Օգոստոսի 11֊ին՝ ժամը 08։29֊ի և 08։58֊ի սահմաններում, թշնամին անօդաչու թռչող սարքեր է կիրառել Պաշտպանության Բանակի մարտական դիրքերի ուղղությամբ։
Թշնամու մարտավարության մեջ փոփոխություն է նկատվում. ռազմական փորձագետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 11, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Մեկնաբանելով իրավիճակը՝ «Արցախպրես»֊ի հետ զրույցում ռազմական փորձագետ Վլադիմիր Հարությունյանը նշել է, որ վերջին օրերին ադրբեջանական զինուժի սադրիչ գործողությունները շփան գծի տարբեր հատվածներում ցույց են տալիս, որ թշնամու մարտավարության մեջ կոնկրետ փոփոխություն է նկատվում։
«Եթե նախկինում ( 2020թ. նոյեմբերի 10֊ից հետո) ադրբեջանական կողմը սադրանքների էր դիմում հրաձգային զինատեսակներից միայն օդ կրակելով, ապա վերջին շրջանում տարբեր զինատեսակներից այդ կրակոցները դարձել են թիրախային, որոնք կայունության պահպանման առումով իրենցից լուրջ սպառնալիք են ներկայացնում։ Սա մեկ անգամ ևս վկայում է, որ թշնամու զինուժը ոչ միայն անիմաստ է դարձնում իր երկրի ղեկավարի այն հայտարարությունները, թե իբր արցախյան հակամարտության էջը փակված է, այլև փորձ է անում նպատակայնորեն ստվերել տարածաշրջանում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի առաքելությունը»,֊ նշել է փորձագետը և ավելացրել, որ նման վարքագիծը չի կարող դրսևորվել առանց պաշտոնական Անկարայի համաձայնության։
Մեր զրուցակցի հավաստմամբ՝ հակառակորդը փորձում է նաև հոգեբանական ճնշում գործադրել արցախցիների վրա:Հոգեբանական պատերազմի հնարք է կիրառում՝ ձգտելով ինֆորմացիոն դաշտում հասարակությանը պառակտել և բերել ներքին բախումների։

Есть изменение в стратегии врага: военный эксперт
11 августа с 08:29 до 08:58 враг применил беспилотные летательные аппараты в направлении боевых позиций Армии обороны.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 августа, АРЦАХПРЕСС- Комментируя ситуацию, в беседе с "Арцахпресс" военный эксперт Владимир Арутюнян отметил, что провокационные действия азербайджанских вооруженных сил в последние дни на различных участках линии соприкосновения свидетельствуют о конкретном изменении тактики врага.
«Если в прошлом (после 10 ноября 2020 года) азербайджанская сторона прибегала к провокациям, стреляя только в воздух из огнестрельного оружия, то в последнее время эти выстрелы из различного оружия стали нацеленными, которые представляют серьезную угрозу стабильности в регионе. Это еще раз доказывает, что вражеские силы не только лишают смысла заявления своего лидера о закрытии страницы Арцахского конфликта, но и пытаются целенаправленно заслонить миссию российских миротворческих войск в регионе»- отметил эксперт, добавив, что такое поведение не могло проявляться без согласия официальной Анкары.
По словам нашего собеседника, враг также пытается оказать психологическое давление на жителей Арцаха. Он использует прием психологической войны, пытаясь разделить общество в информационной сфере  и довести его до внутренних конфликтов.