չի հայտարարում սույն դրույթի կիրառումը դադարեցնելու մտադրության մասին»:

Владимир Евсеев уверен, что российские миротворцы останутся в Арцахе на долгое время
Владимир Евсеев, начальник Отдела евразийской интеграции Института развития СНГ при Шанхайской организации сотрудничества, военный эксперт, считает, что Россия не покинет Арцах после истечения пятилетнего срока, предусмотренного трехсторонним заявлением.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 августа, АРЦАХПРЕСС- В беседе с «Арменпресс», касаясь вопроса, покинут ли российские миротворческие войска Арцах или продлят свою миссию по истечении 5-летнего срока, предусмотренного трехсторонним заявлением, Владимир Евсеев отметил, что Россия не собирается покидать Арцах, иначе она не послала бы туда миротворцев. «Россия имеет большой опыт проведения миротворческих операций в Абхазии, в Южной Осетии, в Таджикистане и в Приднестровье. Россия размещая миротворцев, никогда не выводила их так быстро», - сказал Евсеев.
Военный эксперт напомнил, что у российских миротворцев есть мандат на пребывание в Нагорном Карабахе не менее 4,5 лет, в течение которых ситуация может существенно измениться.
«Вы, наверное, знаете, что стоимость добычи углеводов в Азербайджане значительно растет, потому что в первую очередь истощаются запасы нефти. Что касается запасов газа, в основном за счет конденсации, то в год поставляется всего 33 миллиарда кубометров газа, это всего лишь одна труба газа. Это все, что Азербайджан может дать за один год. Американские компании покинули Азербайджан, оставив там только британскую «Бритиш петролеум», в основном по политическим причинам. И за 4,5 года многое может измениться. Россия однозначно не собирается выводить своих миротворцев по истечении этого срока. К этому времени часть граждан Республики Арцах может получить гражданство Российской Федерации. Ситуация может быть чем-то похожа на ситуацию в Приднестровье, где есть и российские граждане. Россия находится там, чтобы обеспечить безопасность своих граждан», - сказал Владимир Евсеев, военный эксперт по региональным развитиям.
4 августа на встрече с жителями Мартакерта президент Республики Арцах Араик Арутюнян сказал, что ситуация в регионе такова, что Арцах в одиночку не может обеспечить его безопасность. В этом контексте он подчеркнул, что присутствие российских войск в Арцахе должно быть не временным, а постоянным.
В четвертом пункте трехстороннего заявления, принятого лидерами Армении, России и Азербайджана 9 ноября 2020 года отмечено: «Продолжительность пребывания миротворческого контингента Российской Федерации в Нагорном Карабахе составляет 5 лет с автоматическим продлением на последующие 5 лет, если ни одна из сторон за 6 месяцев до истечения срока не заявит о намерении прекратить применение данного положения».