Ադրբեջանցի զինծառայողները պարբերաբար կրակոցներ են արձակում նաև հարբած վիճակում. ՀՀ ՄԻՊ-ը Գեղարքունիքի և Սյունիքի գյուղերից ահազանգեր է ստանում
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը Գեղարքունիքի և Սյունիքի գյուղերից պարբերաբար ստանում է ահազանգեր այն մասին, որ ադրբեջանական զինծառայողները կրակոցներ են արձակում նաև հարբած վիճակում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Ընդ որում, այս դեպքում կրակոցները հատուկ լուսարձակող են ու արվում են այնպես, որ տեսանելի լինի քաղաքացիական բնակչության համար`ահաբեկելու նպատակով: Այդ դեպքերում գիշեր ժամանակ հաճախ միացնում են բնակիչներին անհանգստություն պատճառող բարձր երաժշտություն, գոռգոռում, այսինքն` կատարում են խուլիգանական արարքներ:
Նման ահազանգեր ստանում ենք 2020թ. դեկտեմբերից սկսած:  Խոսքը այն գյուղերի մասին է, որոնց անմիջական հարևանությամբ ադրբեջանական զինված ուժերը միջազգային իրավունքի պահանջների կոպիտ խախտումներով տեղակայվել են պատերազմից հետո ու հատկապես 2021թ. մայիսի 12-13-ի ՀՀ ինքնիշխան տարածք անօրինական ներխուժումներից հետո:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից նշված ահազանգերի ուսումնասիրությունները վկայում են, որ ադրբեջանական կրակոցները դադարում են ՀՀ զինված ուժերի բնակչությանը պաշտպանող կանխարգելիչ գործողություններից հետո:

Азербайджанцы периодически открывают стрельбу в пьяном состоянии: тревожные сигналы из сел Гегаркуника и Сюника: Омбудсмен
В Офис Омбудсмена Армении периодически поступают сообщения из сел Гегаркуника и Сюника о том, что азербайджанские военнослужащие стреляют и в пьяном состоянии.
Азербайджанцы периодически открывают стрельбу в пьяном состоянии:  тревожные сигналы из сел Гегаркуника и Сюника: Омбудсмен
СТЕПАНАКЕРТ, 11 августа, АРЦАХПРЕСС- Об этом на своей странице в Facebook написал Омбудсмен Армении Арман Татоян.
«Причем, в этих случаях выстрелы производятся со специальным излучающим светом и делаются так, чтобы они были видны гражданскому населению в целях устрашения. В этих случаях, в ночное время часто включают беспокоящую население громкую музыку, кричат - то есть совершают хулиганские поступки.
Подобные сигналы мы получаем с декабря 2020г. Речь идет о селах, в непосредственной близости от которых были размещены азербайджанские вооруженные силы с грубым нарушением требований международного права, а особенно с 12-13 мая 2021 года после незаконного вторжения на суверенную территорию Армении.
Проверки Аппарата Защитника прав человека РА данных тревожных сигналов свидетельствуют, что они прекращаются после ответных действий Вооруженных сил Армении, направленных на защиту гражданского населения», - говорится в заявлении.